Dienas notikumu apskats

ES piešķir Ukrainai 600 miljonu eiro lielu aizdevumu

Dienas notikumu apskats

EK prognozē Latvijas ekonomikas kāpumu

Aizsprosta pārplūšanas dēļ evakuē 180 000 Kalifornijas iedzīvotāju

Aizsprosta pārplūšanas dēļ evakuē 180 000 Kalifornijas iedzīvotāju

ASV vairāk nekā 180 000 Kalifornijas iedzīvotāju likts pamest savas dzīvesvietas pēc tam, kad pārplūduši ASV augstākā aizsprosta kanāli. 

Iedzīvotāji evakuēti uz kaimiņos esošo pilsētu, un Orovilas aizsprosta apkārtnē izsludināts ārkārtas stāvoklis.  

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
 

Pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados uzceltā Orovilas dambja ūdens rezervuārs – otrs lielākais Kalifornijā – strauji piepildījās pirms dažām dienām pēc vairāku nedēļu ilgām lietavām. Varasiestādēm pieņemot lēmumu samazināt ūdenslīmeni, izmantojot abas pārgāznes jeb pārplūdes kanālus, atklājās, ka abi ir bojāti korozijas dēļ.  

Amatpersonas uzsver, ka pašam aizsprostam sabrukšana nedraud, taču tuvu sabrukšanai ir pārplūdušie ūdens ārkārtas novades kanāli, kas paredzēti liekā ūdens novadīšanai no ūdenstilpnes, kas atrodas aiz dambja. 

Pēc četru gadu ilguša sausuma perioda Kalifornijā, Orovilas aizsprosta ezers pilnībā pildījās ūdeni pēc vairāku nedēļu ilgām lietavām. Ūdens līmenis gandrīz sasniedza aizsprosta augšējo daļu.

Kad ūdens līmenis rezervuārā pagājušajā nedēļā strauji paaugstinājās, dienesti secināja, ka dambja galvenais pārplūdes kanāls ir erozijas bojāts. Nedēļas nogalē ūdens līmenis paaugstinājās vēl vairāk, un tika nolemts laist darbībā otru – ārkārtas pārgāzni – pirmo reizi kopš dambja uzcelšanas 1968. gadā. Tomēr arī šo pārgāzni – tās betona virspusi - bija skārusi korozija. Ūdenim sākot plūst tai pāri, radās nopietnas bažas, ka bojātā pārgāzne var sabrukt, un ļaut lielam daudzumam ūdens pēkšņi sākt gāzties pa straumi uz leju.

Uz to norādīja Kalifornijas ugunsdzēsības dienesta vadītājs Kevins Lousons.  „Ja mēs nespersim nekādus soļus, tad no ezera var sākt gāzties desmit metrus augsta ūdens siena. Tieši tāpēc mēs izdarījām to, ko izdarījām, pieņēmām atbilstošus mērus un sākām cilvēku evakuāciju,”  sacīja Lousons. 

 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Varasiestādes likušas evakuēties vairāk nekā 180 000 cilvēku, kas dzīvo apkaimē lejup pa straumi no Orovilas dambja. Dodot rīkojumu evakuēties, varasiestādes brīdināja cilvēkus nedoties uz ziemeļiem Orovilas virzienā, bet „tikai uz austrumiem, dienvidiem vai rietumiem”. Uz ceļiem varēja redzēt simtiem automašīnu, iedzīvotājiem dodoties uz drošākām vietām, tostarp īpaši izveidotiem patvēruma centriem.

Kalifornijas gubernators Džerijs Brauns apdraudētajā teritorijā izsludinājis ārkārtas stāvokli, norādot, ka situācija ir sarežģīta un strauji mainās.

Kad varasiestādes konstatēja, ka problēmas ir arī ar ārkārtas pārgāzni un tai var draudēt sabrukšana, tika pieņemts lēmums atkal atvērt galveno pārplūdes kanālu, lai tomēr samazinātu ūdens līmeni un spiedienu.

Dienesti norādīja, ka caur galveno pārplūdes kanālu tika ļauts plūst līdz 2800 kubikmetriem ūdens sekundē. Tas ļāva samazināt ūdens līmeni Orovilas aizsprosta rezervuārā, un ūdens plūdums pāri rezerves pārgāznei beidzās. Lai labotu un bloķētu erozijas bojāto galvenā pārplūdes kanāla malu, ar helikopteriem tiek piegādāti un tajā nomesti lieli akmeņi.

Šī ir trešā reize, kad tā pusgadsimtu ilgajā vēsturē Orovilas ezera aizsprosta dēļ izsludināts ārkārtas stāvoklis.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti