Aicina Spāniju un Lielbritāniju strīdos ievērot konvencijas par Gibraltāra ūdeņiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 1 mēneša.

Spānijai un Lielbritānijai ir jāievēro starptautiskās konvencijas par jūras tiesībām savos strīdos par Gibraltāra teritoriālajiem ūdeņiem, šonedēļ paziņoja Eiropas Komisija. 

Tā norādīja, ka abu valstu pēdējais strīds par Spānijas patruļkuģa iebraukšanu pirms vairākiem simtiem gadu Spānijai, bet tagad Lielbritānijai piederošā Gibraltāra teritoriālajos ūdeņos ir jautājums, kas abām jāatrisina divpusēji. Aizvadītajā nedēļas nogalē spāņu muitas kuģis iebrauca Gibraltāra ūdeņos, vajājot narkotiku kontrabandistu laivu. Londona šādu rīcību nekavējoties nosodīja kā atklātu suverenitātes pārkāpumu, bet Gibraltāra valdība - kā bīstamu bravūru.

Jaunākais incidents, par ko „saķērušās” Lielbritānija un Spānija, notika svētdien no rīta. Spānijas muitas kuģis Gibraltāra šaurumā vajāja narkotiku kontrabandistu ātrlaivu, kas bēgot iebrauca Apvienotajai Karalistei piederošās teritorijas Gibraltāra teritoriālajos ūdeņos. Tur kontrabandistu laiva avarēja, lagūnā uzbraucot zemūdens klintij, un kontrabandisti to atstāja, dodoties uz krastu.

Saskaņā ar aculiecinieku vēstīto, no spāņu patruļkuģa nolaista piepūšamā laiva, kas iebrauca lagūnā un devās uz krastu, vienlaikus virs avarējušās kontrabandistu laivas nelielā augstumā lidinājās Spānijas helikopters.

Gibraltāra policijai notikuma vietā uz sauszemes izdevās aizturēt divus kontrabandistus, bet trešajam izdevās aizbēgt.

Londona tajā pašā dienā Spānijas rīcību nosodīja kā „skaidru Lielbritānijas suverenitātes pārkāpumu no citas Eiropas Savienības valsts puses”, paziņojot, ka tās iebrukums Gibraltāra ūdeņos ir „nelikumīgs.” Sašutumu pauda arī Gibraltāra valdība, paziņojot, ka šāda veida Spānijas iebrukumi ir bīstama „bravūras” izrādīšana.

Augusta sākumā Liebritānijas valdība jau izteica oficiālu protestu Spānijai pēc tam, kad Spānijas muitas kuģis vajāja ātrlaivu citas Gibraltāra pludmales peldēšanas zonā. Līdzīgi incidenti vairākkārt notikuši jau iepriekš.

Ūdeņus ap Gibraltāru uzskata par saviem gan Lielbritānija, gan Spānija. Lai gan Gibraltāra policija un muita regulāri sadarbojas ar Spānijas kolēģiem, oficiāla protokola nav jurisdikcijas domstarpību dēļ. Narkotiku kontrabanda no Marokas uz Spāniju pār Gibraltāra šaurumu aktivizējas vasarā, kad ir labvēlīgāki laikapstākļi.

Eiropas Savienība šajā gadījumā Spānijas un Lielbritānijas strīdā cenšas neiejaukties. Eiropas Komisija šonedēļ norādīja, ka seko līdzi notikumu attīstībai, tomēr šo gadījumu uzskata par abu valstu iekšējo lietu, stāstīja Komisijas pārstāve Nataša Bertauda.

"Mēs uzskatām, kas tas ir Spānijas un Apvienotās Karalistes divpusējs jautājums. Šengenas zonas noteikumi par pārrobežu pakaļdzīšanos attiecas tikai uz sauszemes robežām, ne jūras robežām.

Un tādēļ mēs aicināma abas dalībvalstis ievērot starptautiskās konvencijas, tostarp jūras tiesību konvenciju. Bet šis ir jautājums, ar ko abām valstīm jātiek galā divpusējās sarunās," teica Bertauda.

Gibraltārs ir Lielbritānijas teritorija kopš 1713.gada, kad Spānija to nodeva Lielbritānijai saskaņā ar Utrehtas miera līgumu. Madride uzskata, ka Lielbritānijai jāatsakās no šīs kolonijas par labu Spānijai, bet Lielbritānija atsakās to darīt, arī norādot, ka to nevēlas Gibraltāra iedzīvotāji.

Vienlaikus Gibraltārā bažas rada plānotais Lielbritānijas referendums par valsts palikšanu vai izstāšanos no Eiropas Savienības. Teritorijas valdība norādījusi- ja briti nobalsos par izstāšanos, Gibraltārs, kam ir robeža tikai ar Spāniju, centīsies palikt gan Lielbritānijas, gan Eiropas Savienības sastāvā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti