Pusdiena

ANO balsos par aicinājumu izmeklēt ķīmisko ieroču pielietošanu Sīrijā

Pusdiena

Pusdiena 13.04.2017

ANO brīdina par bada draudiem 20 miljoniem cilvēku Āfrikā

ANO brīdina par bada draudiem 20 miljoniem cilvēku Āfrikā

Vairākos Āfrikas reģionos strauji pieaug to cilvēku skaits, kuri ir pakļauti badam. Kā brīdinājusi Apvienoto Nāciju Organizācija, slikto ražu un dažādu konfliktu dēļ bads draud vēl aptuveni 20 miljoniem cilvēku. ANO norāda, ka humāno katastrofu ir iespējams novērst, taču starptautiskās palīdzības apjomi nav pietiekami.

Dienvidsudāna, Somālija, to kaimiņvalstis, kā arī Jemena un Nigērija ir tie reģioni, kuros badam pakļauto personu skaits strauji pieaug. Par to brīdinājusi ANO Bēgļu lietu aģentūra, norādot, ka

arvien ticamāka liekas humānā katastrofa, kas varētu pārsniegt 2011.gada badu Āfrikas raga reģionā.

Kā atgādinājis ANO Bēgļu aģentūras pārstāvis Adrians Edvardss, toreiz dzīvību zaudēja 260 tūkstoši cilvēku. Taču šoreiz sausuma, neizdevušos ražu un ieilgušo konfliktu dēļ riskam ir pakļauts reģions, kuru apdzīvo aptuveni 20 miljoni cilvēku. Tieši tāpēc ir nepieciešams darīt visu iespējamo, lai šādas traģēdijas atkārtošanos novērstu.

Dienvidsudānā bads tika izsludināts jau februārī, un kopš tā brīža uz pārtikas trūkuma sliekšņa nonākušo cilvēku skaits ir palielinājies vēl par miljonu. Taču, iespējams, vissmagākā situācija ir Jemenā, kur pārtikas trūkumu izjūt gandrīz 60% no valsts iedzīvotājiem jeb aptuveni 17 miljoni cilvēku.

Arī Nigērijas ziemeļos un Čadas ezera reģionā situācija kļūst arvien nestabilāka, un to veicina cīņa ar radikālo kaujinieku grupējumu “Boko Haram”.

Par spīti tam, ka ANO aģentūras ir paplašinājušas savas operācijas, tā norāda – akūti trūkst finansējuma. Piemēram, Somālijā un Jemenā operācijas tiekot apmaksātas tikai par 3–11%.

ANO bija aicinājusi starptautisko sabiedrību bada novēršanai atvēlēt 4,4 miljardus dolāru, taču līdz šim ir saņemti vien 984 miljoni dolāru.

ANO Humāno lietu aģentūras pārstāvis Jenss Larke uzsvēris, ka ir ārkārtīgi svarīgi, lai finansējums tiktu atvēlēts pēc iespējas ātrāk, jo tikai tā būs iespējams izvairīties no šo krīžu pārejas katastrofā.

Apvienoto Nāciju pārstāvji arī norāda, ka bada dēļ arvien lielāks skaits cilvēku dodas bēgļu gaitās un vislielākajam riskam ir pakļautas tieši sievietes un bērni. Atsevišķās valstīs pārtikas porciju apmērs esot samazinājies pat par 75%. Turklāt tieši sieviešu un bērnu spējas piekļūt izdzīvošanai nepieciešamajām precēm un produktiem esot īpaši ierobežotas.

Pagājušajā nedēļā pēc Vācijas un Eiropas Savienības iniciatīvas Ženēvā notikušās Sīrijas konferences kuluāros notika arī tikšanās par palīdzības piešķiršanu grūtībās nonākušajām Āfrikas valstīm. Toreiz Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerini norādīja, ka starptautiskajai sabiedrībai ir nepieciešams nākt palīgā bada skartajām valstīm, vienlaicīgi norādot uz nepieciešamību uzlabot valstu koordināciju palīdzības sniegšanā. Eiropas Savienība ir solījusi palīdzībai piešķirt papildus vēl 183 miljonus eiro, kamēr Vācija savu palīdzības finansējumu palielinās par 100 miljoniem eiro līdz 300 miljoniem.

Jau 25.aprīlī Ženēvā notiks Jemenas konfliktam veltīta starptautiska konference, bet 11.maijā Londonā tiks rīkota donoru konference, kurā arī ir gaidāmi pirmie reālie naudas piešķiršanas gadījumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti