This is Afghan culture. I am wearing a traditional Afghan dress. #AfghanistanCulture pic.twitter.com/DrRzgyXPvm
— Dr. Bahar Jalali (@RoxanaBahar1) September 12, 2021
“Šī ir Afganistānas kultūra. Un man mugurā ir tradicionālā afgāņu kleita,” tā pie fotogrāfijas kas publiskota sociālās saziņas vietnē “Twitter”, raksta vēsturniece un pirmās Afganistānas dzimuma līdztiesības programmas dibinātāja, zinātņu doktore Bahara Džalali.
No woman has ever dressed like this in the history of Afghanistan. This is utterly foreign and alien to Afghan culture. I posted my pic in the traditional Afghan dress to inform, educate, and dispel the misinformation that is being propagated by Taliban. https://t.co/jrp772jIKu
— Dr. Bahar Jalali (@RoxanaBahar1) September 12, 2021
Viņa aizsākusi kustību, kas tagad uzviļņojusi internetā, liekot pievienoties arī citām Afganistānas sievietēm, kuras joprojām ir dzimtenē vai jau atrodas ārpus valsts.
Ar tēmturi – “Neaiztieciet manas drēbes!” un “Afganistānas kultūra” – sociālos tīklus pārpludina krāsaini, koši apģērbu fotoattēli, kur sievietes redzamas atsegtām sejām, izklāstot, ka ir lepnas valkāt nacionālās, ar izšuvumiem un spogulīšiem apdarinātās drēbes, kas parāda patieso un seno Afganistānas kultūras mantojumu.
this is what an afghan woman looks like. this is our culture. this is our traditional dress. we love lots of colour. even our rice is colourful and so is our flag.
— Sodaba سودابه (@SodabaH) September 12, 2021
Inspo @RoxanaBahar1 🇦🇫 pic.twitter.com/cj3FxfzROT
So how do Afghan women dress then? They ask.
— Sana Safi ثنا ساپۍ (@BBCSanaSafi) September 12, 2021
This is how. If I was in Afghanistan then I would have the scarf on my head. This is as “conservative” and “traditional” as I/you can get. https://t.co/4fjoSUuJZY pic.twitter.com/VkQLQoBXDy
Me wearing traditional Afghan attire in Kabul. This is Afghan culture and this is how Afghan women dress. @RoxanaBahar1 pic.twitter.com/fUZSqy4rRK
— Waslat Hasrat-Nazimi (@WasHasNaz) September 12, 2021
Kopš “Taliban” pārņēma varu Afganistānā, arvien pieaug spiediens sievietēm aizsegt seju un visu augumu publiskās vietās. Jaunā valdība jau paziņojusi, ka, lai arī izglītība sievietēm būšot atļauta, taču mācību iestādēs būs jāievēro stingrs ģērbšanās stils, un, visticamāk, ar pilnībā aizklātu seju.
Pret “Taliban” uzspiestajām prasībām Afganistānas sievietes pēdējās nedēļas aktīvi protestēja arī Kabulas un citu pilsētu ielās, taču nu viņu balsis tur sāk pieklust.
“Pretēji apliecinājumiem, ka “Taliban” ievēros sieviešu tiesības, pēdējo trīs nedēļu laikā sievietes tā vietā pakāpeniski tiek izslēgtas no publiskās telpas. Daudzās vietās viņām ir aizliegts parādīties sabiedriskās vietās bez pavadoņa vīrieša, un sievietes saskaras ar pieaugošiem ierobežojumiem daudzās profesionālajās nozarēs,” norāda ANO cilvēktiesību augstā komisāre Mišela Bačeleta.
Sieviešu tiesību ievērošana ir viens no nosacījumiem, ko ir izvirzījušas gan ASV, gan citas ārvalstis, pirms atbildēt uz “Taliban” aicinājumu sadarboties, taču tas uzskatāmi netiek ievērots.
Pienāk arī jaunas ziņas par citu solījumu laušanu, proti, “Talibu” zvērībām Pandžšīras provincē, kas vēl pēdējā turējās pretī jaunajai varai un tur, kā vēsta raidorganizācija BBC, balstoties uz avotu informāciju, nogalināti vismaz 20 civiliedzīvotāji.
Talibi to ir nolieguši, taču sociālajos tīklos nonākušajos uzņēmumos redzami kadri no uzbrukumiem.
Pandžšīras provincē bāzētās Nacionālās pretošanās frontes līderis Ahmads Masuds solījis turpināt cīņu un aicinājis uz "tautas sacelšanos" pret talibiem.