Pasaules panorāma

Vācija piegādās Ukrainai tankus «Leopard»

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. Vācija piegādās «Leopard» tankus. Prāmja «Estonia» izpēte

ASV vēstnieks Latvijā: mēs aizsargāsim savus draugus

Aizejošais ASV vēstnieks Latvijā: Mēs aizsargāsim savus draugus

ASV augstāko amatpersonu vizītes Latvijā ir apliecinājums tam, ka ASV aizsargās savus draugus šajā reģionā. Tā intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Pasaules panorāma" izteicās aizejošais ASV vēstnieks Latvijā Džons Leslijs Kārvails. 

Kārvaila dzīve drīzumā mainīsies, jo pēc trīs gadu darba Latvijā un vairāk nekā 30 gadiem diplomātiskajā dienestā viņš Rīgu atstās. Viņš ir tas ASV sūtnis, kurš šeit ir bijis laikā, kad ASV un Latvija svinēja diplomātisko attiecību 100. gadadienu, kurš pieredzēja, kā ir būt vēstniekam kovida apstākļos, kad nav iespējams nevienu satikt, un arī, kā tas ir būt ASV vēstniekam Latvijā, kad Ukrainā ir karš. 

Džons Leslijs Kārvails: Kad pirms nedaudz vairāk  kā trim gadiem es ierados šeit, neviens negaidīja globālu kovida pandēmiju, kas visu aizslēdza ciet. Un tad visu mainīja karš Ukrainā. Mūsu vēstniecības darbs, gluži kā citās ASV vēstniecībās Eiropā, kopš pagājušā gada februāra primāri ir fokusēts uz Ukrainu. Proti, mūsu uzdevums ir uzturēt šo savstarpējo NATO, transatlantisko alianses vienotību, būt drošiem, ka mēs paliekam stipri un vienoti un esam ar Ukrainu līdz galam. Tā kā mans prezidents Džo Baidens ir teicis –  ASV paliks ar Ukrainu līdz galam. To viņš ir arī pateicis [Ukrainas] prezidentam Volodimiram Zelenskim. Un es zinu, ka arī Latvija būs līdz galam ar Ukrainu. Neviens nezina, kad šis karš beigsies, bet mēs zinām, ka tas beigsies. Mums ir jāpaliek vienotiem, jāturpina sankcijas, jāturpina sūtīt Ukrainai ieroči, humānā palīdzība un viss nepieciešamais, lai, cik ātri vien iespējams, izbeigtu šo karu.

Latvijas Televīzija: ASV vēl pirms jaunā gada paziņoja par papildu militāro atbalstu Baltijas valstīm. Cik nozīmīgs tas būs?

Mēs esam lepni būt jūsu un pārējo Baltijas valstu partneri un sabiedrotie un sniegt nepieciešamo palīdzību. Lielākā daļa atbalsta tiešām ir aizsardzībai un militārajām vajadzībām. Pagājušajā gadā Latvijai piešķīrām 145 miljonus ASV dolāru militārajiem iepirkumiem. Bet nav tikai tā, ka ASV vienpusēji dod naudu. Latvija piedalās no savas puses – pērk ASV bruņojumu, sistēmas un citas nepieciešamās lietas.

Pēdējā gada laikā Latvijā ir bijušas vairākas augstas ASV amatpersonas – divreiz ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens, arī aizsardzības sekretārs Loids Ostins. Kāds signāls tas ir?

Tas ir spēcīgs signāls vairākās nozīmēs. Pirmkārt – ASV pauž atzinību Latvijai un tam devumam un pūlēm, ko jūs esat veltījuši, atbalstot Ukrainu. Tas arī parāda, kā, kopš Padomju Savienības sabrukuma turpinās mūsu attiecības. Latvijā ir bijuši vairāki ASV prezidenti, augsta līmeņa politiskas un militāras amatpersonas. Un tas vēlreiz ir apstiprinājums mūsu Latvijas partneriem, ka ASV ir saistības šajā reģionā, apņemšanās aizsargāt mūsu draugus un partnerus kā NATO dalībvalsti.

Ko jūs gribētu pateikt savam sekotājam, nākamajam vēstniekam? Kas viņu sagaida?

Nākamais vēstnieks būs Kriss Robinsons. Un es zinu, ka viņš ļoti nepacietīgi gaida ierašanos šeit. Viņš ieradīsies februārī, bet precīzu datumu mēs vēl nezinām. Pirmais, ko es viņam teikšu: esi gatavs būt ļoti aizņemts. Latvija no Amerikas vēstnieka sagaida ļoti daudz, jo mums ir ilgas un tuvas attiecības. Un ātri būs jābūt sagatavotam, jo mūsu Latvijas kolēģi lietas labi pārzina un mums vienmēr ir daudz, par ko runāt. Es satikšu Krisu pēc dažām dienām un informēšu viņu, cik daudz vien iespējams. Bet es zinu, ka viņš būs gatavs īsā laikā, gluži kā citi ASV vēstnieki.

Jūs esat diplomātijā vairāk nekā 30 gadus. Esat strādājis Āzijā, Irākā, Itālijā, Romā, ko jūs sev paņemsiet līdzi no Latvijas?

Pirmais un galvenais ir cilvēki. Par katru valsti ir, ko sacīt, piemēram, cik skaista ir tās daba. Bet parasti tas, kas paliek sirdī un atmiņā, ir cilvēki un personiskās attiecības. Latvieši ir ļoti viesmīlīgi un atvērti, mēs esam labi draugi, un šeit paliks daudz cilvēku, kuru man ļoti pietrūks. Un vēl es atcerēšos jūsu brīnišķīgās pludmales, pastaigas tajās – Saulkrastos, Ragaciemā, Jūrmalā, Liepājā. Man arī patīk doties pārgājienos. Un īpaši mēs bijām iecienījuši Siguldu, jo tur ir pakalni. Esam tur bijuši daudzas reizes.

Liels paldies, un ceram jūs redzēt šeit atkal kā tūristu.

Paldies! Es arī ceru atgriezties.

KONTEKSTS:

Līdzšinējais ASV vēstnieks Latvijā Džons Leslijs Kārvails darbu amatā sāka 2019. gadā. Viņu vēstnieka darbam nominēja toreizējais ASV prezidents Donalds Tramps.

Par nākamo ASV vēstnieku Latvijā ASV Senāts apstiprinājis karjeras diplomātu Kristoferu Robinsonu. Robinsona kandidatūru šim postenim bija izvirzījis ASV prezidents Džo Baidens.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti