ANO Ģenerālajā asamblejā pie vārda netiek ne talibi, ne iepriekšējās Afganistānas valdības pārstāvji

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

ASV pilsētā Ņujorkā pirmdien noslēgusies ANO Ģenerālā asambleja. Lai gan pasaules līderus asamblejā plānoja uzrunāt arī Afganistānas pārstāvis, viņa dalība tika atsaukta. Kā vēsta diplomāti, tas noticis pēc ASV, Ķīnas un Krievijas vienošanās.

Iepriekš vēstuli Apvienotajām Nācijām nosūtīja Afganistānas islāmistu grupējums “Taliban”, kas uzsvēra, ka Afganistānas pārstāvi ANO iecēlusi valdība, kas vairs nav pie varas.

Lielvalstu vienošanās

ANO Ģenerālajā asamblejā pie vārda netiek ne talibi, ne iepriekšējās Afganistānas valdības pārstāvji
00:00 / 03:11
Lejuplādēt

Gāztā Afganistānas prezidenta Ašrafa Gani ieceltajam Afganistānas vēstniekam ANO ar uzrunu bija jāuzstājas pirmdien, ANO Ģenerālās asamblejas pēdējā dienā. Domājams, ka vēstnieks Gulams Isakzajs bija gatavojies paust Gani bijušās valdības viedokli, kritizējot Afganistānā pie varas esošo islāmistu grupējumu “Taliban”.

Lai gan starp runātājiem vēl svētdienas vakarā vēstnieka vārds bija atrodams, tomēr pirmdienas rītā tas no saraksta tika izņemts. Kā aģentūrai AFP vēlāk sacīja asamblejas prezidenta pārstāve Monika Greilija, Afganistāna atsaukusi savu dalību vispārējās debatēs. Greilija piebilda, ka iemesls neesot norādīts.

Savukārt diplomāti vērsuši uzmanību uz to, ka tas noticis, jo vienošanos par šādas rīcības nepieciešamību savā starpā panāca Vašingtona, Pekina un Maskava. Kāds diplomāts šādu pavērsienu nodēvēja par “gudru lēmumu”. ASV, Ķīna un Krievija ir daļa no deviņu locekļu komitejas, kas lemj par to, vai ieceltajai personai ir pilnvaras pārstāvēt valsti ANO.

Neuzklausa arī Mjanmas militārās huntas pārstāvjus

Vēl pagājušajā nedēļā “Taliban” vēstulē ANO ģenerālsekretāram Antoniu Gutērrešam aicināja Afganistānas vēstnieku Gulamu aizstāt ar talibu ārlietu ministru Amīru Hanu Mutaki. “Taliban” norādīja, ka Isakzajs, kurš mudinājis valstis “nepārprotami paziņot”, ka tās neatzīs “Taliban” valdību, vairs nepārstāv Afganistānu ANO.

Taču ANO diplomāti paziņoja, ka talibu lūgums ir saņemts par vēlu, un Isakzaju ANO joprojām uzskata par Afganistānas misijas vadītāju. Līdz ar to pie vārda asamblejā netika nedz Isakzajs, nedz kāds no talibu pārstāvjiem.

Talibi ANO pārstāvja amatam ir nominējuši Katarā bāzētās grupējuma pārstāvniecības runasvīru Sauhailu Šahīnu, bet lēmums par apstiprināšanu vēl nav pieņemts.

Līdzīgs liktenis piemeklēja arī Mjanmas pārstāvi ANO. Arī Mjanmas militārā hunta, kas valstī ir pie varas kopš 1. februāra, nosūtīja ANO ģenerālsekretāram vēstuli ar lūgumu atsaukt pašreizējo Mjanmas pārstāvi ANO, jo valdība, kas to iecēlusi, vairs nepastāv.

Līdzšinējā vēstnieka vietā Mjanmas hunta maijā nozīmēja bijušo ģenerāli, bet ANO vēl nav apstiprinājusi viņa iecelšanu amatā. Kopumā asamblejā uzrunas teica visu 193 ANO dalībvalstu vadītāji un pārstāvji, izņemot Afganistānu un Mjanmu. Un daudzas no uzrunām tika vērstas uz starptautisko sadarbību klimata pārmaiņu un Covid-19 jomā.

Afganistānas banku sistēma tuvu sabrukumam

Tikmēr pašā Afganistānā turpinās centieni risināt kritisko ekonomisko stāvokli.

Raidsabiedrība BBC vēsta, ka valsts banku sistēma ir tuvu sabrukumam. Valstī pašlaik notiekot vienīgi lielu naudas summu izņemšana, tikmēr lielākā daļa banku nestrādā un nesniedz pakalpojumus.

Afganistānas ekonomika jau bija nestabilā stāvoklī, pat pirms talibi pārņēma kontroli valstī. Afganistāna ir ļoti atkarīga no ārvalstu palīdzības – aptuveni 40% no tās iekšzemes kopprodukta nodrošina starptautiskā palīdzība. Taču pašlaik šie līdzekļi ir iesaldēti.

KONTEKSTS:

ASV un starptautiskās koalīcijas spēki augusta beigās noslēdza gandrīz 20 gadu ilgušo misiju Afganistānā. Amerikāņu atkāpšanos savā labā izmantoja islāma fundamentālistu grupējums “Taliban”, kas pārņēma kontroli pār arvien jauniem Afganistānas apgabaliem un augusta vidū bez cīņas ieņēma arī valsts galvaspilsētu Kabulu. Tādējādi visa Afganistāna atkal nonākusi “Taliban” kontrolē.

Lai gan “Taliban” solīja, ka nemēģinās izrēķināties ar režīma pretiniekiem, starptautiskā sabiedrība raizējas par cilvēktiesību stāvokļa pasliktināšanos Afganistānā un jauniem ierobežojumiem, kas tiek uzlikti dažādām sabiedrības grupām, it sevišķi sievietēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti