ANO izmeklētāji saista Saūda Arābijas kroņprinci ar Hašogi slepkavību

„Ticami pierādījumi” liecina par Saūda Arābijas vainu saūdarābu žurnālista Džamala Hašogi slepkavībā, kas pastrādāta pērn. Tas secināts ANO īpašās ziņotājas Agneses Kalamāras veiktajā izmeklēšanā. Pierādījumi norādot uz vairāku augsta līmeņa ierēdņu un kroņprinča Mohammeda bin Salmana atbildību žurnālista slepkavībā, tādēļ pret kroņprinci esot jāuzsāk izmeklēšana.

ANO: „Ticami pierādījumi” liecina par Saūda Arābijas vainu Hašogi slepkavībāRihards Plūme

  ASV dzīvojušais laikraksta „The Washington Post” līdzstrādnieks Džamals Hašogi pagājušā gada oktobrī tika nogalināts Saūda Arābijas konsulātā Stambulā. Viņš tur bija ieradies, lai saņemtu nepieciešamos dokumentus laulībām ar Turcijas pilsoni Hatidži Džengizu. Saūda Arābija sākotnēji noliedza, ka tai būtu jebkas zināms par to, kas noticis ar Hašogi, bet vēlāk apgalvoja, ka 59 gadus vecais žurnālists konsulātā Stambulā zaudējis dzīvību dūru cīņā, līdz visbeidzot atzina, ka žurnālists nogalināts ar iepriekšēju nodomu pastrādātā slepkavībā.

  Saūda Arābijas prokuratūra noliegusi, ka ar Hašogi slepkavību būtu saistīts kroņprincis Mohammeds bin Salmans. ASV prezidents Donalds Tramps iepriekš izteicās, ka viņam esot vienalga, vai kroņprincis Mohammeds ir atbildīgs par slepkavību, jo Saūda Arābija pērk ieročus no ASV un ieņem stingru nostāju pret Irānu.

  Slepkavību izmeklēja ne tikai Turcija un Saūda Arābija, bet arī Apvienoto Nāciju Organizācijas īpašā ziņotāja Agnese Kalamāra. 19. jūnijā viņa paziņoja, ka ir ticami pierādījumi tam, ka Saūda Arābijas kroņprincis un citi augsta līmeņa ierēdņi ir atbildīgi par Hašogi nogalināšanu.

  „Par Hašogi slepkavību atbildīga bija Saūda Arābija. Līdz šim dažādu iestāžu sniegtā informācija bija fokusēta uz dažādām personām, bet es vēlos uzsvērt, ka atbildība ir tieši valstij. Saūda Arābija arī nav demonstrējusi to, ka tā jūtas atbildīga par šo slepkavību.

  Man nav konkrētu pierādījumu tam, kura persona ir pasūtījusi šo slepkavību. Tomēr man ir pierādījumi tam, ka par slepkavību varētu būt atbildīgi augsta līmeņa ierēdņi,

  tādēļ nepieciešama tālāka izmeklēšana. Īpaši tas attiecas uz kroņprinci, jo cilvēki, kas varētu būt saistīti ar slepkavību, ziņoja tieši viņam,” paziņoja Kalamāra.

  Ziņojumā par atbildīgiem nosaukti kopumā 15 cilvēki, un daudzi no viņiem nav bijuši to 11 cilvēku vidū, ko par līdzdalību slepkavībā tiesā Saūda Arābija. Kalamāra norādīja, ka līdz šim Saūda Arābijas un Turcijas veiktās izmeklēšanas neatbilst starptautiskajiem standartiem attiecībā uz nelikumīgu nāves gadījumu izmeklēšanu. Ziņojumā arī secināts, ka nozieguma vieta esot ārkārtīgi rūpīgi satīrīta, kas norādot uz to, ka Saūda Arābija izmeklēšanu neveica godprātīgi.

  Uzsākt izmeklēšanu ANO ziņotāja aicinājusi arī ASV Federālo izmeklēšanas biroju.

  Stingru atbalstu ANO īpašās ziņotājas secinājumiem paudusi Turcija, aicinot visus slepkavībā apsūdzētos saukt pie atbildības.

  „The Washington Post” iepriekš vēstīja, ka Hašogi bērni no Saūda Arābijas varasiestādēm saņēmuši vairākus miljonus dolāru vērtās mājas, turklāt viņiem katru mēnesi tiek maksāti tūkstošiem dolāru. Tā esot daļa no Saūda Arābijas centieniem panākt ilgtermiņa izlīgumu ar Hašogi ģimenes locekļiem, lai nodrošinātu, ka viņi turpina izrādīt savaldību publiskajos izteikumos.

  KONTEKSTS:

  ASV dzīvojušais laikraksta "The Washington Post" līdzstrādnieks un Saūda Arābijas režīma kritiķis Džamala Hašogi 2018. gada 2.oktobrī tika nogalināts Saūda Arābijas konsulātā Stambulā. Saūda Arābija sākotnēji noliedza, ka tai būtu jebkas zināms par to, kas noticis ar Hašogi, bet tad atzina, ka žurnālists nogalināts, uzsverot, ka kroņprincis ar to nav saistīts.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti