Amatu atstās viens no Trampa Tuvo Austrumu miera plāna autoriem

Viens no ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas Tuvo Austrumu miera plāna galvenajiem autoriem Džeisons Grīnblats atstās amatu. Tas radījis neskaidrību par miera plāna nākotni, kuru Amerikas Savienotās Valstis (ASV) vēl nav publiskojušas un negrasās to darīt pirms 17.septembrī Izraēlā paredzētajām parlamenta vēlēšanām.

Amatu atstās viens no Trampa Tuvo Austrumu miera plāna autoriemRihards Plūme

  Par viena no ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas Tuvo Austrumu miera plāna galvenā autora Džeisona Grīnblata aiziešanu no amata paziņojis Baltais nams. Grīnblats, kurš kopš Trampa administrācijas pilnvaru sākuma 2017. gadā bija īpašais pārstāvis starptautisko sarunu jautājumos, darbu Baltajā namā pārtrauks tuvāko nedēļu laikā. Lai arī Grīnblats nekad nepiedalījās sarunās starp izraēliešiem un palestīniešiem, viņš bija cieši sadarbojies ar ASV prezidenta znotu un padomnieku Džaredu Kušneru, izstrādājot Tuvo Austrumu miera plānu, kura saturs tiek cieši sargāts. Kāda ASV amatpersona medijiem norādījusi, ka Grīnblats pamet amatu, lai vairāk laika pavadītu kopā ar ģimeni un viņam joprojām "ir prezidenta uzticība”.

  Kušners atzīmēja, ka Grīnblata darbs ir palīdzējis attīstīt attiecības starp Izraēlu un tās kaimiņiem un bijušajam juristam uzticas un viņu respektē visi reģiona vadītāji. Savukārt Grīnblats paziņojumā norādīja: "Es esmu neticami pateicīgs, ka biju daļa no komandas, kas izstrādāja šo miera vīziju. Šim redzējumam ir potenciāls ievērojami uzlabot miljoniem izraēliešu, palestīniešu un citu cilvēku dzīvi reģionā."

  Tomēr Grīnblata virzienā vērsta arī kritika. Palestīnieši kritizēja Grīnblatu par atbalstu ASV vēstniecības pārvietošanai uz Jeruzalemi, kā arī Izraēlas suverenitātes atzīšanu Golānas augstienēs. Viņa darba laikā Trampa administrācija centās samazināt ASV finansējumu palestīniešu bēgļu palīdzībai.

  Grīnblata aiziešana radījusi vēl lielāku skepticismu par līdz šim neizpaustā miera plāna dzīvotspēju. Mediji ziņo, ka miera plānā iecerēts izbeigt Izraēlas un palestīniešu konfliktu, veicinot lielas investīcijas ekonomikā. Palestīniešu līderi plānu noraidījuši kā vienpusēju, jo tajā neesot paredzēti pasākumi, lai izbeigtu Izraēlas okupāciju palestīniešu teritorijās.

  Viena no Palestīnas politiskajām līderēm Hanana Ašravi norādīja, ka Grīnblata aiziešana uzskatāma par ASV atzīšanos neveiksmē.

  „Viņi vēlējās, lai palestīnieši pakļaujas. Viņi mūs šantažēja, lai mēs pieņemtu plānu, lai vai kāds tas būtu. Jau no paša sākuma šie centieni bija lemti neveiksmei. Es domāju, ka palestīnieši tagad par šo situāciju sacīs - tā ir laba atbrīvošanās… Viņš bija Izraēlas vēsturē ekstrēmākās un stingrākās valdības aizstāvis," pauda Ašravi.

  Iecere publiskot Tuvo Austrumu miera plānu tika atlikta vismaz divas reizes. Pagājušajā nedēļā Gīnblats paziņoja, ka plāns tiks publiskots ne agrāk kā pēc 17.septembrī paredzētajām Izraēlas parlamenta vēlēšanām.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti