Dienas notikumu apskats

Valsts kontrole aicina uzlabot tiesu darba kvalitāti

Dienas notikumu apskats

Rumānijā sociāldemokrāti gāž paši sava premjera valdību

Anglijas karaliene: Jaunās valdības dienaskārtībā dominēs «Brexit»

Anglijas karaliene: Jaunās valdības dienaskārtībā dominēs «Brexit»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Lielbritānijas premjeres Terēzas Mejas nākamās valdības dienaskārtībā dominēs valsts izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) jeb "Brexit". Tās prioritāte būs nodrošināt "labāko iespējamo vienošanos", to trešdien, 21.jūnija, uzrunā parlamentā paziņoja britu karaliene Elizabete II, izklāstot jaunās valdības programmu. 

Kā tradicionāli ierasts, atklājot jauno parlamenta sasaukumu, Apvienotās Karalistes karaliene Elizabete II trešdien izklāstīja jaunās valdības programmu. Nākamo valdību joprojām vadīs premjere Terēza Meja, un tā dēvētajā "karalienes runā" par Mejas prioritātēm, centrālo vietu ieņēma Lielbritānijas aiziešana no ES jeb "Brexit".

No 27 nākamās valdības programmā iekļautajiem likumprojektiem gandrīz trešā daļa – astoņi – ir saistīti "Brexit" un tā sekām.  To mērķis ir sagatavot Lielbritāniju "raitai un sakārtotai" aiziešanai no ES, tā par premjeres Mejas prioritātēm uzrunā parlamentā teica britu karaliene Elizabete II.

"Izstājoties no Eiropas Savienības, manas valdības prioritāte ir nodrošināt labāko iespējamo vienošanos.

Mani ministri ir gatavi strādāt ar parlamentu, reģioniem, uzņēmējiem un citiem, lai radītu plašāko iespējamo vienprātību nostājā par valsts nākotni ārpus Eiropas Savienības. Mana valdība centīsies saglabāt ciešo un īpašo partnerību ar Eiropas sabiedrotajiem un veidot jaunas tirdzniecības attiecības visā pasaulē," sacīja karaliene.

Galvenais ir tā dēvētais "atcelšanas likumprojekts" – tas atcels 1972. gada Likumu par Eiropas Kopienām, ar kuru Apvienotā Karaliste toreiz iestājās ES.

Šis likumprojekts arī pārnesīs jeb nokopēs visas ES tiesību normas Lielbritānijas likumos, un parlaments pēc tam lems, ko atstāt un ko mainīt.

Gatavojoties ES jurisdikcijas beigām un lai veidotu nacionālo politiku svarīgākajās jomās, Mejas valdība plāno vēl septiņus atsevišķus ar "Brexit" saistītus likumprojektus. Tie attiecas uz tirdzniecības, muitas, imigrācijas, zvejniecības, lauksaimniecības, kodolenerģētikas un sankciju jautājumu regulēšanu.

Pēc tam, kad premjeres Mejas konservatīvie zaudēja parlamentāro vairākumu nesen notikušajās viņas pašas izsludinātajās ārkārtas vēlēšanās, no karalienes uzrunas par valdības programmu vienlaikus nācās izsvītrot vairākus Konservatīvo partijas priekšvēlēšanu solījumus, kas attiecas uz valsts sociālo politiku.

Pēc konservatīvajiem nepatīkamā vēlēšanu rezultāta premjere Meja tagad solījusi strādāt ar "pazemību un apņēmību".

Britu mediji pievērsa uzmanību vēl tam, kas karalienes runā nebija pieminēts – proti, ASV prezidenta Donalda Trampa valsts vizīte Apvienotajā Karalistē, uz ko viņu pavasarī tiekoties Baltajā namā bija uzaicinājusi premjere Meja. Britu sabiedrība uzaicinājumu vērtēja pretrunīgi, un petīcija, kas pieprasīja atcelt Trampa valsts vizīti, savāca gandrīz divus miljonus parakstu.

Nesen mediji vēstīja, ka pats Tramps vismaz pagaidām nevēloties ierasties vizītē Lielbritānijā, ņemot vērā britu sabiedrības noskaņojumu pret viņu un viņa politiku. Ir ierasts, ka karaliene savā runā uzskaita gaidāmās valsts vizītes, un Elizabete II pieminēja drīzumā gaidāmo Spānijas karaļa un karalienes vizīti.

Mejas valdības ministri savukārt uzstāja, ka Trampa vizīte nav pieminēta tikai tādēļ, ka nav noteikti tās datumi.

Jau ziņots, ka Lielbritānijas parlamenta pirmstermiņa vēlēšanās valdošā Konservatīvā partija zaudēja parlamentāro vairākumu. Jaunas koalīcijas valdības veidošanai bija nepieciešams piesaistīt Demokrātisko unionistu partiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti