Dienas notikumu apskats

Krievija par jauno vēstnieku ASV nominējusi Anatoliju Antonovu

Dienas notikumu apskats

Daugavpilī koalīcija darbu turpina mazākumā

Aizdomās par krāpšanu Maskavā aiztur režisoru Serebreņņikovu

Aizdomās par krāpšanu Maskavā aiztur režisoru Serebreņņikovu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Krievijas Izmeklēšanas komiteja aizturējusi un izvirzījusi apsūdzības par naudas izkrāpšanu lielos apjomos starptautiski, arī Latvijā pazīstamajam krievu režisoram Kirilam Serebreņņikovam. Izmeklētāji uzskata, ka viņš piesavinājies naudu, ko valsts bija piešķīrusi teātra projektam. Serebreņņikovs apsūdzības noliedz un situāciju nosaucis par „absurdu”.

Krievu režisoru Kirilu Serebreņņikovu aizturēja naktī uz otrdienu, 22.augustu, viesnīcā Sanktpēterburgā, kur viņš uzņem filmu par mūziķi Viktoru Coju, un nogādāja uz Maskavu.

Izmeklēšanas komiteja uzskata, ka Serebreņņikovs organizējis 68 miljonu rubļu jeb 0,98 miljonu eiro piesavināšanos, ko valdība periodā no 2011. līdz 2014.gadam piešķīra teātra projekta “Platforma” realizēšanai. Projekta mērķis – popularizēt laikmetīgās deju, mūziku un teātri. Komiteja viņu aizturējusi, lai tiesa lemtu par drošības līdzekli, kā arī viņam izvirzījusi apsūdzības par krāpšanu īpaši lielā apmērā. Par to draud līdz desmit gadiem cietumā.

Iepriekš Serebreņņikovam jau atņemta pase, kas liedz viņam izbraukt uz ārvalstīm.

Izmeklētāji konkrēti pievērsušies lugai „Sapnis vasaras naktī”, uzskatot, ka finanšu dokumenti tās organizēšanai sagatavoti, bet uzveduma nav bijis. Maijā šīs izmeklēšanas ietvaros kratīšana notika Maskavas teātrī „Gogoļa centrs”, kur Serebreņņikovs ir mākslinieciskais direktors, un viņa mājās. Izmeklētāji saka, ka liecības pret režisoru sniegusi projekta bijusī grāmatvede.

Pats Serebreņņikovs apsūdzības noraida un situāciju iepriekš nodēvējis par „absurdu un šizofrēnisku”,

norādot, ka minētā luga izrādīta vairāk nekā 15 reizes, bijusi nominēta dažādiem apbalvojumiem, bet tagad „izmeklētāji mums saka, ka tā nekad nav eksistējusi”.

Otrdien atbalstu Serebreņņikovam pauda virkne Krievijas kultūras un sabiedrisko darbinieku, arī bijušais finanšu ministrs Aleksejs Kudrins, aicinot līdz tiesai režisoru neturēt apcietinājumā.

Radiostacijā “Echo Moskvi” arī krievu režisors Pāvels Lungins pauda uzskatu, ka Serebreņņikova aizturēšana ir pārspīlēta reakcija: „Nav nekādas vajadzības apcietināt. Kirils nekur prom nebrauc, viņš strādā. Viņš ir šeit, viņš iet uz visām nopratināšanām, raksta paskaidrojumus. Es domāju, ka tā ir nevajadzīga nežēlība. Es ceru, ka visi mākslinieki un kopumā cilvēki saprot, ka

nav nekādas vajadzības režisoru turēt cietumā, ka viņš nebēg, ka viņš nav bīstams kriminālnoziedznieks vai kontrabandists.”

Krievijas prezidenta Cilvēktiesību padomes Pilsoņtiesību komitejas priekšsēdētājs Nikolajs Svanidze tikmēr pauda uzskatu, ka režisora aizturēšanai ir „demonstratīvs raksturs”.

Daudzi Krievijas mākslinieki, aktieri un kultūras darbinieki uzskata, ka kratīšanas un režisora aizturēšana ir varasiestāžu vēršanās pret mākslas un izteiksmes brīvību.

Pats Serebreņņikovs atklāti kritizējis mākslas cenzūru Krievijā. Nesen jūlijā tikai trīs dienas pirms pirmizrādes Maskavas Lielais teātris atcēla viņa par slaveno dejotāju, padomju laikā uz rietumvalstīm aizbēgušo Rūdolfu Nurejevu iestudēto izrādi, kurā atklāti atspoguļota viņa homoseksualitāte. Teātris paziņoja, ka izrāde vēl gatava un pirmizrāde notiks nākamgad, taču daudzi uzskata, ka patiesais iemesls ir pašas izrādes saturs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti