Rīta Panorāma

Mākslinieka Aivara Vilipsōna personālizstāde «Suņa dzīve»

Rīta Panorāma

Atklātās komēdijas «Klases salidojums 2» pirmizrāde jau rīt

Amazones pamatiedzīvotāji cīnās par dzīvesvidi

Amazones pamatiedzīvotāji cīnās par tradicionālā dzīvesveida saglabāšanu

Amazones mūžamežu pamatiedzīvotāji ir jāiesaista Amazones dabas resursu apgūšanā, uzskata Brazīlijas prezidents Žairs Bolsonaru. Viņš virza likumprojektu, kas paplašinās iespējas attīstīt lauksaimniecību, iegūt derīgos izrakteņus, izpētīt naftas un dabasgāzes iegulas pamatiedzīvotāju teritorijās. Tas viņiem nestu naudu, taču vienlaikus varētu pielikt punktu tradicionālajam dzīvesveidam. 

Kādā ciematā Brazīlijas Amazonē pamatiedzīvotāja Aldira Akai apgriež vistai sprandu. Pēc apvārīšanas verdošā ūdenī viņa to noplūc un sagatavo pusdienām ģimenei. Viens šķīvis pietaupīts arī mazajam pērtiķītim. Palikušu bāreņos, viņu izglāba lietus mežā, un nu tas ir kā mājdzīvnieks bērniem. Kādreiz ēdienu, ko likt galdā, nodrošināja medības. Bet nelegāla mežu izciršana nozīmē, ka medījuma kļuvis mazāk.

“Mans vīrs bieži dodas medībās, bet tās reti ir sekmīgas. Dažkārt mēs esam badā,” stāsta Aldira Akai.

Un Brazīlijas prezidents Žairs Bolsonaru mudina ienācējus no malas apgūt un izmantot Amazones dabas resursus. Varas iestādes nevēlas nostiprināt pamatiedzīvotāju, šajā gadījumā munduruku cilts tiesības uz senču zemēm.

“Es joprojām ceru, ka mūsu tiesības uz šo reģionu apstiprinās. Bolsonaru valdības projekti grauj mūsu dzīves un sēj nāvi. Tomēr mēs cīnīsimies līdz pēdējam elpas vilcienam,” pauž Aldira Akai.

Maniokas saknes miltus tur joprojām sagatavo pēc senču metodēm. Tomēr dzīvot saskaņā ar tradicionālo dzīvesveidu kļūst grūtāk. Ir pamatiedzīvotāji, kuriem maksā par nelikumīgas mežu izciršanas pieņemšanu.

“Tas ir ļoti skumji, vai ne? Kad redzam, ka mūsu radinieki ir zaudējuši sirdsapziņu un grib iesaistīties balto cilvēku biznesā,” saka Aldira Akai.

Naudas kārdinājums vairāk nekā jebkad agrāk sašķeļ Brazīlijas pamatiedzīvotājus. Viņu līderi tiek pakļauti spiedienam attiekties no tradīcijām vai pat nogalināti. Pamatiedzīvotāji uzskata, ka viņu pārvaldībā un uzraudzībā Amazones lietus mežu saglabāšanu varēs nodrošināt vislabāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt