Analītiķi: ASV Valdības darba apturēšana var negatīvi ietekmēt Eiropu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

ASV Valdības darba apturēšana pēc nespējas vienoties par nākamā gada budžetu, neatstās būtisku ietekmi uz ASV ekonomiku, taču var negatīvi ietekmēt vairākas Eiropas valstis. Šādu viedokli pauž ekonomikas analītiķi, vienlaicīgi norādot, ka daudz lielāka uzmanība būtu jāpievērš gaidāmajai ASV parādu griestu celšanai. Vienlaicīgi tiek uzsvērts, ka vaina par notiekošo jāuzņemas Republikāņu partijai, kuras iekšienē arī vērojami ļoti atšķirīgi viedokļi.

Lai arī ASV „Valdības slēgšana” notiek pirmo reizi pēc 17 gadu pārtraukuma, diskusijas par nākamo Savienoto Valstu budžetu vienmēr bijušas ļoti asas. Kā norāda raidsabiedrība CNN, neatkarīgi no tā, vai abas Kongresa palātas ir kontrolējusi viena partija vai arī divas, budžetu pirms fiskālā gada sākuma nav izdevies pieņemt ne reizi kopš 1994.gada. Iepriekšējos gadījumos gan vienmēr tika panāktas rezolūcijas par valdības darbības finansēšanu līdz budžeta pieņemšanai.

Šoreiz situācija ir atšķirīga. Republikāņu vēlme neiekļaut nākamajā budžetā jaunajai veselības aprūpes reformai paredzēto finansējumu, ir novedusi pie valdības darba pārtraukšanas. Lai arī simtiem tūkstoši valsts sektorā strādājošo otrdien neiziet darbā, nestrādā valdības aģentūras, ministrijas, muzeji un citi dienesti, ironiski, bet tieši šodien spēkā stājas un reāli sāk darboties konservatīvāko republikāņu tik ļoti kritizētā „Obamacare” reforma.

Tiek prognozēts, ka valdības dīkstāve ik nedēļu nesīs no 500 miljonu līdz divu miljardu dolāru lielus zaudējumus. Tāpēc pastāvēja bažas, ka valdības slēgšana varētu izraisīt paniku globālajos finanšu tirgos, taču tas nav noticis un šorīt pat novērots neliels kāpums ASV biržās.

Daži eksperti norāda, ka tirgi ir pieraduši pie šādām neprognozējamām situācijām. Uz to intervijā televīzijas sabiedrībai CNBC norāda arī trasta fonda Legg Mason Opportunity eksperts Bils Millers: „Ja tas būtu kaut kas nopietns, tirgi uz to noteikti reaģētu. Valdības darba apturēšanai uz dažām dienām vai nedēļām būs salīdzinoši neliela ietekme uz kopējo ekonomiku. Patiesībā jau mēs šeit runājam par parādu griestiem. Pēdējā reize, kad mums bija līdzīga situācija, bija 2011.gada augustā. Toreiz klāt nāca arī Standard & Poors reitingu pazemināšana un Eiropas krīze. Tagad mums Eiropas krīze vairs nav un gandrīz nav nekādu iespēju, ka mums iestāsies maksātnespēja un nebūs iespējams samaksāt aizdevumu procentlikmes. Tirgi saprot, ka parādu griesti nebūs katastrofāli. Ja parādsaistības netiktu apmaksātas, tad gan Lehman Brothers sabrukums izskatītos pēc bērnudārza, bet es ceru, ka tā nenotiks.”

Kā norāda Londonas universitātes koledžas profesors Aivans Morgans, Savienotajās Valstīs notiekošajam patiesībā var būt ļoti ievērojama ietekme uz eirozonas valstīm, kas cenšas pārvarēt savas parādu problēmas. Pēc Morgana domām, ja nākamajā mēnesī tomēr tiks sasniegti ASV parādu griesti un tie atkal tiks pacelti, Eiropas valstīs var pieaugt nacionālistu un populistu aicinājumi sekot ASV piemēram un arī pasludināt savu maksātnespēju.

ASV parādu griesti, visticamāk, tiks sasniegti jau 15.oktobrī un atkal gaidāmas diskusijas par to celšanu. Kā prognozē starptautiskie mediji, šajā laikā vislielākais spiediens par pašlaik ASV radušos situāciju tiks izdarīts uz Republikāņu partiju. Tā kā arī šīs partijas iekšienē vērojami atšķirīgi viedokļi, eksperti uzskata, ka kompromiss agri vai vēlu tiks sasniegts. Kā paudis pazīstamais senators Džons Makkeins, šajā cīņā republikāņi uzvarēt nevar.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti