ANO Drošības padome atbalsta rezolūciju konflikta izbeigšanai Sīrijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Drošības padome ir pieņēmusi rezolūciju par Sīrijas konflikta atrisināšanu. Daudzi to jau ir paspējuši nodēvēt par vēsturisku, jo gadiem Drošības padomes pastāvīgās dalībvalstis nav varējušas vienoties ne par kādu nostāju Sīrijas konfliktā. Tomēr arī pēc šī dokumenta apstiprināšanas paliek daudz neskaidrību par Sīrijas nākotni. 

Karš Sīrijā ilgst jau gandrīz piecus gadus un aptuveni tik pat ilgi ANO Drošības padome nav varējusi vienoties par kopējo nostāju šajā jautājumā. Vairākas rietumvalstu piedāvātās rezolūcijas iepriekš tika bloķētas no Krievijas un Ķīnas puses.

Šīs rezolūcijas pieņemšana ir kļuvusi iespējama, jo Amerikas Savienotās Valstis (ASV) un Krievija beidzot ir spējušas panākt vienošanos par tās tekstu. Pirms galīgā balsojuma ANO ģenerālsekretārs Bans Kimuns mudināja valstu pārstāvjus atcerēties par savu atbildību pasaules priekšā. 

"Sīrijas iedzīvotāji ir pietiekami cietuši. Es aicinu jūs uzņemties vadību un parādīt, ka jums ir redzējums kā pārvarēt pašreizējās grūtības. Ir parādījusies iespēja atrisināt šo situāciju un jūsu pienākums ir to izmantot," sacīja Kimuns.

 ANO rezolūcija paredz aptuveni divu gadu plānu Sīrijas konflikta atrisināšanai. Iepriekš par šo plānu ir izdevies vienoties starptautiskās sarunās Vīnē.

Viens no pirmajiem soļiem būtu jau janvāra sākumā uzsākt dialogu starp līdzšinējo valsts vadītāju Bašaru al Asadu un opozīcijas spēkiem. Tomēr pagaidām nav skaidrs, kuras opozīcijas grupas varēs ieņemt vietu pie sarunu galda. Tāpat ir paredzams, ka sarunas sāksies nevis janvāra sākumā, bet gan, drīzāk, mēneša vidū vai beigās.

Domstarpības starp Rietumvalstīm un Krieviju joprojām paliek arī jautājumā par Asada turpmāko likteni. Lielbritānijas ārlietu ministrs Filips Hamonds uzstāja, ka Asads nevar ilgtermiņā palikt pie varas, jo ir izmantojis ķīmiskos ieročus pret saviem iedzīvotājiem.

"Tieši Asads nes atbildību par vairumu nāves gadījumu Sīrijā," sacīja Hamonds. Lielbritānijas ārlietu ministram pievienojās arī ASV valsts sekretārs Džons Kerijs, norādot: "Mūsuprāt, prezidents Asads ir zaudējis gan spējas, gan uzticamību, kas ir nepieciešami, lai spētu vienot valsti un vadīt to arī turpmāk."

Tomēr Asads joprojām paliek tuvs Krievijas sabiedrotais, tādēļ tā uzskata, ka Asads var pretendēt uz varu arī nākamajās vēlēšanās, kas varētu tikt sarīkotas pēc konflikta noregulējuma. Rezulūcijā tiek runāts par to, ka sešu mēnešu laikā valstī ir jāizveido pārejas valdība, bet vēlēšanas jāsarīko 18 mēnešu laikā.  

Rezolūcija paredz, ka starp opozīcijas un Asada spēkiem tiks pārtrauktas apšaudes. Tomēr tas neattiecas uz cīņu ar islāma teroristiem, kuri ir sagrābuši daļu no valsts teritorijas.

Sīrijas pārstāvis ANO Bašars Džafari sacījis, ka Asada valdība gatava piedalīties sarunās par valsts nākotni, ziņo BBC.

Kerijs pēc ANO Drošības padomes sēdes norādīja arī, ka panāktā vienošanas palīdzēs cīnīties ar teroristiem un Sīrijai nostāties uz politisko pārmaiņu ceļa. Tikmēr Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs nebija pārāk optimistisks savā vērtējumā par šo vienošanos un norādīja, ka Sīrijas tautai pašai ir jānosaka sava nākotne.

Jau ziņots, ka Sīrijas pilsoņu karam turpinoties jau gandrīz piecus gadus, diskusijas par nepieciešamību atrast risinājumu ieilgušajam konfliktam kļūst arvien aktuālākas.

Jau vairākus mēnešus Krievijas gaisa spēki Sīrijā veic uzlidojumus teroristu grupējuma “Daīš” jeb “Islāma valsts” pozīcijām, tādējādi sniedzot atbalstu Maskavas atbalstītajam Sīrijas valdošajam režīmam.

Arī ASV spēki bombardē grupējumu jau vairāk nekā gadu, taču šie uzlidojumi ar Damaskas varas iestādēm netiek saskaņoti. Tieši šī iemesla dēļ pēdējā laikā diskusijas par to, ka pasaules lielvalstīm cīņai pret „Daīš” vajadzētu apvienoties, ir uzjundījušas ar jaunu spēku.

Kā zināms, gan Maskavai, gan Vašingtonai ir atšķirīgi uzskati par to, kādai būtu jābūt Sīrijas nākotnei. Galvenās domstarpības ir saistītas ar prezidenta Bašara al Asada turpmāko atrašanos pie varas – ASV vēlas, lai Asads no sava posteņa aiziet, bet Krievija uzstāj, ka šo jautājumu var izlemt tikai Sīrijas tauta.

Tāpat vēstīts, ka Sīrijas konfliktā, kas sākās 2011.gada martā, dzīvību zaudējuši vairāk nekā 250 000 cilvēku, bet miljoniem valstī dzīvojošo ir pametuši savas mājas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti