ANO Drošības padome aicina Ukrainu izmeklēt satiksmes autobusa apšaudi

Ukrainas parlamentā trešdien aicināja rīkot Miera gājienu Kijevā pēc pēdējos mēnešos traģiskākā incidenta kauju plosītajos valsts austrumos, kurā dzīvību zaudēja 12 mierīgie iedzīvotāji. Viņi atradās satiksmes autobusā, kuram otrdien trāpīja raķete dažus desmitus kilometru no Doņeckas. Kijeva paziņojusi, ka to izšāva prokrieviskie separātisti, bet kaujinieki apsūdzējuši brīvprātīgo bataljonus, kas cīnās Ukrainas valdības pusē.

Šis tiek uzskatīts par asiņaināko incidentu, kurā bojā gājuši civiliedzīvotāji, kopš septembra sākumā tika parakstīta Minskas vienošanās par uguns pārtraukšanu. Lādiņš uzsprāga dažus metrus no dzeltenā pasažieru autobusa. Šķembas, trieciena vilnis, kas izšķaidīja autobusa logus, uzreiz nogalināja 10 cilvēkus, ziņo Ukrainas mediji. Vēl divi nomira vēlāk slimnīcā, bet vairāk nekā desmit hospitalizēti.

Traģēdija notika pie Doņeckas apgabala Volnovahas pilsētas. Kijeva apsūdz prokrieviskos kaujiniekus. Doņeckas apgabala milicijas priekšnieks Vjačeslavs Abrosjkins paziņoja, ka separātisti raidījuši raķeti uz Ukrainas pretterorisma operācijas kontrolposteni, bet tā nomaldījās un trāpīja satiksmes autobusam. Arī Ukrainas prezidents Petro Porošenko paziņoja, ka raķeti izšāva separātisti, piebilstot, ka atbildība gulstas uz „tiem, kas stāv aiz [kaujiniekiem] - kas viņus apgādā, apbruņo un apmāca”.

Prokrievisko kaujinieku pārstāvji Krievijas ziņu aģentūrām atbildību noliedza. Bet Krievijas ārlietu ministrijas pilnvarotais pārstāvis cilvēktiesību jautājumos aģentūrai TASS pauda, ka tas ir „vēl viens Kijevas militāristu noziegums”, kas grauj visus mēģinājumus panākt mieru.

Savukārt ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs trešdien brīdināja Kijevu neizmantot spēku Ukrainas austrumos. Viņš paziņoja, ka Maskava ir satraukusies par karadarbības pastiprināšanos pēdējās nedēļas laikā, bet Kijevu par uzbrukumu tieši neapsūdzēja.

Satiksmes autobusa apšaudi vienbalsīgi nosodīja ANO Drošības padome, Krievijas atbalstītā paziņojumā aicinot izmeklēt uzbrukumu un saukt pie atbildības vainīgos.

Tikmēr Ukrainas parlamenta deputāti no partijas „Petro Porošenko bloks'' frakcijas aicināja rīkot Miera gājienu Kijevā. Izskanēja ierosinājums gājienu rīkot šo svētdien. Bet deputāts Dmitrijs Lubiņecs, kurš pats ir dzimis Volnovahā, arī aicināja ukraiņu diasporu piketēt pie Krievijas vēstniecībām visā pasaulē ar prasību „pārtraukt terorisma finansēšanu”.

Sacaurumotā dzeltenā pasažieru autobusa attēli ceļmalā pie asiņaina sniega liecina, cik attāls joprojām ir patiess pamiera šajā reģionā. Kaujās dzīvību zaudējuši gandrīz 5000 cilvēku.

Autobusa apšaude notika pēc tam, kad tomēr tika atceltas ceturtdien iespējamās miera sarunas Kazahstānas galvaspilsētā Astanā. Tajās bija plānots tikties Krievijas un Ukrainas prezidentam Vladimiram Putinam un Petro Porošenko, klātesot Vācijas un Francijas līderiem. Šo četru valstu ārlietu ministri pēc sarunām pirmdien Berlīnē paziņoja, ka ir „jāveic tālāks darbs”, pirms sarīkot šādu samitu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti