Dienas notikumu apskats

Baltais nams kritizējis ASV sūtni ANO par jaunu sankciju pret Krieviju paziņošanu

Dienas notikumu apskats

Armēnijā turpinās protesti – mēģina bloķēt piekļuvi valdības namam

ANO drošības eksperti iekļuvuši apšaudē Sīrijas pilsētā Dumā

ANO eksperti Sīrijas pilsētā Dumā iekļuvuši apšaudē

ANO drošības eksperti, kuri ieradušies Sīrijas pilsētā Dumā, ir iekļuvuši apšaudē, pavēstījusi ANO. Eksperti bija devušies uz pilsētu, lai izpētītu situāciju, pirms tur ierodas Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija, kuras uzdevums ir pārbaudīt, vai 7.aprīlī ir noticis ķīmisko ieroču uzbrukums.

ĪSUMĀ:

  • ANO eksperti plānoja izpētīt situāciju Dumā, bet iekļuva apšaudē.
  • Eksperti nav cietuši un tagad kopā ar Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas pārstāvjiem Damaskā nogaida.
  • Eksperti plāno atrast ķīmisko vielu pēdas, kas palīdzētu izmeklēšanā.
  • Tikmēr Beļģijā ziņo par firmām, kas nelegāli piegādāja bīstamās ķīmiskās vielas Sīrijai.

 

Rietumvalstis uzbrukumā, kurā cieta arī civiliedzīvotāji, vaino Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmu.

Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija arvien nav nokļuvusi Sīrijas pilsētā Dumā, kur īsi pēc Lieldienām ziņoja par iespējamu ķīmisko uzbrukumu, ko prezidenta al Asada armija varētu būt īstenojusi pret opozīciju un kurā cietuši arī civiliedzīvotāji.

Sīrija un sabiedrotā Krievija to joprojām noliedz, taču Sīrijas valdība ir atvēlējusi iespēju organizācijas pārstāvjiem doties uz pilsētu un to izpētīt.

Tas joprojām nav bijis iespējams, un saskaņā ar jaunākajām ziņām – drošības dēļ. Vēl pirms Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas uz Dumu devusies ANO drošības ekspertu grupa, kuru uzdevums bija dot zaļo gaismu iebraukšanai pilsētā, bet eksperti ir nonākuši apšaudē, apliecina ANO pārstāvji.

Neviens nav cietis, un eksperti ir atgriezušies galvaspilsētā Damaskā, kur tagad atrodas kopā ar Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas pārstāvjiem un pagaidām nogaidīs, lai atkal dotos turp un izpētītu situāciju.

Sīrijas valdības pārstāvji apgalvo, ka tiek darīts viss, lai ekspertu misija varētu pēc iespējas ātrāk uzsākt savu darbu Dumā.

Šajā laikā jau ir izskanējušas bažas, ka visi pierādījumi jau būs zuduši. Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas uzdevums un iespējas būs noskaidrot, nevis kurš tieši ir veicis uzbrukumu, bet kādas vielas ir izmantotas, kas varētu palīdzēt izmeklēšanā.

Savukārt Beļģijas mediji trešdien, 18.aprīlī, plaši ziņo, ka trīs beļģu kompānijas vaino izopropanola eksportēšanā uz Sīriju, no kura var izgatavot nāvējošo nervus paralizējošo zarīnu.

Par to medijiem paziņoja Finanšu ministrijas pārstāve, norādot, ka Beļģijas muita ir izgaismojusi šo gadījumu, kad radušās aizdomas par kādu ķīmisko vielu ražotāju, transportēšanas un starpnieku firmu, kas vielu nogādājušas Libānā un pēc tam Sīrijā, to nedeklarējot un tādējādi pārkāpjot starptautiskos nosacījumus.

Izopropanols, kuru var lietot arī kā šķīdinātāju, pakļaujas striktām eksporta kontrolēm gadījumos, kad tas ir ļoti koncentrēts – 95% vai vairāk, jo tādos gadījumos to var izmantot ķīmisko ieroču, tajā skaitā zarīna izgatavošanā.

ANO un Rietumu valstis uzskata, ka Bašara al Asada armija ir izmantojusi zarīnu uzbrukumos opozīcijai.

Tiesa sāksies 15. maijā, Antverpenē. Mediji ziņo, ka laika posmā no 2014. līdz 2016. gadam uz Sīriju no Beļģijas ir eksportēts teju 200 tonnu izopropanola.

KONTEKSTS:

Uzbrukumā 6.aprīlī Sīrijas pilsētā Dumā nogalināja 40 cilvēkus. Tas tiek uzskatīts par ķīmisko uzbrukumu, jo, pēc Pasaules Veselības organizācijas paziņotā, vairāk nekā 500 cilvēkiem konstatēti simptomi, kādi raksturīgi pēc saindēšanās ar ķīmiskām vielām.

14.aprīlī ASV, Francija un Lielbritānija veica uzlidojumus vairākām ar ķīmiskajiem ieročiem saistītām vietām - zinātniskās izpētes centram ķīmisko ieroču ražošanai, kā arī ieroču glabātavām un komandpostenim.

ANO un Ķīmisko ieroču aizliegšanas organizācijas eksperti septiņu gadu ilgā pilsoņu kara laikā atzinuši, ka Asada režīms ķīmiskos ieročus pielietojis vismaz četras reizes. Oficiālā Damaska gan šos paziņojumus, gan jaunākās apsūdzības turpina noliegt.

Kopējais bojāgājušo skaits pilsoņu karā pēc dažādām ziņām svārstās no 350 000 līdz pat 500 000 cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti