ANO: Karstuma viļņi var padarīt vairākus pasaules reģionus neapdzīvojamus

Karstuma viļņi jau pēc dažām desmitgadēm var padarīt vairākus pasaules reģionus neapdzīvojamus. Tā liecina jaunais Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) un Sarkanā Krusta ziņojums, kas publicēts īsi pirms nākamās pasaules klimata konferences Ēģiptē. Tajā pasaules pārstāvji spriedīs par soļiem Parīzes Klimata nolīguma ieviešanai dzīvē.

Ja tuvākajā laikā netiks sperti kardināli soļi klimata pārmaiņu mazināšanai, jau pēc dažām desmitgadēm vairāki pasaules reģioni vairs nebūs apdzīvojami.

ANO un Sarkanā Krusta ziņojuma autori paredz, ka karstuma viļņi varētu pārsniegt iedzīvotāju psiholoģiskos un sociālos limitus. Nopietniem draudiem ir pakļautas vairākas Āfrikas un Dienvidaustrumāzijas valstis. Tas varētu novest pie masveida cilvēku bojāejas un pārvietošanās uz citiem pasaules reģioniem.

KONTEKSTS:

Pēdējie septiņi gadi bijuši siltākie pasaules vēsturē. Pērn jauns rekords nav sasniegts, un vidējā temperatūra bija piektā augstākā, kopš tiek veikti novērojumi. Pagājušā gada vidējā temperatūra bija par 3 procenta desmitdaļām augstāka nekā laika periodā no 1991. līdz 2020. gadam. Tas ir par apmēram 1,1% augstāk nekā pirmsindustriālajā laikmetā 19. gadsimta otrajā pusē.

Vienlaikus reģistrētas dažādas anomālijas, kas skaidri parāda globālās sasilšanas radītās klimata izmaiņas. Mainās gaisa un ūdens masu apmaiņa, kas rada sausuma, karstuma, sala, viesuļvētru, mežu ugunsgrēku un plūdu risku. Ziemeļamerikā un Eiropā bija ļoti silta vasara ar spēcīgiem karstuma viļņiem, it īpaši Vidusjūras reģionā, bet Centrāleiropu postīja spēcīgi plūdi. Savukārt Austrālijā bija pēdējās desmitgadēs zemākā gaisa temperatūra un nebija sausuma perioda.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti