Afganistānas valdība cenšas atgūt stratēģiski nozīmīgo Kondozu

Afganistānas armija ar ASV gaisa spēku atbalstu otrdien sāka pretuzbrukumu, lai atgūtu Kondozu – stratēģiski nozīmīgo Kondozas provinces galvaspilsētu, kas pirmdien krita talibu rokās. 

Kondozas pilsēta, kas ir piektā lielākā visā valstī, atrodas Afganistānas ziemeļos, kuri līdz šim uzskatīti par salīdzinoši mierīgāku valsts daļu, nekā Pakistānai tuvu esošie austrumu un dienvidu rajoni. Taču tagad te izvērtušās pamatīgas cīņas, un Kondoza kļuvusi par pirmo provinces galvaspilsētu, kuru pēc vairāk nekā desmit gadu ilgas padzīšanas talibu nemierniekiem atkal ir izdevies ieņemt.

Ziņo, ka pilsētā notiek smagas kaujas. Talibi ir piespieduši afgāņu armiju atkāpties līdz lidostai un pa to laiku atbrīvojuši simtiem ieslodzīto, kuru vidū ir arī vairāki talibu pārstāvji. Tas redzams arī aculiecinieku filmētos videomateriālos.

Tiek vēstīts par lieliem upuriem afgāņu armijas pusē, kas lielākoties radušies, karavīriem cenšoties atgūt vietējās pašvaldības ēkas un iestādes.

Pēc aculiecinieku stāstītā, pilsētas ielas esot noklātas līķiem, taču varas iestādes datus par upuru skaitu nesniedz.

Nemiernieki pilsētu pirmdien ieņēma vienā koordinētā uzbrukumā. Viņi paziņoja, ka ir aizdedzināta radiostacija, gubernatora nams un provinces padomes ēkas, bet no vietējā cietuma atbrīvoti 500 ieslodzītie, daudzi no tiem – talibu grupējuma locekļi.

Afganistānas prezidents Ašrafs Gani uzrunā televīzijā ir nosodījis talibus par civiliedzīvotāju izmantošanu kā dzīvo vairogu un sacījis, ka Afganistānas armija nevar bumbot pilsētu un nekad to nedarīs, tā kā tās mūros atrodas gan mierīgie iedzīvotāji, gan Afganistānas armijas karavīri. Par uzlidojumiem gan ziņojuši ASV militārie spēki.

Taču, kā ziņo raidorganizācija BBC, aculiecinieki vēsta, ka vietējie cilvēki uz talibu ienākšanu reaģējuši atšķirīgi.

Daļa esot izrādījusi prieku par talibu klātbūtni, kamēr citi nav slēpuši šausmas un bailes. Vietām cilvēki sākuši plēst nost ielās redzamos pašreizējās varas plakātus.

Talibu jaunais līderis mulla Ahtars Mansurs pavēstījis, ka afgāņu armijai vajadzētu atzīt sakāvi un vietējiem iedzīvotājiem nevajadzētu baidīties par dzīvību un mantību, bet turpināt savas gaitas kā iepriekš.

Eksperti norāda, ka talibu palikšana un nostiprināšanās Konduzā, kas ir viena no valsts bagātākajām un stratēģiski svarīgākajām pilsētā arī no transporta ceļu viedokļa, varētu nest milzu triecienu Afganistānas stabilitātei, kā arī iedrošināt talibus turpināt uzbrukumus. Jau tagad interneta sociālajos tīmekļos klejo fotoattēli, kuros redzams, kā dažādās vietās pilsētā plīvo talibu baltie karogi.

Talibi nepārprotami cenšas nostiprināties reģionā, jo jau kontrolē ievērojamas apkārtnes teritorijas, un atkārtotus uzbrukumus Konduzas pilsētai ir īstenojuši jau kopš pavasara. Taču noturēšanās Konduzas pilsētā varētu nebūt tik vienkārša, tā kā Afganistānas varas armija to centīsies atgūt visiem spēkiem.

Kara zonā strādā arī starptautiskās palīdzības organizācijas. Mediķi bez robežām sniedz palīdzību ievainotajiem, un saka, ka viņu iespējas uzņemt vairāk cilvēku jau ir izsmeltas.

Kopš sabiedroto karaspēka aiziešanas no Afganistānas un drošības uzticēšanas afgāņu armijai, valstī būtiski ir pieaugušas talibu aktivitātes. 

Kondoza ir pirmā nozīmīga pilsēta, kuru talibiem izdevies iegūt kopš 2001.gada, kad pēc ASV iebrukuma viņi zaudēja varu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt