Amatā stājies Grieķijas jaunais premjers Micotakis

Vien 15 stundas pēc vēlēšanu iecirkņu slēgšanas amatā stājies Grieķijas jaunais premjers - vēlēšanās uzvarējušās konservatīvās partijas “Jaunā demokrātija” pārstāvis Kirjaks Micotakis. Iepriekš opozīcijā esošā partija sev nodrošinājusi tik pārliecinošu uzvaru, ka var veidot valdību bez koalīcijas partneriem.   

Ar solījumiem padarīt tautu lepnu amatā stājies Grieķijas jaunais premjers – 51 gadu vecais Hārvarda Universitātes absolvents un bijušais starptautiskās vadības konsultants Kirjaks Micotakis.

Amatā stājies Grieķijas jaunais premjers MicotakisGints Amoliņš

Micotakis nāk no ietekmīgas Grieķijas politiskās dzimtas. Viņa tēvs Konstantīns Micotakis deviņdesmitajos gados bija Grieķijas premjerministrs, bet viņa māsa Dora Bakojanni savulaik bijusi gan ārlietu ministre, gan Atēnu mērs.

Viņš amata zvērestu deva prezidenta pilī Atēnās tradicionālajā ceremonijā, kuru vadīja Grieķijā dominējošās reliģijas pareizticīgo garīdznieki.

“Grieķu tauta mums vakar deva spēcīgu mandātu mainīt valsti. Mēs šo mandātu pilnībā respektēsim.

No šodienas esam gatavi smagam darbam, un man ir pilnīga pārliecība par mūsu spējām,” sacīja jaunievēlētais Grieķijas premjers Kirjaks Micotakis.

Viņa partijai izdevies nodrošināt vairākumu parlamentā pēc līdzšinējā premjera Aleksa Cipra četriem gadiem amatā, kas neattaisnoja grieķu tautas cerības. Kreisi noskaņotā partija “Syriza” solīja izbeigt taupības pasākumus, bet tā vietā nācās darīt tieši pretējo, lai saņemtu aizdevēju naudu. Valstī arī pieaudzis bezdarbs un sarukusi ekonomika.

Turklāt daudzi ir neapmierināti ar Cipra panākto vienošanos ar Ziemeļmaķedoniju par tās nosaukuma maiņu.

Kamēr opozīcijā esošā “Jaunā demokrātija” ieguva teju 40%, “Syriza” ierindojās otrajā vietā ar 31% atbalstu. Ar 158 deputātu mandātiem tas nodrošina "Jaunajai demokrātijai" vairākumu 300 krēslu Grieķijas parlamentā.

“Pilsoņi ir izdarījuši savu izvēli. Mēs to pilnībā respektējam. Demokrātijā pārmaiņas valdībā nav nekāds paradokss vai ārkārtējs notikums. Tā tieši ir būtiska demokrātijas sastāvdaļa,” sacīja bijušais Grieķijas premjers Aleksis Ciprs.

 Jaunais premjers solījis samazināt nodokļus, mazināt jauniešu bezdarbu un pārskatīt vienošanos ar Grieķijas kreditoriem.

Grieķijai joprojām turpinot atkopties pēc gadiem ilgas ekonomiskās krīzes, trīs starptautiskām glābšanas programmām un taupības pasākumiem, Micotakis iepriekš bija solījis, ka Grieķija „atkal lepni pacels galvu”.

„Mēs gribam īstenot reālu reformu plānu, kas ir ambiciozs, ļoti drosmīgs un detalizēts,” sacīja Micotakis.

Micotakis un viņa vadītā konservatīvo partija sola samazināt nodokļus, tostarp uzņēmuma ienākuma nodokli, pastiprināt privatizāciju sabiedrisko pakalpojumu sektorā, samazināt bezdarbu jauniešu vidū.

Jaunais premjers arī plāno pārskatīt ar starptautiskajiem aizdevējiem noslēgto vienošanos, tostarp fiskālos mērķus, lai panāktu, ka valdība var pašas Grieķijā reinvestēt vairāk naudas.

Grieķijas valsts parāds pagājušajā gadā bija 180% no iekšzemes kopprodukta. Prognozes liecina, ka šogad valsts parāda slogs samazināsies līdz 168% no IKP, bet šajos aprēķinos ņemts vērā apstāklis, ka Grieķija turpinās kreditoru pieprasītos taupības pasākumus. Arī ekonomiskā izaugsme šogad varētu būt gandrīz 2,5%. Pamazām samazinās arī bezdarbs, kaut tas joprojām ir liels – aptuveni 18%.  

Kaut arī tehniski vēlēšanas valstī ir obligātas, aktivitāte vēlēšanās bija vien 57% - viena no zemākajām pēdējās desmitgadēs. Tuvākajā laikā būs zināms arī valdības sastāvs, bet uzticības balsojums valdībai parlamentā varētu notikt 21.jūlijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt