Dienas ziņas

Maina Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas noplukušo fasādi

Dienas ziņas

Saeima gatavojas atsākt darbu klātienē

Afganistānā varu pārņem "Taliban"

ANO aicina sargāt Afganistānas sieviešu un meiteņu tiesības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterešs pirmdien, atklājot ANO Drošības padomes sanāksmi, aicināja starptautisko sabiedrību nepieļaut cilvēktiesību pārkāpumus Afganistānā, it sevišķi pret sievietēm un meitenēm, kam “Taliban” režīma nākšana pie varas nozīmē mazāk iespēju iegūt izglītību, strādāt algotu darbu un veidot neatkarīgu dzīvi.

“Es aicinu “Taliban” un visas iesaistītās puses cienīt un aizsargāt starptautiskos cilvēktiesību likumus, visu cilvēku tiesības un brīvības. Mēs saņemam biedējošas ziņas par smagiem cilvēktiesību pārkāpumiem visā valstī,” teica Guterešs.

Bažas par tumšo laiku atgriešanos

“Esmu īpaši noraizējies par augošiem cilvēktiesību pārkāpumiem pret Afganistānas sievietēm un meitenēm, kas baidās par tumšo laiku atgriešanos. Ir ārkārtīgi svarīgi, lai tiktu aizsargātas grūtā cīņā izcīnītās afgāņu sieviešu un meiteņu tiesības.”

Tūkstošiem cilvēku tikmēr cenšas pamest grupējuma “Taliban” kontrolēto Afganistānu, izraisot pamatīgu paniku Kabulas lidostā. Komerciālie reisi Kabulā ir atcelti.

Latvijas Radio korespondents Uģis Lībietis par situāciju Afganistānā
00:00 / 02:48
Lejuplādēt

Panika, izmisums un haoss. Tā varētu raksturot situāciju Kabulas lidostā, caur kuru valsti steigā cenšas pamest tūkstošiem cilvēku. Bez skaidra mērķa uz kurieni doties un bez izceļošanai nepieciešamajiem dokumentiem daudzi izmisīgi cenšas iekļūt lidmašīnās.

Tas viss notiek laikā, kad Afganistānas civilās aviācijas dienests ir paziņojis, ka komerciālie lidojumi tiek atcelti un Kabulas gaisa telpa tiek nodota militāristiem. Daudzas aviokompānijas jau mainījušas savu lidojumu maršrutus, lai apietu ne tikai Kabulas, bet visas Afganistānas gaisa telpu.

Talibi apgalvo, ka tauta ir viņu pusē

Ārpus Kabulas lidostas situācija Kabulas ielās tiek raksturota kā daudz mierīgāka, jo ielās ir sākuši patrulēt talibu kaujinieki. Arī viņu līderis Abdulgani Baradars ir aicinājis savus kaujiniekus būt disciplinētiem un pierādīt, ka viņi var kalpot savai valstij un rūpēties par drošību.

"Taliban" politiskie līderi paziņojuši, ka izveidojuši pagaidu valdību, un sola neizrēķināties ar iepriekš valsts pārvaldē strādājušajiem.

Pagaidu valdība izveidota “Taliban” militārā komandiera mullas Abdulgani Baradara vadībā. Paredzams, ka viņš varētu būt jaunais valsts līderis, kurš izsludinās Afganistānas islāmiskā emirāta izveidi.

“Es domāju, ka iekļaujošas Afganistānas valdības izveide ir cilvēku griba. Katru reizi, kad iegājām kādā no provinces pilsētām, cilvēki stāvēja ceļa malās, sveicot mūsu spēkus," apgalvo "Taliban" pārstāvis Suhails Šahins.

"Tā ir tautas atbalstīta sacelšanās, kuras rezultātā provinces pārgāja mūsu pusē. Pateicoties tautas atbalstam, mēs spējām pretoties okupācijai divdesmit gadus.”

Starptautiskās sabiedrības izgāšanās

Šajās dienās vislielāko kritiku nākas uzklausīt ASV prezidenta administrācijai, kas pieņēma lēmumu izvest amerikāņu spēkus no Afganistānas. Baidena administrācija ir atzinusi, ka tik ātra Kabulas krišana netika gaidīta, taču turpina aizstāvēt lēmumu par Afganistānas steidzīgo pamešanu.

“Pretējā gadījumā man atkal televīzijā būtu jāskaidro, kāpēc mēs atkal sūtam desmitiem tūkstošu karavīru atpakaļ uz Afganistānu, lai turpinātu karu, kuru mūsu valstī grib izbeigt pēc divdesmit gadiem, iztērēta triljona dolāru, 2300 zaudētām dzīvībām un to mērķu sasniegšanas, kurus mēs sev nospraudām, tur ierodoties pirmo reizi," norāda ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens.

Paužot atbalstu saviem sabiedrotajiem, Lielbritānijas aizsardzības ministrs Bens Voless izteicis viedokli, ka atbildība par Afganistānā notiekošo būtu jāuzņemas visai starptautiskajai sabiedrībai.

“Ja tā ir izgāšanās, tad tā ir starptautiskās sabiedrības nespēja saprast , ka lietas nevar atrisināt vienas nakts laikā. Kad jāsaskaras ar tādu valsti kā Afganistāna, ir jāņem vērā tūkstoš gadu ilga pilsoņu kara pieredze. Šādas problēmas var tikai pārvaldīt un to var nākties simtiem gadu.

Nevar tā vienkārši iebrukt un aiziet, cerot, ka kaut kas tiks sakārtots. No otras puses ir jāapzinās, ka militārā ziņā vismaz puse no misijas bija veiksmīga – “Taliban” un grupējuma “Al Kaida” gāšana 2001. gadā, kas vēlāk noslēdzās ar tās līdera Osamas bin Ladena nāvi.”

Irāna saskata iespēju

Britu ministra viedoklim piekrīt arī Vācijas valdošās Kristīgo demokrātu savienības līderis Armīns Lašets, kurš notiekošo raksturojis, kā lielāko NATO izgāšanos kopš alianses izveidošanas. Arī pēc viņa vārdiem starptautiskās sabiedrības iesaiste ir bijusi nepietiekama. Savukārt pati kanclere Angela Merkele daļu no vainas tomēr uzvēlusi ASV iekšpolitiskajām kaislībām.

Taču ne visi Afganistānā notiekošajā saredz traģēdiju. Irānas konservatīvais prezidents Ebrahims Raisi paziņojis, ka militārā sakāve un amerikāņu aiziešana no Afganistānas var radīt iespēju atjaunot normālu dzīvi, drošību un ilgstošu mieru.

Arī Irānas ārlietu ministrs Džavads Zarifs atzinīgi novērtējis bijušā Afganistānas prezidenta Hamida Karzaja ierosinājumu izveidot afgāņu līderu koordinācijas padomi, kas varētu veicināt dialogu un novest pie mierīgas varas pārejas Afganistānā.

Draudzīgas attiecības ar grupējumu “Taliban” cer saglabāt arī Ķīna, kura gan pagaidām nesteidz atzīt talibu valdību. Tā vietā Ķīna paziņojusi, ka cienīs afgāņu tautas izvēli.

KONTEKSTS:

Talibu režīmu gāza 2001. gadā, kad pēc 11. septembra terora aktiem Afganistānā iebruka ASV vadītā starptautiskā koalīcija, lai likvidētu teroristu grupējuma "Al Qaeda" bāzes. Kopš tā laika "Taliban" regulāri veica uzbrukumus afgāņu un ārvalstu karavīriem, bet visvairāk šajā karā ir cietuši civiliedzīvotāji.

ASV prezidents Džo Baidens bija apņēmies pabeigt ASV karaspēka izvešanu no Afganistānas līdz 2021. gada 31. augustam. ASV vadīto starptautiskās koalīcijas spēku atkāpšanos savā labā izmantoja "Taliban", kas atguva kontroli pār arvien jauniem Afganistānas apgabaliem. 15. augustā "Taliban" bez cīņas ieņēma arī valsts galvaspilsētu Kabulu, tādējādi visa Afganistāna atkal nonākusi "Taliban" kontrolē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti