ANO: Bēgļu skaits pasaulē pieaug

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

20. jūnijā tiek atzīmēta pasaules bēgļu diena. Tās priekšvakarā Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) bēgļu aģentūra publiskojusi savu gadskārtējo ziņojumu, kurā secināts, ka pašlaik ir sasniegts augstākais pārvietoto cilvēku skaits vēsturē. Turklāt šī tendence ir pieaugoša. Vienlaikus ANO brīdina, ka dažādas palīdzības aģentūras saskaras ar finansējuma trūkumu nepieciešamās palīdzības sniegšanā, bet valstu attieksme pret pārvietotajām personām brīžiem ir grūti izprotama.

ANO: Bēgļu skaits pasaulē pieaug
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

ANO bēgļu aģentūras jaunākie dati liecina, ka līdz pagājušā gada beigām kara, vardarbības, vajāšanas un cilvēktiesību pārkāpumu dēļ visā pasaulē ir pārvietoti 89,3 miljoni iedzīvotāju. Tas ir par 8% vairāk nekā pirms gada, bet desmit gadu laikā šis skaitlis ir pieaudzis divas reizes. Taču nevienam nav noslēpums, ka šis gads ir nācis ar jaunu karu Ukrainā un Eiropai gadu desmitiem nepieredzētu bēgļu plūsmu. Arī citas ārkārtas situācijas no Āfrikas līdz Afganistānai un citur ir palielinājušas kopējo pārvietoto iedzīvotāju skaitu jau pāri 100 miljoniem.

Kā norāda ANO augstais bēgļu lietu komisārs Filipo Grandi, joprojām vislielākās raizes rada situācija dažādos Āfrikas reģionos:

"Mēs īpaši gribētu izcelt Āfrikas raga reģionu, kur noteicošs ir vairāku faktoru kopums.

Tas ir joprojām nepabeigtais Etiopijas Tigrejas reģiona un kaimiņos esošo provinču karš. Tas ir sausums Somālijā, kuru pastiprina arī politiskās pārejas process. Tāpat varbūt ne kritiska, bet ļoti nozīmīga ir varas pāreja Kenijā un nestabilitāte Sudānā. Lai kur jūs skatītos, situācija ir ļoti sarežģīta. Tikmēr pilnīgi pretējā kontinenta pusē ir Sahelas reģions, kur pārvietoto personu skaits ir paaugstinājies neiedomājami. Īpaši tādā valstī kā Burkinafaso," skaidro Filipo Grandi.

Lai arī Filipo Grandi aicina neizmirst arī par karadarbību Jemenā un smago bēgļu situāciju Mjanmā, kopumā pasaules banka aprēķinājusi, ka pašlaik dažādas intensitātes kari notiek 23 pasaules valstīs, kurās dzīvo vismaz 850 miljoni cilvēku. Jau 15 gadus pēc kārtas palielinās arī to cilvēku skaits, kuri dažādu iemeslu dēļ ir spiesti pārvietoties arī savas valsts ietvaros. Taču liela daļa tomēr dodas gan drošības, gan labākas dzīves meklējumos uz citurieni, bieži vien piekrītot arī cilvēku kontrabandistu piedāvātajiem bīstamajiem ceļojumiem, piemēram, pāri Vidusjūrai uz Eiropu. ANO ģenerālsekretāra preses pārstāvis Stefans Dužariks norāda, ka pār jūru ieceļojušo migrantu skaits samazinās, bet upuru skaits palielinās.

"Lai arī Vidusjūru šķērsojošo migrantu skaits ir mazāks nekā 2014.  gadā, šie ceļojumi kļūst arvien traģiskāki. ANO bēgļu lietu aģentūras dati liecina, ka pagājušajā gadā Vidusjūrā un Atlantijas Ziemeļrietumu daļā dzīvību zaudēja vai tiek uzskatīti par pazudušiem jūrā vairāk nekā 3200 cilvēku. Tas ir gandrīz divreiz vairāk nekā iepriekšējos gados. Bēgļu aģentūra nepārtraukti brīdina par tiem riskiem, kuriem tiek pakļauti bēgļi un migranti, kas dodas šādos ceļojumos. Tāpat aģentūra izsaka bažas, ka arvien vairāk plašumā vēršas dažādi pārkāpumi, ar kuriem migrantiem nākas saskarties uz zemes, tostarp tādās valstīs kā Eritreja, Somālija, Džibutija, Etiopija, Sudāna un Lībija," stāsta Stefans Dužariks.

Taču, kā uzsver Filipo Grandi, tieši

pēc Ukrainas kara sākuma un kara bēgļu plūsmas virzīšanās uz Ukrainas kaimiņvalstīm Eiropas valstis ir pierādījušas, cik tās veiksmīgi spēj reaģēt uz šādām krīzes situācijām.

Vienlaikus Grandi gan atgādinājis, ka vēl 2015. gadā, kad viņš stājās amatā un Eiropa piedzīvoja iepriekšējo migrācijas krīzi, situācija bija pavisam cita.

"Iespējams, ka interesantākā šīs reakcijas daļa ir tajā, ka Eiropa ir kontinents, kura līderi man sešus ar pusi gadus ir teikuši, ka valstis ir pilnas un vairāk bēgļu uzņemt nav iespējams. Kad Sicīlijā ierodas laiva ar 40 nabaga cilvēkiem, viņi strīdas pa telefonu, kurš un cik no šiem cilvēkiem uzņems un uz cik ilgu laiku. Un te pēkšņi… Kā tas ir iespējams, ka sešu vai vairāk nedēļu laikā ieceļo vairāk nekā seši miljoni cilvēku un tie visi tiek uzņemti? Jā, ir bijušas problēmas, taču kopumā šie cilvēki tiek uzņemti laipni, efektīvi, un pagaidu aizsardzība no Eiropas Savienības puses bija ļoti gudrs gājiens. Tāpēc – tas ir iespējams!" uzsver Filipo Grandi.

Pēc Filipo Grandi vārdiem,

ANO bēgļu aģentūras viens no galvenajiem uzdevumiem ir regulāri atgādināt, ka Ukrainas karš tomēr nav vienīgais, kurš prasa uzmanību un kura risināšanai ir nepieciešami līdzekļi.

Palielinoties bēgļu skaitam, pieaug arī vajadzības un ar finansiālo resursu piesaisti pašlaik esot grūtības. Tieši tāpēc Grandi uzskata – vai nu starptautiskā sabiedrība kopīgi pieņems kādus lēmumus un rīkosies, lai pārvarētu šo humāno traģēdiju, atrisinātu konfliktus un rastu ilgstošus risinājumus, vai arī šī tendence ar bēgļu skaita pieaugumu turpināsies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti