ANO ģenerālsekretārs aicina izbeigt vardarbību pret Mjanmas rohindžām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Apvienoto Nāciju Organizācijas ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs aicināja apturēt militāro kampaņu Mjanmā pret musulmaņu rohindžām Rakhainas štatā.

Viņš ziņas par Mjanmas drošības spēku uzbrukumiem civiliedzīvotājiem nodēvējis par "pilnīgi nepieņemamām". Līdz ar to Gutērrešs principā atzina, ka rohindžas saskaras ar etnisko tīrīšanu.  

Mjanmas rietumos notiekošajā vardarbībā, kas uzliesmoja 25. augustā pēc rohindžu nemiernieku uzbrukumiem policijas posteņiem Rakhainas štatā, nogalināti jau aptuveni 400 cilvēki un desmitiem tūkstošu rohindžu aizbēguši uz Bangladešu.

Lai arī vardarbība lielākoties vērsta pret musulmaņiem, cietuši arī hinduisti. Abas reliģiskās kopienas - musulmaņu un hinduistu – Mjanmā ir minoritātes, bet iedzīvotāju vairākums ir budistu.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs preses konferencē, atbildot uz žurnālista jautājumu, vai viņš Mjanmā notiekošo uzskata par etnisko tīrīšanu, netieši norādīja, ka jā, un izteica aicinājumu Mjanmas varasiestādēm to izbeigt.

„Kad trešdaļai rohindžu jābēg no valsts, vai iespējams atrast labāku vārdu, kā to nosaukt? Es aicinu Mjanmas varasiestādes apturēt militārās aktivitātes un vardarbību un ievērot likuma varu, kā arī atzīt to personu tiesības, kas ir pametuši valsti,” sacīja ANO līderis.

Ķīna ir viena no 15 ANO Drošības padomes dalībvalstīm, kas ir satraukta par notiekošo Mjanmā, kur krīzes situācijas uzlabošanai valdības drošības spēki izmanto spēku kā ierobežošanas instrumentu. Pekina arī neatzīst pašreizējo valsts padomnieci un faktisko valdības vadītāju Aunu Sanu Su Či, bet paudusi atbalstu bijušajai Mjanmas valdošajai elitei.

ANO Drošības padome trešdien, 13.septembrī, izskatot Mjanmas jautājumu, atbalstīja „tūlītēju vardarbības izbeigšanu”, situācijas deeskalēšanu, likuma un kartības atjaunošanu un bēgļu situācijas atrisināšanu.  

Tiek lēsts, ka Mjanmu bija spiesti pamest aptuveni 380 000 rohindžu.  

Arī Tibetas budistu garīgais līderis, Nobela Miera prēmijas laureāts Dalailama paudis bažas par vardarbību pret musulmaņu rohindžām Mjanmā un aicinājis valsts padomnieci, faktisko vadītāju Aunu Sanu Su Či atrast miermīlīgu risinājumu šai krīzei.

Tikmēr Auna Sana Su Či turpina izpelnīties pasaules valstu un musulmaņu sabiedrības kritiku par bezdarbību šīs krīzes atrisināšanā. Viņa arī neapmeklēs ANO Ģenerālās asamblejas valstu tikšanos jaunnedēļ, kad jautājumam par rohindžām tiks pievērsta pastiprināta uzmanība, paziņojis viņas runasvīrs.

Mjanmā kopumā dzīvo nedaudz vairāk nekā miljons rohindžu, kuri dažāda veida diskrimināciju izcietuši pēdējos gadus. Piemēram, viņiem tikusi liegta pilsonība, lai arī viņi tur dzīvo jau vairākās paaudzēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti