ANO: Ar Covid-19 saistītie ierobežojumi var izraisīt globālu pārtikas trūkumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pasākumi, ko valstis īsteno Covid-19 izplatības ierobežošanai, varētu izraisīt globālu pārtikas trūkumu. Par to brīdinājusi Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO). Protekcionisma politika un darbinieku trūkums šādas problēmas varētu radīt jau dažu nākamo nedēļu laikā.

ANO: Covid-19 ierobežojumi varētu izraisīt globālu pārtikas trūkumu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Koronavīrusa izplatība pasaulē pieaug. Valstis nosaka dažādus ierobežojumus, lai savu robežu ietvaros to apturētu. Tomēr ne vienmēr valstis ierobežojumu ieviešanu savā starpā saskaņo, un dažādu pasākumu ieviešana daudzviet atšķiras. To varētu attiecināt, piemēram, uz eksportu.

Saskaņā ar ziņu aģentūras “Bloomberg” pausto Kazahstāna ir aizliegusi kviešu miltu eksportu, lai gan tieši šī valsts ir viens no lielākajiem kviešu miltu avotiem pasaulē. Tāpat tā noteikusi eksporta ierobežojumus griķiem un dārzeņiem, tajā skaitā sīpoliem, burkāniem un kartupeļiem. Arī Krievija, kas ir pasaules lielākā kviešu eksportētāja, varētu draudēt ierobežot eksportu, kā to darījusi jau iepriekš.

Savukārt Vjetnama, kas ir trešā lielākā rīsu eksportētāja pasaulē, uz laiku ir apturējusi rīsu eksporta līgumus.

Neskaidra ir arī Amerikas Savienoto Valstu nostāja, ņemot vērā prezidenta Donalda Trampa vēlmi iesaistīties tirdzniecības karos saistībā ar dažādām preču grupām.

Tas viss dara bažīgu ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas galveno ekonomistu Maksimo Torero. Laikrakstam “The Guardian” viņš uzsvēris - valstu valdību īstenotie aizsardzības pasākumi koronavīrusa krīzes laikā var izraisīt pārtikas trūkumu visā pasaulē. Torero neslēpa, ka ražas ir bijušas labas, taču vīrusa krīzes izraisītais darbinieku trūkums un virzība uz protekcionismu, proti, tarifi un eksporta aizliegumi, nozīmē, ka

jau tuvākajās nedēļās varētu parādīties problēmas.

Intervijā viņš norādīja: “Sliktākais, kas var notikt, ir tas, ka valdības ierobežo pārtikas plūsmu. Visi pasākumi pret brīvo tirdzniecību būs neproduktīvi. Tagad nav īstais laiks ierobežot vai ieviest tirdzniecības šķēršļus. Tagad ir pienācis laiks aizsargāt pārtikas plūsmu visā pasaulē.

Tirdzniecības šķēršļi pasliktinās situāciju. To mēs novērojam pārtikas krīzēs.”

Viņaprāt, valdībām ir jāatturas no aicinājumiem aizsargāt savus pārtikas krājumus, ierobežojot eksportu. Problēmas varētu sākt rasties dažu nedēļu laikā un pastiprināties nākamajos divos mēnešos. Tas tādēļ, ka plaši pieprasītiem augļiem un dārzeņiem ir sākusies sezona. Šāda veida produktiem bieži ir īss nogatavināšanas laiks, tie ātri bojājas, un ir nepieciešami kvalificēti ražas novācēji.

“Mums jābūt uzmanīgiem, lai nesagrautu pārtikas ķēdi un loģistiku, pretējā gadījumā drīz mūs skars problēmas ar svaigiem dārzeņiem un augļiem. Šie produkti prasa daudz darbaspēka, un, ja cilvēki nevar pārvietoties, šis darbaspēks tiek apdraudēts. Mums ir jābūt ieviestai politikai, lai darbaspēks varētu turpināt darīt savu darbu. Aizsargājiet arī cilvēkus, bet mums ir vajadzīgs darbaspēks.

Lielākajām valstīm vēl tikai jāīsteno šāda veida politika, lai nodrošinātu pārtikas nepārtrauktu pārvietošanos,” sacīja Torero.

Eksperts uzskata – tā kā valdības visā pasaulē nosaka pārvietošanās ierobežojumus, sezonas strādnieku nolīgšana būs neiespējama, ja netiks veikti pasākumi, lai nodrošinātu, ka darbinieki būtiskās nozarēs joprojām var pārvietoties, vienlaikus novēršot vīrusa izplatīšanos.

Torero pieļāva, ka tādās valstīs kā Lielbritānija ar grimstošu valūtu un augstu importa līmeni, visticamāk, pieaugs pārtikas cenas, ja vien valdība nerīkosies vai mazumtirgotāji nesegs daļu no izmaksām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti