Panorāma

Atteikumu varēs pārsūdzēt tiesā

Panorāma

Panorāma

Aicina Krieviju neizdot žurnālistu Uzbekistānai

Aicina Krieviju neizdot Uzbekistānai žurnālistu Ali Feruzu

Vairākās Eiropas valstīs pirmdien, 7.augustā, notika protesta akcijas, prasot, lai Krievija neizdod Uzbekistānai žurnālistu Ali Feruzu, ar kuru uzbeku varas iestādes varot izrēķināties. Zibakcija notika arī Rīgā, pretim Krievijas vēstniecībai.

Krievijas neatkarīgā laikraksta "Novaja gazeta" korespondents Hudoberdi Nurmatovs, kurš pazīstams ar pseidonīmu Ali Feruzs, apgalvo - Uzbekistānā viņu gaida nāve.

Pirms vairākiem gadiem Ali aizbēga no Uzbekistānas, jo tās specdienesti viņu spīdzinājuši un centušies savervēt. Pēc bēgšanas uzbeku varas iestādes žurnālistu apsūdzēja ekstrēmismā un valsts nodevībā. Nurmatovs ir gejs. Uzbekistānā homoseksualitāte ir krimināli sodāma.

Kā uzsver cilvēktiesību organizācijas, Uzbekistānā ir totalitārs režīms un apstākļi ieslodzījumu vietās līdzinās gulagam. Politieslodzītie un režīma kritiķi reti kad atgriežas.

Ali Feruzs pieprasīja patvērumu Krievijā, taču viņam nozaga pasi. Lai to atjaunotu, būtu jāatgriežas Uzbekistānā, bet tur viņu varētu arestēt. Tā arī uzturēšanās atļauju Krievijā žurnālists nenokārtoja. Šomēnes Feruzu Maskavā apcietināja. Tiesa nolēma, ka viņš jāizraida uz Uzbekistānu, jo žurnālists pārkāpis Krievijas imigrācijas likumus - dzīvojis Krievijā bez uzturēšanās atļaujas.

"Maskavas Basmannaja rajona tiesas spriedums ir nelikumīgs. Viennozīmīgi. Laikā, kad tiesa izskatīja lietu par administratīvo pārkāpumu, Ali atradās un joprojām atrodas Krievijas Federācijas teritorijā likumīgi. Jo vēl nav pabeigta procedūra par pagaidu patvēruma piešķiršanu viņam. Un, kamēr šī procedūra nav pabeigta, viņam ir visas tiesības atrasties Krievijā," teica Ali Feruza advokāts Daņils Haimovičs.

Pēc tiesas lēmuma Ali Feruzs mēģinājis izdarīt pašnāvību, lai nebūtu jāatgriežas Uzbekistānā. Žurnālista advokāti spriedumu pārsūdzējuši.

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) paziņojusi, ka Krievija nedrīkst izraidīt Ali Feruzu, kamēr tiesā Strasbūrā nebūs izskatīta viņa sūdzība.

"Krievija diemžēl neņem vērā šos viedokļus, tāpēc ECT te īsti nebūs teikšanas. Tāpēc mēs vēršamies pie Krievijas vēstniecības un vēršamies pie cilvēcības. Izdot Uzbekistānai nozīmē, ka viņš tiks apcietināts, viņš atkal tika spīdzināts, un uz to mēs nevaram aizvērt  acis," sacīja zibakcijas dalībniece Kristīne Garina.

"Mēs, domubiedri,  sapulcējāmies, lai parādītu Krievijas vēstniecībai, ka tomēr būtu jāievēro cilvēka pamattiesības un nedrīkst cilvēku izdot valstij, kur potenciāli draud spīdzināšana vai tas var novest līdz nāves gadījumiem, kā tas jau ir bieži noticis Uzbekistānā," piebilda zibakcijas dalībnieks Kaspars Zālītis.

“Atbrīvojiet Ali” - šos vārdus zibakcijas dalībnieki rakstīja uz plaukstām un asfalta iepretim Krievijas vēstniecībai. Akcija ilga piecas minūtes.

Ali Feruza lietu otrdien, 8. augustā, skatīs apelācijas tiesa Pēterburgā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti