ANO cer ar sarunām iekustināt miera procesu starp Sīrijā karojošajiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) otrdien sāka sarunas ar Sīrijas karā iesaistītajām pusēm, kā arī reģionālajiem spēlētājiem. Šīs ir konsultācijas, kas ilgs vismaz mēnesi. Mērķis ir noskaidrot reālo situāciju un iespējas iekustināt miera procesu, kas līdz šim bijis nesekmīgs. Šobrīd izredzes gan tiek vērtētas kā niecīgas. Vienlaikus cilvēktiesību organizācija „Amensty International” gan režīmu, gan opozīcijas kaujiniekus apsūdz par kara noziegumiem Sīrijas otrajā lielākajā pilsētā Alepo.

Apvienoto Nāciju miera sūtnis Sīrijā Stafans de Mistura norādīja, kas konsultācijas notiks ar katru no uzaicinātajām pusēm atsevišķi. Paredzēts, ka tās ilgs aptuveni 6-8 nedēļas.

Uz sarunām uzaicināti gan Sīrijas valdības, gan opozīcijas pārstāvji. Kopumā aptuveni 40 grupas, tostarp „politiskie, militārie pārstāvji, sievietes, pilsoniskā sabiedrība, upuri, diaspora”, paziņoja Mistura.

Starp uzaicinātajiem ir arī mērenās opozīcijas bruņotie grupējumi, bet šajā jautājumā viņš detaļas neizpauda. Katrā ziņā radikālie džihādistu grupējumi kā „Islāma valsts” un „Al-Nusra” nav uzaicināti. Tie ir klasificēti kā „teroristu organizācijas”.

Tāpat Mistura plāno konsultācijas ar aptuveni 20 reģionālajiem un starptautiskajiem spēlētājiem. Piemēram, Turciju. Arī reģionāli ietekmīgo Irānu, kas atbalsta Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmu. Nesekmīgajās sarunās starp Sīrijas valdību un opozīciju pagājušā gada sākumā Ženēvā Teherāna nebija iesaistīta.

Apvienotās Nācijas uzsvērušas, ka šīs būs tikai konsultācijas, lai saprastu, kāda šobrīd ir reālā situācija un kādas ir iespējas, kad asiņainais, četrus gadus ilgušais konflikts prasījis vairāk nekā 200 tūkstošu cilvēku dzīvības un miljoniem licis doties bēgļu gaitās.

Mistura pauda apņēmību palīdzēt atrast risinājumu un solīja, ka „ANO nekad nepametīs Sīriju, pat ja tas izskatīsies pēc neiespējamās misijas”. Apvienoto Nāciju sūtnis norādīja, ka viņa mērķis ir aktualizēt tā dēvēto Ženēvas komunikē. Tā ir 2012.gada vienošanās, kurā ir izklāstītas vadlīnijas pamieram un politiskam pārejas procesam. Bet Mistura atzina, ka šī vienošanās „ne ir kļuvusi par realitāti, ne [ir bijušas] nopietnas diskusijas par tās īstenošanu”. Pagājušajā nedēļā viņš brīdināja ANO Drošības padomi, ka šobrīd izredzes sākt politisku pārejas procesu ir niecīgas.

Apvienotajām Nācijām atsākot centienus iekustināt mēģinājumus izbeigt karu Sīrijā, starptautiskā cilvēktiesību organizācija „Amnesty International” apsūdzēja Asada valdības spēkus par „noziegumiem pret cilvēci” nesaudzīgi bombardējot ziemeļos esošo valstos otro lielāko pilsētu Alepo.

Režīms īpaši kritizēts par tā dēvēto mucu bumbu izmantošanu, kas ir mucas un citas tvertnes, kas piepildītas ar sprāgstvielām un kuru izmantošanas sekas ir postošas. Bet Alepo karojošie opozīcijas kaujinieki apsūdzēti par kara noziegumiem, izmantojot tādus neprecīzus ieročus kā mīnmetējus un improvizētas ar gāzes baloniem pildītas raķetes, kuras tiek dēvētas par „elles lielgabaliem.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti