Dienas ziņas

AS "Latvijas gāze" lauž līgumu ar 48 juridiskām personām

Dienas ziņas

Dienas ziņas

ANO plaši nosoda Ukrainas teritoriju pievienošanu Krievijai

ANO Ģenerālā asambleja nosoda Krievijas īstenoto Ukrainas zemju aneksiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ģenerālā asambleja trešdien ar ievērojamu pārsvaru nosodīja Krievijas īstenoto Ukrainas zemju aneksiju, pēc tam kad Krievija bija uzlikusi veto līdzīgai rezolūcijai ANO Drošības padomē.

Ģenerālā asambleja pieņēma šo rezolūciju, 143 valstīm balsojot par un piecām – pret, bet 35 valstis atturējās par spīti ASV diplomātiskajiem centieniem panākt skaidrāku Maskavas nosodīšanu.

Pieņemtā rezolūcija "nosoda tā saukto referendumu organizēšanu no Krievijas Federācijas puses starptautiski atzītajās Ukrainas robežās" un "nelikumīgās aneksijas mēģinājumu", par kuru septembrī paziņoja Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Tā aicina visas ANO aģentūras un starptautiskās aģentūras neatzīt nekādas robežu izmaiņas, par kurām paziņojusi Krievija, un pieprasa, lai Maskava "nekavējoties un bez ierunām atceltu" savus lēmumus.

ASV vēstniece ANO Linda Tomasa-Grīnfelda bija aicinājusi visas valstis likt saprast, ka pasaule "nepacietīs kaimiņa zemes sagrābšanu ar spēku".

"Šodien tā ir Krievija, kas iebrūk Ukrainā. Bet rīt tā var būt cita valsts, kuras teritorija tiek pārkāpta. Tā var būt jūsu valsts. Jūs varat būt nākamā. Ko tad jūs gaidītu no šīs [ANO] palātas?" vaicāja vēstniece.

ASV bija mēģinājušas pārliecināt Dienvidāfriku un Indiju, lai tās atbalstītu rezolūciju, tomēr šīs valstis bija starp tām, kas balsojumā atturējās tāpat kā Ķīna un Pakistāna.

Galīgais balsojums ar nelielām izmaiņām bija līdzīgs balsojumam martā, kad Ģenerālā asambleja nosodīja Krievijas iebrukumu Ukrainā.

Bangladeša, Irāka un Senegāla, kas martā bija atturējušās, trešdien pievienojās Krievijas veiktās aneksijas nosodīšanai.

Eritreja, kas martā bija balsojusi pret Krievijas iebrukuma nosodīšanu, trešdien atturējās.

Nikaragva, kas martā atturējās, trešdien balsoja pret tāpat kā Krievija, Baltkrievija, Ziemeļkoreja un Sīrija.

No 193 balsošanas dalībniecēm atturējās 35 valstis – Alžīrija, Armēnija, Bolīvija, Burundi, Centrālāfrika, Dienvidāfrika, Dienvidsudāna, Eritreja, Esvatini, Etiopija, Gvineja, Hondurasa, Indija, Kazahstāna, Kirgizstāna, Kongo Republika, Kuba, Ķīna, Laosa, Lesoto, Mali, Mongolija, Mozambika, Namībija, Pakistāna, Sudāna, Šrilanka, Tadžikistāna, Taizeme, Togo, Uganda, Tanzānija, Uzbekistāna, Vjetnama, Zimbabve.

Tikmēr Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pateicies 143 valstīm, kas balsoja "par", un uzsvēra, ka pasaule ir teikusi savu vārdu. "Krievijas aneksijas mēģinājums ir nevērtīgs un nekad netiks atzīts brīvajā pasaulē," uzsvēra Zelenskis. 

KONTEKSTS:

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Krievijas agresija pret Ukrainu izraisījusi vispārēju starptautiskās sabiedrības nosodījumu, pret Krieviju tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti