Aicina Sīriju atbrīvot ceļu ķīmisko ieroču izvešanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija ir aicinājusi Sīrijas varu darīt visu iespējamo, lai atbrīvotu ceļu ķīmisko ieroču izvešanai no valsts, ziņo raidorganizācija BBC. Ceļā uz Sīrijas krastiem jau ir Norvēģijas kuģis, kurš ir gatavs transportēt prom bīstamo materiālu. Kā iepriekš intervijā Latvijas Radio apliecināja organizācijas pārstāvis Kristians Šartjers, ieroču izvešana no Sīrijas būs ļoti sarežģīta.

Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija mudina Sīrijas varu pasteigties atbrīvot ceļu visbīstamāko ķīmisko ieroču izvešanai no valsts, kurus pie Sīrijas krastiem, Latākijas ostā gatavs ir sagaidīt norvēģu kuģis. Tas jau ir devies ceļā, paceļot enkuru no Kipras krastiem, taču neienāks Sīrijas ūdeņos, kamēr nebūs saņēmis komandu.

Ieročus, kā ziņo raidorganizācija BBC, tālāk transportēs uz Itāliju, kur tos uzņems ASV kuģis, lai dotos starptautiskajos ūdeņos un iznīcinātu īpašā titāna tvertnē. Saskaņā ar starptautisku vienošanos, visi ķīmiskie ieroči un ķīmiskie materiāli no Sīrijas ir jāizved līdz nākamā gada pirmajai pusei.

Kā iepriekš sarunā ar Latvijas Radio apliecinājis Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas pārstāvis Kristians Šartjers, Sīrijas kara dēļ ieroču transportēšana ārā no valsts ir ļoti sarežģīta un bīstama, tādēļ viņš droši neapgalvoja, ka ieroču iznīcināšana varētu notikt paredzētajā laikā.

„Jā un nē. Mēs darām visu iespējamo, lai tas tā notiktu. Taču drošības situācija Sīrijā ir tāda, kāda tā ir – ārkārtīgi saspīlēta, mainīga un neprognozējama. Līdz ar to lielākais jautājums tagad ir, kā šos ķīmiskos komponentus noteiktajā laikā transportēs laukā pa zemes ceļiem tālāk uz ostu, no kurienes tos aizvedīs prom no valsts," skaidroja Šartjers.

Vairākas pasaules valstis ir piekritušas palīdzēt uzmanīt un sargāt bīstamo kravu. Krievija piedāvājusi savas bruņu mašīnas, ASV - satelītus, bet Ķīna – novērošanas kameras. Ieroči būs jāizved no pavisam 12 noliktavām valstī, kas atrodas vairāku simtu kilometru attālumā no ostas. Galvenie šķēršļi tālajā ceļā būs vairāki - gan militārie konflikti, gan sliktu laikapstākļu dēļ slēgtie ceļi.

Jāatgādina, ka 21.augustā Sīrijas galvaspilsētas Damaskas pievērtē notika ķīmisko ieroču uzbrukums, kurš satrieca ne vien pašu Sīriju, bet arī visu pasauli. Uzbrukumā nogalināja vairākus simtus cilvēku. Sīrijas valdība noliedza savu vainu un uzbrukuma sarīkošanā apsūdzējusi nemierniekus, sakot, ka opozīcija šādi gribējusi izprovocēt ASV militāru iejaukšanos, kamēr nemiernieki notikušajā joprojām apsūdz valdību.

Decembra vidū Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija saņēma Nobela miera prēmiju par cīņu ar bīstamajiem ieročiem pasaulē, un, kā Latvijas Radio apgalvoja organizācijas pārstāvis, 80 procentu no visiem deklarētajiem ķīmiskajiem ieročiem pasaulē ir iznīcināti, taču Sīrijas misija nešaubīgi ir viena no sarežģītākajām.

Sīrija savulaik pievienojās Ķīmisko ieroču aizlieguma konvencijai, taču vēl vairākas nemierīgas politikas valstis to nav darījušas, un organizācija to darīt īpaši aicinājusi, piemēram, Dienvidsudānu, Mjanmu, Ziemeļkoreju, Izraēlu un Ēģipti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti