ANO brīdina: Afganistānai draud humānā katastrofa

Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) brīdina, ka Afganistānai draud humānā katastrofa. Tieši tāpēc ANO ģenerālsekretāra vadībā paredzēts rīkot starptautisku donoru konferenci, lai iegūtu nepieciešamo finansējumu turpmākai humānās palīdzības sniegšanai. Tikmēr ASV valsts sekretārs un Aizsardzības ministrs gatavojas apmeklēt Afganistānas kaimiņvalstis, lai pateiktos sabiedrotajiem par sadarbību afgāņu bēgļu uzņemšanā un spriestu, kā šajā jautājumā rīkoties turpmāk.

ANO brīdina: Afganistānai draud humanitārā katastrofa
00:00 / 02:30
Lejuplādēt

Afganistānas ekonomiskās problēmas ir viens no aktuālākajiem jautājumiem, kurus nepieciešams risināt, pie varas nonākot grupējumam "Taliban".

Gan starptautiskā sabiedrība, gan paši talibi atzīst, ka bez starptautiskas palīdzības valsts ekonomika sabruks.

Arī amerikāņu spēku izvešana no valsts pēc 20 gadu klātbūtnes tika saistīta ar turpmāku palīdzību.

Līdz šim Afganistāna ir bijusi pamatīgi atkarīga no ārvalstu palīdzības, kas sasniedz pat 40% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Taču arī par spīti šādai palīdzībai ANO ir aprēķinājusi, ka pašlaik ar humāno krīzi saskaras aptuveni 18 miljoni afgāņu un to skaits drīzumā var dubultoties. Īpaši apdraudēti ir bērni. Kā norāda ANO ģenerālsekretāra vietnieks Stefans Dižariks, tuvākā gada laikā aptuveni puse no bērniem vecumā līdz pieciem gadiem var saskarties ar pārtikas trūkumu.

Lai turpinātu savu humanitāro darbību Afganistānā, ANO aģentūrām ir nepieciešams 1,3 miljardu dolāru liels finansējums, taču līdz šim ir izdevies iegūt vien nepilnus 40% no šīs summas. Tieši tāpēc ANO Ģenerālsekretārs Antonio Gutērešs paziņojis, ka 13. septembrī ieradīsies Ženēvā, lai sarīkotu starptautisku konferenci palīdzības piešķiršanai Afganistānai.

Konferencē tiks darīts viss iespējamais, lai paātrinātu finansējuma piešķiršanu humāno operāciju turpināšanai šajā valstī.

Viena no starptautiskās sabiedrības prasībām jaunajiem Afganistānas vadītājiem ir tieši humānās palīdzības organizāciju netraucēta piekļuve valstij.

Piektdien, 3. septembrī, kļuva zināms, ka ANO palīdzības aģentūras ir atsākušas lidojumus starp Pakistānas galvaspilsētu Islamabadu un Mazarišarifu Afganistānas ziemeļos un Kandahāru valsts dienvidos. Savus iekšzemes lidojumus ir atsākusi arī nacionālā aviokompāniju "Ariana Afgan Airlines". Savukārt Apvienoto Arābu Emirāti ir nosūtījuši uz Afganistānu lidmašīnu ar steidzami nepieciešamajiem medikamentiem un pārtiku.

Vienlaicīgi kļuvis zināms, ka nākamajā nedēļā uz Kataru un vairākām citām sabiedroto valstīm, tostarp arī Vāciju, dosies ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens un aizsardzības ministrs Loids Ostins. Viņu vizītes mērķis ir runāt par līdz šim organizēto afgāņu bēgļu uzņemšanu un izteikt pateicību par atbalsta sniegšanu bēgļu uzņemšanā. Tāpat paredzēts runāt par to, kā šo procesu būtu jāorganizē turpmāk.

Talibu vadība ir solījusi netraucēt pamest valsti tiem ārvalstu pilsoņiem un arī afgāņiem, kuri to patiesi vēlēsies. Līdz ar to aktuāls ir jautājums par to, kur un kā šos cilvēkus izmitināt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti