Panorāma

Tromboze ir ļoti reta "AstraZeneca" vakcīnu blakusparādība

Panorāma

Pašvaldību vēlēšanas – jau pēc diviem mēnešiem

"Amnesty International": pandēmija izgaismojusi globālo nevienlīdzību

«Amnesty International» apsūdz bagātās valstis vakcīnu nacionālismā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Cilvēktiesību organizācija "Amnesty International" trešdien, 7. aprīlī, publicēja ikgadējo ziņojumu par cilvēktiesību stāvokli pasaulē. Dokumentā teikts, ka virkne valstu koronavīrusa Covid-19 pandēmiju izmantojušas, lai ierobežotu iedzīvotāju vārda brīvību. Savukārt daļa valstu nav pietiekami aizsargājušas žurnālistus un trauksmes cēlējus, kuri kritizēja valdību reakciju uz veselības krīzi.

Organizācija arī kritizēja turīgās valstis, kuras neesot izturējušas globālās solidaritātes pārbaudījumu un slepus uzkrājušas Covid-19 vakcīnas.

"Bagātās valstis ir iegādājušās vairāk nekā 50% no pieejamajām vakcīnām un jau ir izmantojušas gandrīz 60% no tām.

Tajā pašā laikā vairāk nekā simt valstīs nav injicēta pat viena potes deva. Un ir arī apkaunojoši piemēri kā Izraēla, kas ir izvēlējusies diskriminēt vairāk nekā 5 miljonus palestīniešu, kuri dzīvo okupētajā Rietumkrastā un Gazas joslā,”  TV kanālam "Euronews" sacīja "Amnesty International" pārstāvis Netsanets Belejs.

Vakcīnu nevienlīdzīgā sadale starp valstīm tagad esot aktuālākā problēma. 

"Kad runājam par šo problēmu, jāsaprot, vai varam palielināt vakcīnu ražošanas tempus, lai devas varētu saņemt arī nabadzīgākas valstis. Ko ASV vai Eiropas Savienība dara šajā sakarā? Viņi apgalvo, ka nav gatavi dalīties ar zināšanām par šo vakcīnu izstrādi, lai citas valstis varētu tās sākt ražot.

Līdz ar to mēs ne tikai iegādājamies visu, kas pieejams, bet liedzam citiem tās ražot. Un kā vārdā?  Peļņas un alkatības vārdā,"

vaicāja "Amnesty International" ģenerālsekretāre Agnese Kalamarda.

Pētnieki secinājuši, ka, vai nu tas būtu Lielbritānijā, Francijā, ASV, Indijā, Tuvajos Austrumos vai Brazīlijā, tendences ir līdzīgas. Pandēmija izgaismojusi problēmas veselības nozarē un tai nepietiekamo finansējumu. Kā uzskata pētnieki, pasaules līderi īpaši pievīluši arī medicīnas darbiniekus un viesstrādniekus, nesniedzot pietiekamu atbalstu krīzes situācijā.

Tāpat aizvadītā gada laikā pieaugusi policijas vardarbība pret iedzīvotājiem. Ziņojumā teikts, ka pat valstīs, kur tas iepriekš netika novērots, valdības izmantojušas pandēmiju, lai vardarbīgi apspiestu iedzīvotājus. Runājot par dzimumu līdztiesību, visvairāk cietušas sievietes. Tas saistīts ar to, ka, paliekot mājās, palielinājusies vardarbība ģimenē. Un visbiežāk upura lomā ir sieviete.

Tas, kā tiek ievērotas cilvēktiesības, "Amnesty International" pēta 149 valstīs, tādējādi parādot globālās tendences.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti