ANO klimata sarunas beidzas strupceļā; jaunattīstības valstis joprojām gaida finansējumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Klimata aktīvisti apsūdz Eiropas valdības par to, ka tās cenšas izmantot jaunattīstības valstu fosilā kurināmā rezerves, vienlaikus nepalīdzot tām risināt klimata krīzi. Šādas apsūdzības izskanējušas pēc tam, kad šonedēļ Bonnā, Vācijā notikusī ANO klimata sarunu kārta beidzās strupceļā.

Tas, kā valstis izvēlēsies reaģēt uz karu Ukrainā un enerģijas cenu kāpumu – veicinot atjaunojamo enerģiju un uzlabojot energoefektivitāti, vai meklējot jaunus fosilā kurināmā avotus –, būs izšķirošs, lai noteiktu, vai pasaule spēj noturēties kritiskā pusotra grāda robežās.

Vien dažas valstis ir izstrādājušas plānus par stingrākiem emisiju samazinājumiem, ko tās solīja novembrī klimata samitā Glāzgovā.

Joprojām trūkst finansējuma un palīdzības nabadzīgajām valstīm, lai tās pielāgotos klimata pārmaiņu ietekmei. Aktīvisti uzskata, ka G7 līderiem ir jāatbild uz jaunattīstības valstu nepārprotamo aicinājumu strauji palielināt finansējumu klimata krīzes radītajām sekām, kas ir pārāk smagas, lai tām pielāgotos.

Šīs valstis vēlas finansēšanas mehānismu, kas palīdzētu to sabiedrībai un ekonomikai atgūties, taču līdz šim šajā jautājumā ir panākts neliels progress.

KONTEKSTS:

Klimata samitā Glāzgovā 2021. gada novembrī noslēgta vienošanās, ar kuru valstis apņemas pastiprināt cīņu pret klimata pārmaiņām.  Cita starpā bagātās valstis piekritušas dubultot finansējumu, ko tās maksās nabadzīgākajām valstīm, lai tās spētu pielāgoties klimata pārmaiņām un līdz 2025. gadam dekarbonizētu savu ekonomiku.

Pirmo reizi atzīts, ka bagātajām valstīm ir jākompensē nabadzīgajām valstīm klimata pārmaiņu radītie zaudējumi un kaitējums, jo bagātās valstis ir atbildīgas par lielāko daļu siltumnīcas efektu izraisošo gāzu emisijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti