ANO apsūdz Etiopijas karojošās puses smagos cilvēktiesību pārkāpumos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Etiopijas militārajā konfliktā visas karojošās puses ir pastrādājušas nopietnus cilvēktiesību pārkāpumus, secināts Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) veiktā izmeklēšanā. Austrumāfrikas valstī turpinās intensīvas sadursmes starp grupējumu Tigrajas Tautas atbrīvošanas fronte un centrālo valdību atbalstošajiem spēkiem.

Bažās par to, ka nemiernieki varētu uzbrukt galvaspilsētai Adisabebai, valdība ir izsludinājusi ārkārtas stāvokli Etiopijā.

400 000 cilvēku cieš badu

Etiopijā gadu norisinās pilsoņu karš. Tas izcēlās pēc tam, kad premjerministrs Abijs Ahmeds pasludināja ofensīvu pret valsts ziemeļu reģionā Tigrajā bāzēto paramilitāro grupējumu Tigrajas Tautas atbrīvošanas fronte (TTAF).

Sākotnēji valdības spēkiem izdevās apspiest nemierniekus, taču situācija mainījās jūnijā, kad TTAF ieņēma Tigrajas administratīvo centru Mekeli, bet pēc tam iekaroja teritorijas arī blakus esošajos reģionos Amarā un Afarā.

Bruņotais konflikts ir izraisījis humanitāro krīzi. Karā dzīvību ir zaudējuši tūkstošiem civiliedzīvotāju, bet aptuveni divi miljoni cilvēku bijuši spiesti pamest mājas. ANO lēš, ka Tigrajā aptuveni 400 000 cilvēku cieš badu.

ANO Augstā cilvēktiesību komisāra birojs kopā ar Etiopijas Cilvēktiesību komisiju vairākus mēnešus veica izmeklēšanu par cilvēktiesību pārkāpumiem Etiopijas pilsoņu karā.

Izmeklēšanā dokumentētas ārpustiesas slepkavības, spīdzināšanas, grupveida izvarošanas un uzbrukumi bēgļiem. Šos pārkāpumus esot pastrādājuši gan Tigrajas nemiernieki, gan Etiopijas valdības spēki, kuriem atbalstu sniedz arī kaimiņvalsts Eritrejas armija.

Nemiernieki tuvojas galvaspilsētai

ANO cilvēktiesību komisāre Mišela Bašelē paziņojusi, ka daļu no zvērībām ir pamats uzskatīt par kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci. Taču viņa atturējās apgalvot, ka Etiopijā varētu būt pastrādāts genocīds.

Bašelē aicināja Etiopijas varasiestādes veikt neatkarīgu izmeklēšanu, lai tiesa varētu lemt, kādi noziegumi ir pastrādāti un kuri cilvēki ir jāsauc pie atbildības.

Etiopijas premjers Ahmeds otrdien izsludināja ārkārtas situāciju, jo TTAF kaujinieki pēdējās dienās Amaras reģionā ir ieņēmuši vairākas pilsētas, kas atrodas tikai 400 kilometru no Etiopijas galvaspilsētas Adisabebas.

Viņš aicināja Adisabebas iedzīvotājus reģistrēt savus šaujamieročus un aizstāvēt galvaspilsētu nemiernieku uzbrukuma gadījumā.

Amaras reģionā brīvprātīgie piesakās militārajai apmācībai, lai varētu doties karā. Viņu vidū ir arī Abebeha Voldi, kura stāsta, kāpēc viņa nolēma pievienoties.

"Mēs esam šeit, lai glābtu savas ģimenes. Ienaidnieki aplaupīja mūsu mājas un nokāva mūsu mājlopus. Tāpēc mēs vēlamies cīnīties pret iebrucējiem un sakaut viņus, mēs vēlamies atbrīvot savas ģimenes un mūsu dzimteni,” sieviete sacīja britu televīzijas kanālam “Channel 4”.

Kaujinieki negrasās piekāpties

TTAF runasvīrs Getaču Reda paziņojis, ka grupējuma kaujinieki Adisabebu varētu sasniegt dažu mēnešu vai pat nedēļu laikā.

“Mums ir jāpanāk, lai Tigrajas aplenkums tiktu pārrauts. Mums ir jādara viss, lai mūsu bērni nemirtu badā. Mums ir jānodrošina pieeja pārtikai, tāpēc darīsim visu nepieciešamo, lai pārrautu aplenkumu. Ja maršs uz Adisabebu palīdzēs pārraut aplenkumu, tad mēs to darīsim,” viņš sacīja televīzijas kanālam “Al Jazeera”.

ASV īpašais sūtnis Āfrikas ragā Džefrijs Feltmans aicinājis TTAF atturēties no uzbrukšanas Adisabebai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti