Dienas notikumu apskats

Nauda LSM angļu versijai atradusies, tā esot jau piešķirta

Dienas notikumu apskats

Eiropas Parlamentā norit spraigas debates par Polijas reformu tiesiskumu

ANO: Irākā divu gadu laikā nogalināti vismaz 18 000 civiliedzīvotāju

ANO: Irākā divu gadu laikā nogalināti vismaz 18 000 civiliedzīvotāju

Irākā divu gadu laikā nogalināti vismaz 18 000 civiliedzīvotāju un vairāk nekā trīs miljoni bijuši spiesti pamest savas mājas. Par to liecina Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) jaunākais ziņojums. Par sistemātisku un plašu vardarbību apsūdzēts džihādistu grupējums "Daīš" jeb tā sauktā "Islāma valsts", kura kaujinieki kā vergus tur vairāk nekā 3000 cilvēku, galvenokārt sievietes un bērnus.

Divu gadu laikā bruņotajā konfliktā Irākā bojā gājuši vismaz 18 800 mierīgo iedzīvotāju. Vēl vairāk nekā 36 000 ievainoti. Tajā pašā laikā Irākas robežās pārvietoti 3,2 miljoni cilvēku, starp viņiem vairāk nekā miljons skolas vecuma bērnu. Par to otrdien paziņoja ANO Palīdzības misija Irākai un ANO augstā cilvēktiesību komisāra birojs.

Dati, kas iezīmē humānās katastrofas apmērus vardarbības plosītajā Irākā, attiecas uz laika posmu no 2014.gada sākuma, kad džihādistu grupējums "Daīš" pārņēma lielu daļu valsts ziemeļu teritorijas, līdz 2015.gada oktobrim.

Aptuveni puse nāves gadījumu fiksēti Bagdādes provincē. Liela daļa civiliedzīvotāju gājuši bojā paštaisītu bumbu sprādzienos.

ANO ziņojumā izmantotas intervijas ar pārvietotajiem cilvēkiem, kā arī izdzīvojušo upuru liecības. ANO norāda, ka patiesais upuru skaits varētu būt daudz lielāks, ņemot vērā, ka ne visiem rajoniem ir viegli piekļūt.

Grupējums "Daīš" ir atbildīgs par lielāko daļu nogalināto civiliedzīvotāju, teikts ziņojumā, kurā tas apsūdzēts par sistemātisku vardarbību.

Vairākos gadījumos džihādistu kaujinieku pastrādātais var tikt uzskatīts par "kara noziegumiem, noziegumiem pret cilvēci un, iespējams, genocīdu," norāda ANO.

Ziņojumā dokumentētas liecības par to, kā grupējuma kaujinieki publiski nogalina civiliedzīvotājus, tostarp, "nošaujot, nogriežot galvu, sabraucot ar buldozeri, sadedzinot dzīvus un nometot cilvēkus no ēku jumtiem".

Piemēram, grupējuma kontrolētajā Mosulā, valsts ziemeļos Irākas otrajā lielākajā pilsētā, pērn jūlijā kaujinieki kā brīdinājumu pārējiem piespieda vairākus cilvēkus nogulties uz zemes pilsētas centrā liela pūļa priekšā, un viņiem pāri pārbrauca buldozers.

Savukārt pērn jūnijā grupējums publicēja video, kurā vairākus vīriešu ielika automašīnā un to uzspridzināja ar mīnmetēju, citus ieslodzīja krātiņā un noslīcināja to iegremdējot ūdenī, bet pārējiem norāva galvu, izmantojot sprāgstvielas.

Saskaņā ar ziņojumu, grupējuma kontrolētajā Mosulā kaujinieki arī nolaupījuši līdz 900 bērnu, lai viņus ideoloģiski apstrādātu un militāri apmācītu.

Sievietes un bērni arī pakļauti seksuālai vardarbībai. ANO vēsta, ka aptuveni 3500 cilvēku tiek turēti kā vergi.

Ziņojumā dokumentētas liecības arī par Irākas drošības spēku un kurdu zemessardzes Pešmergas kaujinieku pārkāpumiem, tostarp civiliedzīvotāju nogalināšanu un nolaupīšanu.

ANO augstais komisārs cilvēktiesību jautājumos Zeids Raads al Huseins paziņoja, ka šis ziņojums "uzskatāmi ilustrē, no kā Irākas bēgļi mēģina aizbēgt, kad viņi bēg uz Eiropu un citiem reģioniem". Viņš piebilda, ka šie ir dati tikai par vardarbībā nogalinātajiem, bet vēl "neskaitāmi daudz citu miruši", jo trūkst pārtikas, ūdens vai medicīniskās palīdzības.

Tikmēr Irākas kaimiņvalstī Sīrijā, saskaņā ar ANO datiem, kara dēļ piespiedu kārtā pārvietoti vairāk nekā 6 miljoni, bet bēgļu gaitās uz citām valstīm devušies četri ar pusi miljoni cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt