Dienas notikumu apskats

Mediķu algas no 1. janvāra kāps, apgalvo Veselības ministrija; nauda gan vēl jāmeklē

Dienas notikumu apskats

Lielbritānijas parlamentā atlikts balsojums par Brexit vienošanos

Aptuveni 150 valstis Marakešā atbalsta ANO Migrācijas paktu

ANO konferencē pieņem migrācijas kompaktu; Beļģijā dokumenta dēļ kritusi valdība

Aptuveni 150 pasaules valstu pārstāvji, pirmdien 10. decembrī, Marakešā atbalstīja ANO Migrācijas paktu. Tomēr vairākas valdības atteicās parakstīt šo pretrunīgi vērtēto dokumentu un sanāksmē Marokā nepiedalījās. Pret šo deklarāciju ceturtdien nobalsoja arī Saeima. Savukārt Beļģijā Migrācijas pakta dēļ nedēļas nogalē pat krita valdība.

Dokumenta pilnais nosaukums ir „Globālais kompakts par drošu, sakārtotu un regulētu migrāciju”. Tas ir juridiski nesaistošs dokuments, kurā izklāstīti ieteikumi valstīm, kā labāk tikt galā ar migrācijas plūsmām.

Kopumā dokumentā izvirzīti 23 mērķi, tostarp cīņa ar cilvēku kontrabandu un diskrimināciju, izteikta apņemšanās nodrošināt migrantiem pamatpakalpojumus, kā arī veicināt labvēlīgus apstākļus legālai migrācijai un labprātīgai repatriācijai. 

Dokuments tika izstrādāts sarunās starp ANO dalībvalstīm.

Dokumentu slavēja slavēja gan ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs, gan Vācijas kanclere Angela Merkele.

"Jūs esat šeit, jo esat tie, kas saprot šī pakta nozīmi kā ceļa karti ciešanu un haosa novēršanai. Tas sniedz sadarbības stratēģijas, kas nāks visiem par labu. Diemžēl ir bijuši daudzi maldus ceļi, gan sarunās tieši par šo vienošanos, gan arī runājot par migrāciju kopumā," konferencē uzsvēra Gutērrešs.

ANO ģenerālsekretārs pasākumā centās kliedēt mītus, kas radušies par šo dokumentu. Viņš uzsvēra, ka tas neuzspiež imigrāciju valstīm, bet vienīgi palīdzēs regulēt cilvēku plūsmu. Paktā kopumā izvirzīti 23 mērķi, tostarp cīņa ar cilvēku kontrabandu un diskrimināciju, izteikta apņemšanās nodrošināt migrantiem pamatpakalpojumus, kā arī veicināt labvēlīgus apstākļus legālai migrācijai un labprātīgai repatriācijai.

Tomēr šie argumenti iepriekš nespēja pārliecināt visas ANO dalībvalstis un paktam nepievienojās vairāk nekā 10 valstis, tostarp ASV. Arī Latvijas parlaments  ceturtdien pieņēma rezolūciju, kurā aicināja valdību nepievienoties dokumentam.  

“Patlaban vairāk nekā 80 procenti no migrantiem pasaulē droši pārvietojas uz citām valstīm. Taču neregulēta migrācija rada briesmīgus zaudējumus - cilvēku dzīvības bīstamu ceļojumu laikā pāri tuksnešiem, okeāniem un upēm, un cilvēku kontrabandistu, kā arī negodīgu darba devēju  sagrautas dzīves. Kopš 2000. gada ceļojumu laikā ir miruši vairāk nekā 60  tūkstoši migrantu, un tas ir  kolektīva kauna iemesls,” norādīja ANO vadītājs.

Beļģijā ANO dokumenta dēļ kritusi valdība

Pamatīgas politiskās kaislības ap migrācijas paktu visu nedēļas nogali valdīja arī Beļģijā. Protestējot pret šo dokumentu, valdošo koalīciju pameta flāmu nacionālisti no partijas Jaunā Flāmu Alianse, jeb N-VA. Tā bija lielākā valdību veidojošā partija.

Svētdienas pēcpusdienā Beļģijas premjers Šarls Mišels prezentēja sava jaunā ministru kabineta sastāvu. Turpmāk viņš vadīs mazākuma valdību. Amati, ko iepriekš ieņēma N-VA politiķi, tika pārdalīti starp esošās valdības ministriem un to vietniekiem.

Mišels uzstāj, ka jautājums par atbalstu ANO migrācijas dokumentam tika izlemts jau sen. Un toreiz neviena partija nav izteikusi pret to iebildumus. Arī vairums Beļģijas federālā parlamenta deputātu ir nobalsojuši par šo dokumentu.

Tomēr flāmu nacionālisti uzstāj, ka viņiem iepriekš netika vaicāts. Tādēļ sestdien viņi pieprasīja premjeram neparakstīt šo dokumentu. Bet pārējām partijām šāda prasība nebija pieņemama.

Līdzšinējais migrācijas sekretārs Teo Frankens, tiekoties ar vēlētājiem Flandrijas laukos savās pēdējās darbības stundās, izmantoja angļu izteicienu, lai pasvītrotu, ka viņš joprojām paliek pie sava.

Frankens iepriekš vairākkārt tika kritizēts par necilvēcisku attieksmi pret iebraucējiem. Viņa pienākumus tagad pārņēma veselības ministre Megija de Bloka. Viņa atbildēja par migrāciju arī līdz 2014. gadam.

De Bloka paziņoja, ka migrantu uzņemšanas centrā valda bardaks un haoss. Par to liecinot fakts, ka sievietei ar divus mēnešus vecu zīdaini likts gulēt uz ielas, jo Frankens bija liedzis ierēdņiem reģistrēt vairāk nekā 50 iebraucējus dienā.

Mišela valdība cer nostrādāt līdz maijā gaidāmajām vēlēšanām. Un var droši teikt, ka flāmu nacionālistu demaršs bija starta šāviens priekšvēlēšanu kampaņai, kur migrācija spēlēs nozīmīgu lomu.

ANO aprēķini liecina, ka pašlaik pasaulē 258 miljoni cilvēku uzskatāmi par migrantiem, kas ir 3% no kopējā pasaules iedzīvotāju skaita. 

KONTEKSTS:

Valdībā iepriekš tika lemts, ka Latvijas nostāju par pievienošanos ANO migrācijas paktam paudīs tad, kad par to būs vienojusies Saeima. Proti, ja Saeima to neakceptē, tāds ir arī valdības lēmums. Saeimā par atbalstu rezolūcijai, aicinot nepievienoties ANO migrācijas dokumentam, balsoja 43 deputāti no Nacionālās apvienības, Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS), "KPV LV", kā arī Jaunās konservatīvās partijas. Debatēs viņi uzsvēra, ka Latvijai vajadzētu paturēt tiesības pašai lemt par migrāciju. Pret rezolūciju bija 31 parlamentārietis no "Jaunās Vienotības", apvienības "Attīstībai/Par!" un "Saskaņas", uzsverot, ka ANO dokuments nav juridiski saistošs un pat paredz, ka katrai valstij ir tiesības izstrādāt savu migrācijas politiku. Savukārt deviņi deputāti balsojumā nepiedalījās.

"Providus" pētniece Agnese Lāce iepriekš norādījusi, ka pakta neparakstīšana varētu atstāt negatīvu iespaidu uz Latvijas reputāciju. Tāpat viņa kopā ar Nacionālās aizsardzības akadēmijas pētnieku Mārtiņu Hiršu "Melu detektorā" palīdzējusi skaidrot, vai politiskās partijas un Saeimas deputāti saka taisnību par paktu. Savukārt sabiedrība izvērsusi parakstu vākšanu "Manabalss.lv" gan par, gan pret pakta apstiprināšanu Saeimā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt