ANO Bēgļu aģentūra: Pārvietoto cilvēku pērn aizvien vairāk – 68,5 miljoni

Jau piekto gadu pēc kārtas palielinājies pārvietoto personu skaits, liecina ANO Bēgļu aģentūras gadskārtējais ziņojums par 2017.gadu. Turklāt pagājušajā gadā novērots lielākais pieaugums viena gada laikā. ANO Bēgļu aģentūra rosina pasaules valstis strādāt pie jaunas globālas vienošanās bēgļu jautājuma risināšanai.

ANO Bēgļu aģentūras „Global Trends” tiek publiskots ik gadu pirms 20.jūnijā atzīmējamās Pasaules bēgļu dienas.

Karš, vardarbība un vajāšanas ir iemesls tam, ka jau piekto gadu pēc kārtas pasaulē palielinās pārvietoto personu skaits. 2017.gadā šis skaitlis ir sasniedzis 68,5 miljonus, visvairāk cilvēkiem ciešot attīstības valstīs. Savā gadskārtējā “Global Trends” ziņojumā ANO bēgļu aģentūra norāda, ka pagājušajā gadā vien savas pastāvīgās dzīvesvietas pirmo reizi vai atkārtoti bijuši spiesti pamest 16,2 miljoni cilvēku. No visām pārvietotajām personām

25,4 miljoni ir pametuši savas valstis bruņotu konfliktu un vajāšanas dēļ, un tas ir par 2,9 miljoniem vairāk nekā gadu iepriekš.

Par 300 tūkstošiem pieaudzis ir arī to patvēruma meklētāju skaits, kuri joprojām gaida sava bēgļa statusa apstiprināšanu, sasniedzot 3,1 miljonu. Satraucošs ir arī fakts, ka 53% no pārvietotajām personām ir bērni, no kuriem liela daļa ir vai nu atšķirti no ģimenes vai bēgļu gaitās devušies vieni paši.

Lai arī pēdējo gadu migrācijas krīze ir aktualizējusi jautājumu par bēgļu nokļūšanu Eiropā un bieži vien rodas priekšstats, ka ar šo problēmu visvairāk saskaras bagātākās rietumvalstis, ziņojumā norādīts, ka gandrīz divas trešdaļas no pārvietotajām personām nekad nav atstājušas savu valsti, bet vēl liela daļa ir atradusi patvērumu kaimiņvalstīs. Vislielāko slogu izjūt Libāna, Jordānija un Turcija.

Kā paziņojis ANO augstais komisārs bēgļu jautājumos Filippo Grandi, skaitļi ir satraucoši, taču šo problēmu būtu iespējams diezgan viegli atrisināt: “70% no ziņojumā iekļautajiem cilvēkiem nāk tikai no desmit valstīm. Desmit valstīm no pasaulē esošajām 193. Tas ir ļoti nozīmīgi, jo, atklāti sakot, ja šajās valstīs vai dažās no tām tiktu atrasts risinājums tur notiekošajiem konfliktiem, rādītāji nevis katru gadu celtos, bet gan ievērojami kristos.

Taču mēs neesam redzējuši nekādu ievērojamu progresu miera nodrošināšanā nevienā no šīm desmit valstīm, kas rada 70% no piespiedu pārvietotajām personām.”

Runājot par minētajām desmit valstīm, vislielākais bēgļu skaits novērojams Sīrijā, Afganistānā, Dienvidsudānā, Mjanmā un Somālijā. Turklāt salīdzinoši neliels skaits pārvietoto personu – aptuveni pieci miljoni – pagājušajā gadā ir izlēmuši atgriezties savās dzīvesvietās.

Kā uzsver Filipo Grandi, pašlaik ir izteikta nepieciešamība panākt globālu un visaptverošu pieeju bēgļu problēmas risināšanai, lai atsevišķām valstīm vai kopienām ar šo situāciju nebūtu jātiek galā vienā pašām. Pēc Grandi vārdiem, tuvāko mēnešu laikā apstiprināšanai ANO Ģenerālajā asamblejā tiks iesniegta jaunā globālā vienošanās par bēgļiem, kuras sākotnējā versija jau tiek ieviesta dzīvē 14 valstīs Āfrikā un Dienvidamerikā.

“Attīstības finansējuma ieguldīšana, pieaugošā privātā sektora interese, dažu valstu īstenotā jaunā politika, kas bēgļiem ir iekļaujoša, nevis marginalizējoša – tie ir tikai daži no pozitīvajiem soļiem, kuri, manuprāt, būtu īpaši jāatbalsta. Es ceru, ka jaunais līgums tiks apstiprināts līdz gada beigām un tas dos politisku ietvaru šādai rīcībai. Kāpēc politisku? Mēs uz to skatāmies kā uz iespēju vismaz izstrādāt jaunas un plašākas atbildes uz šo krīzi, taču

beigās tomēr ir nepieciešama tieši politiska rīcība, lai problēma tiktu risināta jau saknē,” sacīja Grandi.

Jāpiebilst, ka migrācijas jautājums pēdējo nedēļu laikā atkal ir uzvirmojis ar jaunu sparu, Amerikas Savienotajām Valstīm īstenojot pretrunīgi vērtēto imigrantu ģimeņu šķiršanu, bet Eiropā Vācijas valdības stabilitāte nonākusi zem lielas jautājuma zīmes tieši migrācijas politikas jautājuma dēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti