ANO Drošības padomē iesniedz projektu par Izraēlas un palestīniešu konflikta noregulēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Jordānija iesniegusi ANO Drošības padomē rezolūcijas projektu par Izraēlas un palestīniešu konflikta noregulēšanu, kas paredz gada laikā noslēgt mieru un Izraēlai uzliek pienākumu atstāt  okupētās teritorijas, ziņo raidsabiedrība BBC. 

Jordānija lika noprast, ka nepieprasa nekavējoties balsot par rezolūcijas projektu, kas ļaus sarīkot sarunas, lai iegūtu arī ASV atbalstu projektam. Iepriekš ASV uzlikusi veto rezolūcijām, kas bija nedraudzīgas Izraēlai.  

Jordānijas iesniegtajā projektā norādīts, ka miera līgums jānoslēdz sarunu ceļā un jābalsta uz vairākiem kritērijiem – 1967. gada valstu robežām un  līgumu par drošības garantēšanu. Saskaņā ar šo projektu Jeruzaleme kļūs par abu valstu galvaspilsētu.  

Dokuments arī aicina visas puses atturēties no vienpusējas un nelikumīgas rīcības, tai skaitā apmetņu celtniecības, kas var traucēt konflikta atrisināšanu un divu valstu izveidošanu.

Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu jau aicināja ASV bloķēt jebkurus mēģinājumus pieņemt šo rezolūcijas projektu.  

Iepriekš ASV  valsts sekretārs Džons Kerijs apliecinājis, ka ASV neuzstāj uz kādu konkrētu pieeju, rezolūciju vai terminiem miera procesā.  

ANO Drošības padomē iesniegts arī Francijas rezolūcijas projekts, kas aicina konfliktā iesaistītās puses sēsties pie sarunu galda un pēc diviem gadiem izveidot divas valstis.  

Francijas rezolūcijas projektā nav pieminēta Izraēlas aiziešana no okupētajām teritorijām. 

Jau vēstīts, ka trešdien Eiropas Parlaments (EP) balsojumā Strasbūrā lēmis, ka atbalstīs  Palestīnas valsts izveidošanu tikai tad, ja tā notiks saskaņā ar miera sarunām ar Izraēlu.

 Izraēlas un palestīniešu tiešās sarunas, kas notika ar ASV palīdzību, pārtrūka aprīlī.   

ANO Ģenerālā asambleja pirms diviem gadiem atzina Palestīnu "de facto", bet nedz Eiropas Savienība, nedz lielākā daļa tās dalībvalstu to vēl nav izdarījušas, izņemot Ungāriju, Poliju un Slovākiju, kuras palestīniešu valstiskumu atbalstījušas vēl pirms iestāšanās blokā. Latvija balsojumā ANO pirms diviem gadiem atturējās, bet tagad Ārlietu ministrija norāda, ka Palestīnas jautājums pagaidām nav dienaskārtībā.

2012.gada 29.novembrī ANO Ģenerālās asamblejas balsojumā ar pārliecinošu balsu vairākumu tika atbalstīta Palestīnas statusa paaugstināšana šajā organizācijā līdz ANO novērotājvalsts statusam. Pirms šī balsojuma Palestīna ANO nebija atzīta valsts, bet tās tautu pārstāvošajai Palestīnas Atbrīvošanas organizācijai bija piešķirts novērotāja statuss. 

1967.gadā Tuvo Austrumu karā Izraēla  sagrāba Jeruzalemes austrumu daļu un vēlāk to anektēja. Ne Palestīna, ne starptautiskā sabiedrība neatzīst Izraēlas suverenitāti pār Austrumjeruzalemi, kuru palestīnieši  iecerējuši par savas jaunveidojamās valsts galvaspilsētu. Izraēla visu Jeruzalemi uzskata par savu galvaspilsētu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti