Aizdomās par bēgļu cilvēktiesību pārkāpumiem prasa «Frontex» vadītāja atkāpšanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Parlamenta deputāti ir pieprasījuši Eiropas Robežapsardzes aģentūras “Frontex” vadītāja Fabrisa Ležerī atkāpšanos no amata. Šāda prasība izskanējusi pēc medijos publiskotās informācijas par aģentūras iespējamiem mēģinājumiem nepieļaut migrantu un bēgļu nokļūšanu Eiropas ūdeņos. Lai arī Ležerī savu vainu noliedz, deputāti norāda uz cilvēktiesību pārkāpumiem un vienlaicīgi arī apdraudējumu Eiropas Savienības pamatvērtībām. Tikmēr cilvēktiesību aizstāvji norāda, ka jautājumus par šādiem iespējamiem pārkāpumiem būtu īpaši aktuāli apspriest laikā, kad Eiropas Savienībā ir sākušās diskusijas par jauno migrācijas un patvēruma paktu.

Aizdomās par bēgļu cilvēktiesību pārkāpumiem prasa “Frontex” vadītāja atkāpšanos
00:00 / 04:03
Lejuplādēt

Skandāls ap Eiropas robežu un krasta apsardzes aģentūru “Frontex” aizsākās oktobrī, kad vairāki mediji ziņoja par iespējamo aģentūras saistību ar nelegālām darbībām, cenšoties nepieļaut migrantu nokļūšanu Eiropas krastos. Proti, runa ir par situāciju uz Grieķijas un Turcijas robežas, kur migrantu un bēgļu laivas fiziski nogādātas jeb izspiestas ārpus Eiropas Savienības ūdeņiem Turcijas teritoriālajos ūdeņos.

Šādas darbības pārkāpj starptautiskos likumus.

Publicētajos video redzams, kā krasta apsardzes kuģi atstumj bēgļu laivas, raida to virzienā šāvienus, kā arī fiziski aizvelk tālāk no Grieķijas krastiem. Pēc izskanējušās informācijas Eiropas ombuda birojs uzsāka izmeklēšanu.

Nedēļas sākumā “Frontx” vadītājs Fabriss Ležerī sniedza liecības Eiropas Parlamenta Pilsonisko brīvību, tieslietu un iekšlietu komitejai, noliedzot aģentūras darbinieku saistību ar šiem incidentiem.

“Mēs neesam atraduši nekādus pierādījumus aktīvai, tiešai vai netiešai “Frontex” vai tās algotā personāla iesaistei migrantu laivu atvirzīšanā.

Tas nav noticis ne operācijas “Poseidon”, ne robežsardzes ātrās reaģēšanas vienības ietvaros. Mēs bijām konstatējuši aizdomīgas darbības un redzējām aizdomīgu migrantu laivu, Turcijas karakuģu un Grieķijas krasta apsardzes kuģu pārvietošanos. “Frontex” ar saviem jūras spēkiem šajā situācijā nebija iesaistīta. Taču, pateicoties “Frontex” lidmašīnām, kurām ir iespējams sekot pārkāpumiem tiešraides režīmā, mēs bijām spējīgi šos pārkāpumus atklāt,” sacīja Ležerī.

Fabriss Ležerī arī uzsvēra, ka dažādus taktisko lēmumus pieņemot konkrētās dalībvalsts, šajā gadījumā Grieķijas, varas iestādes, kurām esot nosūtīta attiecīga brīdinājuma vēstule ar prasību skaidrot notikušo. Aģentūras vadītājs arī uzsvēris, ka Turcijas un Grieķijas attiecības vispār ir ļoti sarežģīts ģeopolitisks jautājums un abas valstis pašas nevar vienoties par teritoriālajiem ūdeņiem un to robežām.

Taču tā vien liekas, ka “Frontex” vadītāja argumenti nav pārliecinājuši Eiropas Parlamenta deputātus, daudzi no kuriem šaubās par Ležerī spēju vadīt šo organizāciju. Likumdevēji arī uzsver, ka ar šādām darbībām tiek apšaubīta visas Eiropas Savienības spēja cienīt pašai savas pamatvērtības.

Uz to norādīja arī parlamenta Pilsonisko brīvību, tieslietu un iekšlietu komitejas locekle Tineke Strika:

“Mums ir jābūt spējīgiem paļauties uz Eiropas Savienības aģentūru, kuras uzdevums ir novērst cilvēktiesību pārkāpumus, nevis tos pastrādāt.

Taču “Frontex”, tā vien liekas, ir nozieguma līdzdalībnieks tiem, kuri apzināti šīs cilvēktiesības pārkāpj.”

Arvien vairāk Eiropas Parlamenta deputātu pieprasa Fabrisa Ležerī atkāpšanos no amata, jo tiek apgalvots, ka vismaz par vienu no pārkāpumiem viņš ir zinājis personiski. Kā norādīja starptautiskās cilvēktiesību organizācijas “Amnesty International” Eiropas migrācijas pētniece Adriana Tidona, ir svarīgi šo jautājumu aktualizēt tieši tagad, jo līdzīgas problēmas ir vērojamas arī citos reģionos.

“Tā kā tuvākajos mēnešos tiks apspriests Eiropas Savienības jaunais migrācijas pakts, mēs uzskatām šo par iespēju un neatliekamu nepieciešamību novērst to, ka mums nav uzticama un efektīva mehānisma cilvēktiesību pārkāpumu uzraudzībai uz Eiropas Savienības robežām. Tas būtu ieguvums ne tikai uz Grieķijas robežas, bet arī citās valstīs, kur tiek īstenota šāda prakse,” sacīja Tidona.

Eiropas Komisija ir piedāvājusi pieņemt jaunu Eiropas Savienības migrācijas un patvēruma paktu. Tajā uzmanība tiktu koncentrēta uz dzīves līmeņa uzlabošanu ieceļotāju mītnes valstīs, robežapsardzes aģentūras stiprināšanu, kā arī efektīvu un pastāvīgu solidaritāti starp dalībvalstīm. Šādi piedāvājumi gan kārtējo reizi ir sastapušies ar iebildumiem no vairākām Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti