ANO brīdina par bibliska apmēra badu pasaulē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Covid-19 pandēmijas dēļ pasaules nabadzīgākajām valstīm un reģioniem draud bibliska apmēra bads, brīdinājusi Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Pasaules pārtikas programmas vadība. Ja pārējā pasaule nerīkosies, tad līdz 2020. gada beigām badā dzīvojošo skaits var pārsniegt ceturtdaļmiljardu.

ANO brīdina par bibliska apmēra badu pasaulē
00:00 / 02:53
Lejuplādēt

ANO vēl pirms Covid-19 pandēmijas prognozēja, ka 2020. gadā mūsu planēta piedzīvos visļaunāko humāno krīzi kopš Otrā pasaules kara. Organizācija kā galvenos iemeslus minēja militāros konfliktus tādās valstīs kā Sīrija un Jemena, dabas katastrofas un postošo tuksneša siseņu invāziju vairākās Austrumāfrikas valstīs.

Šonedēļ ANO paspārnē esošā Pasaules pārtikas programma publicēja ziņojumu, kurā teikts, ka Covid-19 pandēmijas rezultātā līdz gada beigām vēl 130 miljoni cilvēku var nonākt uz bada sliekšņa. Jau pirms vīrusa uzliesmojuma aptuveni 135 miljoni cilvēku cieta no akūta pārtikas trūkuma. Tādējādi badā dzīvojošo cilvēku skaits var sasniegt 265 miljonus.

Ziņojumā teikts, ka pandēmija palielinās slogu uz attīstības valstu veselības aprūpes sistēmām, bet globālā recesija pārraus pārtikas apgādes ķēdes. Savukārt darbaspēka trūkums var apgrūtināt pārtikas ražošanu, bet protekcionisms var palielināt pārtikas cenas. Bet pieaugošais bezdarbs samazinās pirktspēju, novedot vēl vairāk cilvēku trūkumā un badā.

Pasaules pārtikas programmas izpilddirektors Deivis Bīslijs, uzrunājot ANO Drošības padomi, brīdināja, ka pasaulei draud mūsdienās nepieredzēta apmēra humānā krīze:

“Vēlos uzsvērt, ka mēs pašlaik saskaramies ne tikai ar globālo vīrusa pandēmiju, bet arī ar globālo humāno katastrofu. Miljoniem civiliedzīvotāju, arī daudzām sievietēm un bērniem, kuri dzīvo konfliktu skartās valstīs, draud bads un bada nāve. Tāpēc ir ļoti būtiski, lai mēs kā globālā kopiena saliedētos un uzvarētu šo sērgu, un atbalstītu visneaizsargātākās valstis un kopienas. Patiesība ir tāda, ka laiks nav mūsu pusē, tāpēc rīkosimies gudri un ātri,” sacīja Bīslijs.

Bīslijs uzsvēra, ka Pasaules pārtikas programma ir humānās palīdzības “loģistikas mugurkauls”, kura nozīme krīzes laikā ir pieaugusi. Viņš sacīja, ka ir svarīgi nodrošināt nepārtrauktu palīdzības piegādi konfliktu zonās, bet tādā gadījumā karojošajām pusēm ir jānoliek ieroči.

Bīslijs arī aicināja pasaules līderus beidzot piešķirt divus miljardus dolāru, kas jau agrāk esot solīti, lai nodrošinātu palīdzību tur, kur tas visvairāk ir nepieciešams. Papildu 350 miljoni dolāru esot nepieciešami, lai izveidotu loģistikas tīklu pārtikas un medikamentu piegādei.

2019. gadā Pasaules pārtikas programma ar 7,5 miljardu dolāru lielu budžetu spēja nodrošināt palīdzību gandrīz simt miljoniem cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti