Panorāma

Rīgas domei nav naudas dekoratīvo apstādījumu kopšanai

Panorāma

Trīs mēnešu zāles jāizpērk vienā reizē

ANO: valstu sadarbība ir izšķirīga

ANO ģenerālsekretāra palīgs: Pasaule nav labā stāvoklī. Valstu sadarbība ir izšķirīga

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

 “Pasaule nav labā stāvoklī. Kā nekad agrāk mums ir vajadzīgs, lai valstis sadarbotos, ja gribam piedzīvot mierīgu nākotni,” tā sarunā ar Latvijas Televīziju atzina ANO ģenerālsekretāra palīgs stratēģiskās koordinācijas jautājumos Fabricio Hohšilds. Viņš ir augstākā ANO amatpersona, kāda pēdējos gados viesojusies Latvijā. 

Čīlietis Fabricio Hohšilds ir pieredzējis diplomāts, kurš savulaik kā ANO pārstāvis strādājis tādos nemierīgos pasaules punktos kā Sudāna, Jeruzaleme, Bosnija un Hercogovina, Afganistāna un citur. 

Viņa darbības lauks bijis saistīts ar konfliktu risināšanu, miera uzturēšanu, atbalstu bēgļiem, cilvēku tiesībām un humāno palīdzību. Latvijā Hohšilds ieradies, lai piedalītos drošības jautājumiem veltītā konferencē un tiktos ar Ārlietu ministrijas un citu institūciju pārstāvjiem.

“Kā vēl nekad agrāk mums ir nepieciešama globālā sadarbība, lai stātos pretī apdraudējumiem, kas var liegt mums tādu nākotni, kādu vēlamies. Un tomēr daudzi cilvēki un valstis šodien griež muguru globālajai sadarbībai, jo domā, ka tā labi nestrādā, jo tic, ka visu var atrisināt nacionālā ceļā.

Bet patiesībā, ja mēs vēlamies atrisināt klimata izmaiņas, migrāciju, jaunāko tehnoloģiju izraisītās problēmas darba tirgū, tad mums izmisīgi ir vajadzīga globālā sadarbība,” uzsvēra Hohšilds.

Tieši tas būs viens no centrālajiem aicinājumiem oktobrī, sagaidot ANO 75. gadadienu, ko  Hohšilds nesauc par svinībām, sakot, ka pasaule šodien tās nevar atļauties arvien lielo konfliktu dēļ.

“Pirmo reizi vismaz pēdējos desmit gados konfliktos ir palielinājies civiliedzīvotāju upuru skaits, pēdējo trīs gadu laikā ir pieaudzis bada līmenis, daudzās attīstītajās valstīs mazinās cilvēku dzīves ilgums, ir milzu nevienlīdzība, kas izraisa konfliktus. Problēmu, ar kurām mēs netiekam galā, patiešām ir daudz. Bet ir arī labas ziņas. Aizvadītajā gadā valstis pulcējās ap ANO migrācijas kompaktu, ir neliels risinājuma progress vienā no vēsturē asiņainākajiem konfliktiem – Jemenā, arī Kongo, Centrālāfrikas Republikā, Afganistānā notiek miera sarunas. Daudzviet tiešām mēs redzam, kā situācija risinās, bet citur, piemēram, Tuvajos Austrumos, joprojām ir milzu izaicinājumi,” norādīja Hohšilds.

Uzmanības centrā ir arī ANO un īpaši Drošības padomes reformas, tā kā Krievija un Ķīna tajā regulāri izmanto veto tiesības, lai bloķētu rezolūcijas, un līdz ar to kavē konfliktu risināšanu.

Iepriekš izskanējis, ka veto tiesības būtu jāpārskata un pie Drošības padomes galda būtu jāsēž vairāk nekā tikai piecām valstīm.

“ANO Drošības padomes reformas ir jautājums, par ko ir diskutēts desmitiem gadu. Lai gan visi redz, ka tas ir nepieciešams, tomēr neviens vēl nav atradis pareizo formulu.

Taču tā ir problēma, kas jārisina pašām dalībvalstīm. Arī ANO ģenerālsekretārs šīs reformas atbalsta, taču primāri tas ir dalībvalstu uzdevums,” sacīja ANO pārstāvis.

Fabricio Hohšilds uzskata, ka īpaši Baltijai būtiska ir nesenā Igaunijas uzvara balsojumā par ANO Drošības padomes nepastāvīgā locekļa vietu, proti, uz laiku būt pie svarīgo lēmēju galda. Latvija cer pievienoties 2025. gadā.

“Zviedru diplomāts un rakstnieks un bijušais ANO ģenerālsekretārs Dāgs Hammaršelds ir teicis, ka ANO ir organizācija, kas eksistē tieši mazām valstīm, jo lielās valstis var paļauties pašas uz savu varenību, ekonomiku, armiju un gaisa spēkiem. Taču mazās valstis ir atkarīgas no starptautiskajiem likumiem, līgumiem un sapratnes. Tieši tādēļ ir ļoti svarīgi, ka mazās valstis runā skaļāk pie ANO galda, savukārt ANO mācās no jūsu skatījuma,” sacīja Hohšilds.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti