Pusdiena

Draud izgāzties pansionātu deinstucionalizācijas projekts

Pusdiena

Pusdiena 16.12.2016

Alepo šorīt sākusies opozīcijas kaujinieku kontrolēto pilsētas rajonu evakuācija

Alepo sāk iedzīvotāju evakuāciju

Sīrijas pilsētā Alepo ceturtdien, 15.decembrī, sākta opozīcijas kaujinieku kontrolēto pilsētas rajonu evakuācija. Tas kļuvis iespējams pēc Krievijas un Turcijas panāktās vienošanās par kaujinieku aiziešanu no pilsētas. Lai gan pašā sākumā izskanēja vairākas ziņas par šāvieniem, vēlāk ieroču stobri pieklusa, ļaujot no aplenktās pilsētas daļas izbraukt autobusu un ātrās palīdzības mašīnu kolonnai. 

Rietumos kārtējo reizi ir aktualizējušās diskusijas par iespējamo sankciju pastiprināšanu pret Krieviju par tās lomu Sīrijā. Tā, piemēram, Vācijas valdības oficiālais pārstāvis Štefans Zeiferts norādījis, ka jautājums par sankcijām joprojām esot dienaskārtībā, lai arī primārais uzdevums esot palīdzēt civiliedzīvotājiem. Pēc Zeiferta vārdiem, Alepo nopostīšana bez Krievijas atbalsta nebūtu iespējama, vienlaicīgi norādot, ka Krievija arī nav novērsusi pēdējo dienu noziegumus pilsētā, kaut arī to ir varējusi.

Sīrijas pilsētas Alepo opozīcijas kaujinieku kontrolētās pilsētas rajonu evakuācija iespējama pēc Krievijas un Turcijas panāktās vienošanās par kaujinieku aiziešanu no pilsētas.

Pēc tam, kad trešdien, 14.decembrī, jaunu kauju dēļ neveiksmi cieta pirmā vienošanās ar Alepo nemierniekiem, tika sarīkotas vēl vienas sarunas par jaunu pamieru, kas ļautu karotājiem pamest izpostīto pilsētu. Tās vadīja Sīrijas režīma sabiedrotā Krievija un opozīcijas spēkus atbalstošā Turcija.

Kā ziņo aģentūra „Reuiters”, atsaucoties uz Sīrijas oficiālajām amatpersonām un kaujiniekiem, jaunais pamiers ir stājies spēkā agri no rīta un tiek veikti visi sagatavošanās darbi evakuācijas uzsākšanai.

Krievijas Aizsardzības ministrija norādījusi, ka tās pamiera uzraudzības centrs sadarbībā ar Sīrijas varas iestādēm gatavojas izvest no pilsētas aptuveni četrus tūkstošus atlikušo kaujinieku un viņu ģimenes locekļus

un šajā operācijā piedalīsies arī Starptautiskā Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness organizācija.

Tāpat tiek norādīts, ka pavēli par evakuācijas uzraudzīšanu esot devis Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Paziņojumā norādīts, ka nemiernieki tiks evakuēti uz Idlibas pilsētu, kas joprojām ir viens no lielākajiem opozīcijas spēku atbalsta punktiem. Kaujinieku sarunvedējs Al Faruks Abu Bakrs aģentūrai AFP norādījis, ka pirmajā konvojā no pilsētas tiks aizvesti tikai ievainotie, viņu aprūpētāji un citi civiliedzīvotāji, savukārt paši kaujinieki pilsētu pametīs tikai ar otro vai trešo konvoju.

Viņš arī paudis cerību, ka neatkārtosies vakardienas situācija, kad simtiem civiliedzīvotāju bija pulcējušies gaidāmās evakuācijas vietā, taču pēc artilērijas apšaudes un gaisa uzlidojumu atsākšanas bija spiesti bēgt un meklēt patvērumu. Krievija šī pamiera pārkāpumā apsūdzēja nemierniekus, kamēr Turcija vainoja Bašara al Asada režīmu un tā atbalstītājus evakuācijas bloķēšanā.

Ar kaujiniekiem nesaistītajiem civiliedzīvotājiem dota iespēja izvēlēties – sekot nemierniekiem vai palikt valdības kontrolētajā Alepo.

Sīrijas valsts televīzija apgalvo, ka Alepo jau pametuši vismaz četri tūkstoši nemiernieku ar ģimenēm.

Viņu drošību garantējot Sīrijas bruņotie spēki, turklāt ar bezpilota lidmašīnām atkāpšanās procesu novēro Krievija. 

ANO sniegtā informācija liecina, ka nepilna trešdaļa Alepo nemiernieku varētu būt saistīti ar radikālo džihādistu grupējumu “al Nusra”. Pārējie pārstāv tā saukto mēreno opozīciju, kas karo par autoritārā Asada atkāpšanos un demokrātiskas sistēmas izveidi.

Tā sauktās “Islāma valsts” kontrolētās teritorijas ir tālu no Alepo. Tāpēc Krievija tika asi kritizēta par apgalvojumiem, ka tā iesaistījusies konfliktā, lai cīnītos ar “Islāma valsti”, lai gan faktiski daudz vairāk palīdzējusi uzbrukt mērenajai opozīcijai, tādējādi padarot politisko risinājumu ar pamiera izsludināšanu un pagaidu valdības izveidi par neiespējamu.   

Jau vēstīts, ka Bašara al Asada spēkiem, palīdzot Krievijas aviācijai, Irānas un kustības ''Hezbolah'' kaujiniekiem, izdevās atkarot  Alepo. Otrdien izskanējis, ka Asada spēki nogalinot mierīgos iedzīvotājus, tostarp redzamāko nemiernieku vadoņu ģimenes. Krievijā šo informāciju noliedza, apgalvojot, ka civiliedzīvotājus slaktējuši bēgošie nemiernieki, kuru vidū ir vairāki savās starpā konkurējoši grupējumi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti