Amazones lietus mežu ugunsgrēki arī G7 samita dienaskārtībā 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Sestdien, 24.augustā, Francijā uz samitu pulcējas G7 valstu līderi, un viens no galvenajiem diskusiju tematiem būs ugunsgrēki Amazones lietus mežos. Brazīlijas prezidents Žairs Bolsonaru izpelnījies starptautisku kritiku, bet viņš pārmetumus noraida kā „koloniālistisku domāšanu”. Sarunās Francijā līderi pievērsīsies arī arvien pieaugošajiem tirdzniecības konfliktiem.

Amazones lietus mežu ugunsgrēki arī G7 samita dienaskārtībā 
00:00 / 02:45
Lejuplādēt

Amazone ir lielākais tropiskais lietus mežs pasaulē, lielākā daļa no kura atrodas Brazīlijā. Taču šogad tajā izcēlušies simtiem ugunsgrēku. Kaut sausajā sezonā ugunsgrēki Brazīlijā nav retums, šogad to ir daudz vairāk nekā pērn. Tiek uzskatīts, ka liela daļa no tiem izraisīti tīši. Aizdomu ēna krīt arī uz vietējiem lauksaimniekiem, lai atbrīvotu vietu lauksaimniecības zemei.

Brazīlijas prezidents Žairs Bolsonaru iepriekš paudis atbalstu teritorijas atbrīvošanai lauksaimniecības zemei Amazonē. Aktīvisti viņu kritizējuši, ka tādā veidā viņš devis zaļo gaismu mežu izciršanai. Bolsonaru kritizēts arī starptautiski – viņam pārmetumus veltījusi Vācijas kanclere Angela Merkele, britu premjers Boriss Džonsons, kas Amazones ugunsgrēkus nosaukuši par starptautisku krīzi.

Arī Francijas prezidents Emanuēls Makrons. Viņš sestdien būs namatēvs pasaules ietekmīgāko valstu G7 sanāksmē Francijas kūrortpilsētā Biarricā.

Pirms samita Makrons norādīja, ka vēlas, lai valstu līderu sarunās Amazone būtu prioritārais diskusiju temats: „Amazone deg, un tas ir jautājums, kas ir aktuāls visai pasaulei, jo Amazone ir bioloģiskās daudzveidības avots. Ko darīt? Globāli jāmobilizē finansiālo līdzekļu savākšana, lai pēc iespējas ātrāk atjaunotu mežu. Otrkārt, jāizstrādā mehānisms, lai efektīvāk novērstu šādus ugunsgrēkus. Treškārt, jāatrod veids, kā labāk pārvaldīt Amazoni, daudz vairāk iesaistot nevalstiskās organizācijas un pamatiedzīvotājus. Un mums jāpārtrauc mežu industriāla izciršana.”

Francija arī piedraudējusi, ka bloķēs tirdzniecības līgumu starp Eiropas Savienību un Dienvidamerikas valstu tirdzniecības bloku MERCOSUR, kurā ietilpst arī Brazīlija.

Brazīlijas prezidents Bolsonaru, reaģējot uz Makrona izteikumiem, viņu savukārt kritizēja par „koloniālistisku domāšanu”.

Viņš Eiropas līderus apsūdzēja par iejaukšanos Brazīlijas lietās pašu politisko mērķu vārdā, kā arī runāja par „informatīvā kara” izvēršanu pret Brazīliju.

Bolsonaru piektdien, 23.augustā, arī pilnvaroja bruņotos spēkus palīdzēt dzēst savvaļas ugunsgrēkus Amazones lietus mežos.

Tikmēr G7 sarunās dominēs arī pasaules ekonomika un tirdzniecības konflikti. ASV prezidents Donalds Tramps pirms došanās uz Franciju piektdien paziņoja, ka paceļ plānotos muitas tarifus Ķīnas preču importam. Tā viņš atbildēja uz Pekinas piektdienas paziņojumu par jaunu muitas tarifu piemērošanu ASV precēm.

Tramps arī brīdināja pašu Franciju par jauniem tarifiem Francijas vīnam, atbildot uz Parīzes plāniem piemērot nodokļus Savienoto Valstu informācijas tehnoloģiju gigantiem “Facebook”, “Appple” un “Google”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti