Aizdomās par sprādzienu sarīkošanu Turcijā aiztur deviņas personas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Turcijas drošības spēki aizturējuši deviņas personas saistībā ar sprādzieniem, kas sestdien nogranda pilsētā pierobežā ar Sīriju.

Ankara un Sīrijas opozicionāri par sprādzieniem vaino Damaskā valdošo režīmu, un uzskata, ka mērķis ir Turciju noskaņot pret tūkstošiem bēgļu, kas tajā raduši patvērumu. Sīrijas valdība apsūdzības noraida. Tomēr notikušais draud Turciju ievilkt dziļāk vairāk nekā divus gadus ilgušajā bruņotajā konfliktā, kurā Ankara līdz šim centusies militāri neiesaistīties.

46 cilvēki zaudēja dzīvību divos sprādzienos sestdien pēcpusdienā Turcijā, Rejhanli pilsētā aptuveni kilometru no robežas ar Sīriju. Vēl vairāki desmiti cilvēku ievietoti slimnīcā. Sprāgstvielas bija iekrautas divās automašīnās, kuras bija novietotas viena pie pilsētas pasta, bet otra- pie domes. Eksplozijas nogranda ar 15 minūšu intervālu.

Saistībā ar sprādzieniem Turcijā aizturēti deviņi cilvēki, un vairāki jau esot atzinušies, svētdien paziņoja Turcijas vicepremjers Beširs Atalajs. Visi deviņi esot Turcijas pilsoņi, bet Atalajs pavēstīja, ka „viņi ietilpst teroristiskā organizācijā, kurai ir sakari ar Sīrijas izlūkdienestiem." Arī ārlietu ministrs Ahmets Davutoglu izteicās, ka tā nav nejaušība, ka šādi sprādzieni sarīkoti laikā, kad pasaulē aktivizējas centieni atrisināt Sīrijas krīzi.


Ankaras viedokli atbalsta vadošā opozicionāru kustība- Sīrijas Nacionālā padome, par notikušo vainojot Asada režīmu. Opozicionāri uzskata, ka uzbrukums ir provokācija, kuras mērķis ir sanaidot Turciju un tūkstošiem sīriešu bēgļu, kas raduši patvērumu pierobežas rajonos, tostarp Rejhanli pilsētā.

Pēc sprādzieniem tik tiešām vietējo iedzīvotāju pūļi sadauzīja vairākas automašīnas ar Sīrijas numurzīmēm. Šobrīd aptuveni katrs trešais Rejhanli iedzīvotājs ir bēglis no Sīrijas. Daudzi jau atvēruši veikaliņus un pilsētā īrē dzīvesvietu. Lai garantētu kartību un sīriešu drošību, Rejhanli norīkoti papildu policijas spēki, kas patrulē bēgļu apdzīvotajos kvartālos. Ārlietu ministrs Davutoglu jau paudis Ankaras nostāju, ka sīriešu bēgļiem Turcijā ar uzbrukumu nav nekāda saistības.

Tomēr arī Sīrijas valdība kategoriski noliedz, ka tai būtu jebkāda sakars ar notikušo. Informācijas ministrs Omrans al Zohbi preses konferencē Damaskā uzstāja, ka Sīrijas valdība tā nerīkojas. Atbildību par sprādzieniem viņš uzvēla Turcijas premjerministram Redžepam Tajipam Erdoanam, kurš pirms drīzās tikšanās ar ASV prezidentu Baraku Obamu esot vēlējies radīt iespaidu, ka Turcijai ir uzbrukts. Zobhi Turcijas premjeru nosauca par slepkavu, un paziņoja, ka viņam ir jāatkāpjas.

Turcija tostarp brīdinājusi, ka spers jebkādus atbildes soļus, kādus uzskatīs par nepieciešamiem. Tas liecina par iespējamu konflikta saasināšanos. Līdz šim Ankara aktīvi atbalstījusi opozīciju, bet centusies tieši neiesaistīties konfliktā. NATO pierobežā izvietojusi vairākas „Patriot" pārtvērējraķešu baterijas, bet Turcija norāda, ka saistībā ar Rejhanli sprādzieniem neplāno sasaukt alianses ārkārtas sanāksmi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti