ANO: Ir pēdējais brīdis novērst rohindžu situācijas turpmāku pasliktināšanos Mjanmā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) ģenerālsekretārs aicina Mjanmas valsts vadītāju izbeigt ofensīvas pret islāmticīgajiem rohindžām, uzsverot, ka pašlaik ir pēdējais brīdis, lai novērstu tālāku konflikta eskalāciju. Arī Mjanmas armijas priekšnieks aicina valsti uz vienotu nostāju rohindžu jautājumā. Tikmēr Starptautiskā palīdzības grupa brīdina par vēl vismaz 600 tūkstošiem patvērumu meklētāju, kas varētu ierasties Bangladešā. 

ANO ir aicinājusi Mjanmas valsts padomnieci un faktisko līderi Aunu Sanu Su Či pārtraukt armijas izvērstās ofensīvas pret rohindžām, kuri patvērumu meklējušas tuvējās kaimiņvalstīs Bangladešā un Nepālā. ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs BBC raidījumā „Sarežģītās sarunas” norādījis, ka pašlaik ir īstais brīdis valsts vadītājai izdarīt spiedienu uz Mjanmas armiju un novērstu tālāku humānas krīzes attīstītību, kas jau piespiedusi vienu trešdaļu pamest valsti.

Rohindžu situācija piesaista pasaules uzmanību
00:00 / 01:24
Lejuplādēt

„Man ir skaidrs, ka ir spiediens no militārās puses par to, kas ir ticis jau izdarīts. Taču es sagaidu, ka valsts līderis būs tas, kurš varēs vērst situāciju par labu," teica ANO ģenerālsekretārs. "Šī ir viņai pēdēja iespējai uzrunāt valsti. Bet, ja tas netiks darīts, tad tā būs briesmīga traģēdija, kurai es neredzu pozitīvu iznākumu."

Šo vardarbība ANO jau netieši nodēvējusi par „etnisko tīrīšanu”.

Tā sākusies pēc 25. augusta konflikta, kurā rohindžu kaujinieki esot uzbrukuši policijas postenim Rakhainas štatā valsts rietumos un kuras izprovocējušas tālāku situācijas eskalāciju.

Uz vienotu Mjanmas valsts nostāju rohindžu minoritātes jautājumā aicinājis arī armijas priekšnieks. Viņš izteikumos bija daudz radikālās un paudis viedokli, ka rohindžām nav sakņu šajā valstī, kā arī noraidījis pārmetumus, ka valstī notiek „etniskā tīrīšana”, jo ofensīvas, kas sāktas valsts rietumos, tikušas vērstas pret rohindžu kaujiniekiem, nevis miermīlīgajiem iedzīvotājiem.

Ja konflikts netiks atrisināts, līdz gada beigām Bangladešai jārēķinās ar vismaz 600 tūkstošiem islāmticīgo rohindžu bēgļu, kuru liela daļa ir bērnu.

Par to brīdinājusi starptautiskā palīdzības grupa, kas sniedz humānu palīdzību visā pasaulē. Kopš konflikta sākumu Mjanmu ir jau pametuši 400 tūkstoši cilvēku, kas ir vairāk nekā trešā daļa rohindžu kopienas valstī. Mjanmā viņu kopējais skaits ir nedaudz pāri vienam miljonam.

Bangladeša jau paziņojusi, ka sāks 14 tūkstošu jaunu mītņu būvniecību rohindžu bēgļiem, kas turpina ierasties valstī no kaimiņos esošās Mjanmas un šobrīd spiesti apmesties lielākoties vienkārši ceļmalās vai klajā laukā, sestdien paziņoja Bangladešas ārkārtējo situāciju ministrs Šahs Kamals.

Varas iestādes Bangladešā informēja par lielas bēgļu nometnes iekārtošanu 800 hektāru platībā netālu no jau esošās Kutupalongas rohindžu bēgļu nometnes Koksbazaras rajonā. Pēc Kamala teiktā, nometnē tiks gādāts par pienācīgiem sanitārajiem apstākļiem, ūdensapgādi un medicīniskās palīdzības pieejamību.

Bangladeša ir arī pārmetusi Mjanmai, ka tā vairākas reizes pārkāpusi tās gaisa telpu, kurā tika manīti droni un helikopteri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti