Dienas ziņas

Cīņā pret "Covid-19" plāno ārkārtas soļus

Dienas ziņas

Medemciema iedzīvotāji vēršas valdībā

Maskavā meklē risinājumu Idlibas krīzei

ANO aicina nekavējoties izbeigt karadarbību Sīrijas ziemeļaustrumos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) ceturtdien, 5. martā, aicinājusi nekavējoties rast politisku risinājumu, lai izbeigtu karadarbību Sīrijas ziemeļaustrumu provincē Idlibā. Intensīvās cīņas Idlibā ir izraisījušas jaunu bēgļu straumi, kas dodas Turcijas virzienā. Lai censtos mazināt militāro spriedzi Sīrijā, Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans ieradies Maskavā uz sarunām ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

ĪSUMĀ:

  • Turcija un Krievija turpina aktīvi iesaistīties Sīrijas pilsoņu karā pretējās pusēs.
  • Tas notiek laikā, kad notiek cīņas par pēdējo nemiernieku kontrolēto provinci  Idlibu.
  • Lai censtos mazināt militāro spriedzi Sīrijā, Erdogans Maskavā tiksies ar Putinu.
  • Turcijas prezidents pirms abu sarunas bija pārliecināts, ka tā noslēgsies pozitīvi. 
  • Putins nesteidzās ar minējumiem par iespējamo sarunu rezultātu.
  • ANO mudina rast diplomātisku risinājumu, lai pārtrauktu civiliedzīvotāju ciešanas.
  • Saglabājas spriedze starp Turciju un Grieķiju saistībā ar migrantu mēģinājumiem šķērsot robežu.

ANO aicina nekavējoties izbeigt karadarbību Sīrijas ziemeļaustrumos
00:00 / 02:50
Lejuplādēt
Kopš pagājušā gada decembra aptuveni miljons civiliedzīvotāju Idlibā ir pametuši savas mājas un devušies uz Turcijas pierobežu. Viņi bēg no Sīrijas valdības spēku un Krievijas intensīvajiem uzbrukumiem, kuru mērķis ir atgūt kontroli pār provinci. Nelielā teritorija ir pēdējais opozīcijas spēku bastions Sīrijā.

 

Turcija un Krievija jau 2018. gadā vienojās par uguns pārtraukšanu Idlibā un buferzonas izveidi ap provinci, Turcija vēlāk Idlibā izvietoja 12 militāros posteņus, lai novērotu pamiera ievērošanu. Taču pirms trīs mēnešiem Sīrijas valdības spēki ar Krievijas aviācijas atbalstu atsāka uzbrukumus Idlibai. Damaska un Maskava paziņoja, ka militārās operācijas mērķis ir likvidēt Idlibā esošās "teroristu šūniņas". Sīrija un Krievija par teroristiem uzskata ne tikai džihādistu grupējumus, bet arī mēreno opozīciju atbalstošos kaujiniekus, kuru sabiedrotā ir Turcija.

Februārī Sīrijas valdības spēki un Turcijas karaspēks pirmo reizi nonāca tiešā sadursmē. Turcijas prezidents Erdogans ir piedraudējis pastiprināt triecienus Sīrijas valdības spēku pozīcijām Idlibā, ja tie neatkāpsies aiz iepriekš izveidotās buferzonas. Vienlaikus viņš nevēlas pieļaut, ka Turcijas spēki nonāktu tiešā konfrontācijā ar Krievijas karaspēku. Tāpēc Erdogans pēcpusdienā ieradās Maskavā, lai tiktos ar Krievijas prezidentu Putinu.

Pirms abu sarunas Turcijas prezidents bija pārliecināts, ka tā noslēgsies pozitīvi. Tikšanās laikā Maskavā abi līderi uzreiz ieņēma diplomātisku un samierniecisku toni.

"Mūsu tikšanās ir kritiski svarīga. Spriedze Idlibā ir ļoti augsta, un uz mums šodien raugās visa pasaule. Es ticu, ka tiks sperti nepieciešamie soļi, un situācija tiks atrisināta," teica Turcijas prezidents Erdogans.

"Es gribētu vēlreiz izteikt līdzjūtību par jūsu karavīru nogalināšanu Sīrijā. Diemžēl, kā jau jūs informēju, neviens, ieskaitot Sīrijas karavīrus, nezināja viņu atrašanās vietu. Mums noteikti jāpārrunā visa situācija, lai nekas tāds neatkārtotos un lai tas nesagrautu Turcijas un Krievijas attiecības," teica Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Putina izteiktā līdzjūtība saistīta ar 33 Turcijas karavīru nāvi Idlibā pirms nedēļas. Uz to Turcija atbildēja ar trīs Sīrijas militāro lidmašīnu notriekšanu un uzlidojumu gaisa spēku bāzei, kurā dzīvību zaudēja vairāk nekā 100 režīma kaujinieki.

Putins nesteidzās ar minējumiem par iespējamo sarunu rezultātu. "Mums, kā vienmēr, ir par ko aprunāties. Pašlaik situācija Idlibā ir saasinājusies tik ļoti, ka ir nepieciešama mūsu saruna klātienē," teica Putins.

Pirms Putina un Erdogana tikšanās ANO sūtnis Sīrijas jautājumos Geirs Pedersens mudināja abus līderus rast diplomātisku risinājumu, lai pārtrauktu civiliedzīvotāju ciešanas. Arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs cer, ka konfliktu atrisinās politiskā ceļā.

Savukārt Eiropas Savienības ārlietu vadītājs Žuzeps Borels atbalsta lidojumu aizlieguma zonas noteikšanu virs Idlibas provinces, lai varētu sniegt palīdzību karadarbības apdraudētajiem civiliedzīvotājiem. Iepriekš Vācijas kanclere Angela Merkele rosināja izveidot 30 kilometru lielu drošības zonu pie Sīrijas un Turcijas robežas.

Turcija vaino Krievijas atbalstīto Asada režīmu 2018. gadā noslēgtā un līdz šim vismaz daļēji ievērotā pamiera pārkāpšanā, kā rezultātā Idliba tiek pārvērsta gruvešos. Satelītuzņēmumos redzams, kā Idlibā kopš decembra Sīrijas armija  sagrāvusi aptuveni trešdaļu pilsētas ēku. ANO dati liecina, ka šajā laikā uz bēgļu apmetnēm, pārsvarā pie Turcijas robežas, varētu būt devies vairāk nekā miljons cilvēku.

"Kopš pagājušā gada, kad sākās uzbrukumi, iznīcināti 67 hospitāļi. Tāda ir viņu kara stratēģija. Viņi uzbrūk mājām, slimnīcām, tirgiem, lai neviens nepaliktu un viņi varētu šo teritoriju pārņemt," teica Idlibas ārsts Muhameds Abrašs.

Vienlaikus nemainīgi augsta spriedze saglabājas pie Turcijas un Grieķijas robežas. Aplūkojot to no helikoptera, Turcijas iekšlietu ministrs paziņoja, ka tagad arī Turcija savā pusē izvieto vismaz tūkstoš speciālo vienību karavīru, vainojot Grieķiju vismaz trīs migrantu nogalināšanā sadursmēs un starptautisko likumu pārkāpšanā. Grieķija to  kategoriski noliedz un skaidro, ka kopš sestdienas atturējusi vairāk nekā 30 000 cilvēku no robežas pretlikumīgas šķērsošanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti