Analītiķi: Parāde Sanktpēterburgā atklāj Krievijas karaflotes spēku un trūkumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Krievija svētdien parādē Kara flotes dienā Sanktpēterburgā demonstrēja savu militāro varenību uz jūras, tajā pašā laikā atklājot arī būtiskus trūkumus, par analītiķu teikto vēstīja raidorganizācija CNN. Parādē piedalījās apmēram 40 karakuģu.

Parādē bija paredzēts piedalīties jaunajai fregatei "Admiral Gorškov", kuras būvē izmantotas tehnoloģijas, kas kuģi padara neredzamu radariem. "Admiral Gorškov" ir pirmais no sešiem šādas klases kuģiem, kam Krievijas flote jāpapildina līdz 2025.gadam. Tomēr tika nolemts, ka "Admiral Gorškov" un vēl 11 citi kuģi ir pārāk lieli, lai kuģotu Ņevas upē, kur risinājās parādes galvenie notikumi. Krievijas prezidents Vladimirs Putins parādei noenkuroto lielo kuģu ekipāžas sveicis Kronštates ostā, vēstīja aģentūra TASS.

Rietumu analītiķi "Admiral Gorškov" klases fregates uzskata par ātru un nopietnu militāru spēku.

"Admiral Gorškov" ir ļoti labi apbruņots relatīvi tik mazam kuģim un tas būtiski uzlabos flotes kaujasspējas, uzskata Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra (CSIS) analītiķis Pols Švarcs. Savukārt bijušais ASV Klusā okeāna komandcentra izlūkdienesta operāciju direktors Karls Šusters uzsvēra, ka "Admiral Gorškov" būtiski pārspēj savus priekštečus, turklāt tā jūras mērķu raķetes spēj atrast mērķus ātrāk nekā ASV analogi. 

Analītiķu uzmanību izpelnījās arī desanta triecienkuģis "Ivan Gren", kas spēj pārvadāt 13 kaujas tankus, kā arī vadāmo raķešu kreiseris "Maršal Ustinov" un vadāmo raķešu zemūdene "Orel".

Taču būtiski, ka parādē nebija aviācijas bāzes kuģu - Krievijai vienīgais šīs klases kuģis "Admiral Kuzņecov" maijā devās uz remontu. Dodoties mājup no misijas Sīrijā, "Admiral Kuzņecov" kuģojumā izverda biezus melnu dūmu mākoņus, turklāt tas atgriezās bez divām no 15 lidmašīnām, kas tika zaudētas negadījumos. Sagaidāms, ka "Admiral Kuzņecov" ierindā neatgriezīsies līdz 2021.gadam.

Analītiķis Šusters uzsvēra, ka Krievijai ir tipiski koncentrēt spēkus kuģu ražošanai.

Jau daudz mazāka vērība tiek pievērsta to darbības nodrošināšanai un personāla apmācībai, bet kuģu uzturēšana paliek ļoti attālā plānā.

"Admiral Kuzņecov" būs nepieciešama daudz nopietnāka modernizēšana nekā Krievija publiski atzīst, sacīja Šusters, kurš pašlaik ir profesors Havaju Klusā okeāna universitātē. 

Krievijas Aizsardzības ministrija jūlijā paziņoja, ka tās karaflote šogad sasniegs 280 kuģu skaitu, taču Šusters uzsvēra, ka tikai sestā daļa flotes ir moderni kuģi. 

Jūlija sākumā aģentūra TASS vēstīja, ka "Admiral Gorškov" klases otrā kuģa "Admiral Kasatonov" nodošana ekspluatācijā kavēsies apmēram gadu dzinēja problēmu dēļ. Analītiķi uzskata, ka nākamajā desmitgadē Krievijas karaflotei būs jāpaļaujas uz vecākiem kuģiem, kurus pastāvīgi atjaunos un renovēs. Ja arī Krievijas floti papildina jauni kuģi, tas nenozīmē, ka potenciālajiem pretiniekiem būtu par ko satraukties, teica Šusters. Viņš uzsvēra, ka Krievija operācijās jūrā vienlaicīgi spēj iesaistīt ne vairāk kā desmito daļu savas flotes. 

Arī Krievijas karaflotes parāde šoreiz bija pieticīgāka nekā 2017.gadā, kad vērienīgi pasākumi tika rīkoti no Klusā okeāna bāzēm līdz Baltijas jūrai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti