ANO grasās pieņemt rezolūciju, kas izslēdz izmaiņas Jeruzalemes statusā

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Drošības padome gatavojas balsot par rezolūciju, kas izslēgs jebkādas izmaiņas Jeruzalemes statusā. Balsojums gaidāms nākamās nedēļas sākumā. Tas, kā norāda raidorganizācija „DW”, būs jaunākais starptautiskais nopēlums, reaģējot uz ASV prezidenta Donalda Trampa lēmumu atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu. Kopš šīs Trampa rīcības reģionā ir pastiprinājusies spriedze.

ANO Drošības padome grasās pieņemt rezolūciju, kas izslēdz izmaiņas Jeruzalemes statusāIna Strazdiņa

ANO Drošības padomes rezolūcija, ko izstrādā Ēģiptes pārstāvji, pasludinās ikvienas pārmaiņas Jeruzalemes statusā par likumiski nederīgām un aicinās atcelt ikvienu soli, kas šajā ziņā īstenots, piemēram diplomātisko pārstāvniecību izveidošanu. Dokumets uzsvērs, ka šāda rīcība būs starptautisko likumu pārkāpums.

Rezolūcijā, kā medijos min anonīmi avoti, ASV nebūs sauktas vārdā, taču dokumenta saturs skaidri un gaiši vēršas pret neseno ASV prezidenta Donalda Trampa lēmumu atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu un no Telavivas uz turieni pārvietot arī ASV vēstniecību.

Lai rezolūcija stātos spēkā, tai būs jāiegūst deviņu valstu atbalsts no 15, un svarīgi, lai to nebloķē neviena no Drošības padomes pastāvīgajām loceklēm, kuru vidū ir ASV, Krievija, Francija, Lielbritānija un Ķīna. Diplomāti jau tagad paredz, ka lielākā daļa valstu rezolūciju atbalstīs, taču veto ir gaidāms no ASV, kuru vēstniece ANO Nikija Heilija prezidenta Donalda Trampa lēmumu ir nosaukusi par pareizu un īstajā laikā veicamu lietu. Mediji ziņo, ka vairākas ASV sabiedrotās valstis, ANO dalībnieces ir aicinājušas nesakurināt pirti Baltajam namam, bet tā vietā rezolūcijā izcelt un uzsvērt Jeruzalemes starptautisko statusu.

Ja Drošības padomē rezolūciju noraidīs, to var pārcelt balsojumam ANO Ģenerālajā asamblejā.

Palestīnieši, kuri pretendē uz Jeruzalemes austrumu daļu, ir aicinājuši ANO izstrādāt rezolūciju, kas tieši piesauc ASV un atcelt to līdera lēmumu. To ir pieprasījuši Palestīnas atbalstītāji arī citās islāma zemēs pasaulē.

Donalda Trampa rīcība ir izsaukusi plašu globālu viļņošanos un nemierus musulmaņu zemēs.

Arī Eiropas Savienības līderi vēl ceturtdien sanāksmē Briselē noraidīja ASV līdera lēmumu atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu un uzsvēra, ka joprojām Jeruzalemes statuss ir jānosaka sarunu ceļā.

Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietu un drošības politikas jautājumos Federika Mogerīni ir brīdinājusi, ka tas var atjaunot „tumšos laikus” reģionā.

Eiropas Savienība tāpat kā daudzas pasaules valstis un arī lielākā daļa ANO dalībnieču uzskata, ka vienīgais ceļš uz mieru reģionā ir divas valstis – Izraēla un Palestīna – ar Jeruzalemi kā abu valstu galvaspilsētu, un šo valstu robežām jābūt tām, kas pastāvēja pirms 1967.gada kara starp arābu valstīm un Izraēlu.

Paredzams, ka balsojums ANO Drošības padomē par rezolūciju, kas aicinās nepieļaut ASV valdības soli, būs jau pirmdien, 18.decembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt