ĀM: «Vēlēšanas» Donbasā var saasināt situāciju Ukrainas austrumos

Latvija neatzīs pretlikumīgo "vēlēšanu" rīkošanu tā dēvētajās "Doņeckas un Luhanskas Tautas Republikās” 11. novembrī, kas ir nepārprotams Minskas vienošanās pārkāpums un var saaisināt situāciju Ukrainas austrumos, informēja Ārlietu ministrija (ĀM).

Latvijas ĀM stingri atbalsta Ukrainas suverenitāti un teritoriālo integritāti, kā arī uzstāj, ka Minskas vienošanos pilnīga izpilde ir vienīgais ceļš, kā panākt konflikta Ukrainas austrumos mierīgu noregulēšanu. Līdzīgu viedokli paudusi arī Ukrainas vēstniecība Rīgā, kas norādījusi, ka tiesiskas vēlēšanas Donbasā ir iespējamas tikai tad, ja pilnībā būs ievēroti Ukrainas likumdošana, Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) novērošanas standarti, ka arī šo EDSO standartu ievērošanas nodrošināšana.

"Mēs vēlreiz uzsvērām, ka šo pseidovēlēšanu  rezultāti ir juridiskā spēkā neesošas, nerada juridiskas sekas un netiks atzītas ne Ukrainā, ne starptautiskās sabiedrībās. Mēs esam pateicīgi saviem starptautiskajiem partneriem, kuri apliecinā savu  pastāvīgo atbalstu Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai integritātei starptautiski atzītajās robežās," teikts vēstniecības izplatītajā paziņojumā.

Ukrainas ĀM pauž kategorisku protestu saistībā ar Krievijas nelikumīgām un neliģitīmām darbībām, lai svētdien, 11. novembrī, veiktu pseidovēlēšanas pagaidu okupētajās Doņeckas un Luhanskas teritorijās. "Krievijas centieni attaisnot, organizēt un vēlāk leģitimizēt viltus "vēlēšanu" procesu okupētajā Donbasā ir graujošs starptautisko tiesību normu un principu , Ukrainas likumdošanas, kā arī Ukrainas suverenitātes un teritoriālās integritātes pārkāpums. Tajā pašā laikā Krievija kā Donbasa bruņotā konflikta dalībniece un Minskas vienošanu  parakstītāja atkāl būtiski pārkāpj savus pienākumus pret tām," norāda vēstniecībā.

Ukraina uzskata, ka ir nepieņemama starptautiskās sabiedrības skaidrās nostājas ignorēšana. "Krievija ir pilnībā atbildīga par šīm prettiesiskajām darbībām un postošajām sekām miera procesam. Mēs aicinām starptautisko sabiedrību pastiprināt politisko un ekonomisko spiedienu uz Kremli, kā arī ieviest jaunas sankcijas pret okupējošu valsti un tiem, kas tieši piedalījās šo vēlēšanu organizēšanā," teikts vēstniecības paziņojumā.

KONTEKSTS:

Separātistu kontrolētajos Austrumukrainas rajonos – pašpasludinātajās Doņeckas un Luhanskas Tautas Republikās – svētdien notika vietējās varas vēlēšanas.

Ukrainas drošības dienestu pārstāvji žurnālistiem pauda, ka Maskava gatavojās viltot vēlēšanu rezultātus. Jau iepriekš esot bijis zināms, ka balsojumā piedalīsies 70% iedzīvotāju, bet separātistu līderi saņems 55% un 63% balsu.Savukārt ASV un Eiropas Savienības pārstāvji norādīja, ka balsojums vēl vairāk apgrūtinās centienus izbeigt konfliktu, kas jau prasījis vairāk nekā 10 tūkstošus dzīvību. Rietumvalstis arī aicināja Krieviju izdarīt spiedienu uz separātistiem un panākt vēlēšanu atcelšanu.

Tomēr balsojums netika atcelts, un  separātistu līderi uzsvēra, ka tas nav pretrunā ar Minskas pamiera vienošanās noteikumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti