Afganistānas prezidents kritizē ASV un «Taliban» par stabilitātes graušanu valstī

Afganistānas prezidents Hamids Karzajs šodien asi kritizējis gan Amerikas Savienotās valstis, gan radikālo grupējumu „Taliban" par to, ka tie abi rada bailes par situāciju Afganistānā pēc 2014. gada.

Karzajs apsūdzējis abas puses arī regulāru sarunu rīkošanā, taču gan talibi, gan ASV šīs apsūdzības ir noraidījuši. Šie paziņojumi izskanējuši laikā, kad Afganistānā savā pirmajā vizītē ieradies jaunais ASV aizsardzības ministrs Čaks Heigels.

Šī nedēļas nogale Afganistānā kārtējo reizi izcēlusies ar vairākiem teroristu pašnāvnieku uzbrukumiem. Sestdien divos sprādzienos Kabulā un Hostā dzīvību zaudējuši 19 cilvēki. Šie uzbrukumi pamatīgi satraukuši Afganistānas prezidentu Hamidu Karzaju, kurš šodien nācis klajā ar uzrunu nacionālajā televīzijā. Taja Karzajs paziņojis, ka gan talibu kaujinieki, gan Amerikas Savienotās valstis mēģinot pārliecināt afgāņu iedzīvotājus, ka situācija pēc ārvalstu spēku izvešanas no valsts 2014. gadā tikai pasliktināsies. Prezidents uzskata, ka talibu sarīkoto uzbrukumi nāk par labu ārvalstniekiem un dod viņiem kārtējo iemeslu palikt valstī. Hamids Karzajs arī paziņojis, ka talibi un amerikāņi katru dienu Katarā rīko sarunas, kaut arī oficiāli tās ir pārtrauktas jau pirms gada. Tāpat prezidents izteicies, ka ASV vadīties spēki un ar viņiem strādājošie afgāņi arestē un apvaino universitāšu studentus, pārkāpjot Afganistānas nacionālo suverenitāti.

Reaģējot uz šiem paziņojumiem ASV un NATO spēku ģenerālis Džozefs Danfords paziņojis, ka pēdējo 12 gadu laikā amerikāņi ir pārāk smagi karojuši un izlējuši pārāk daudz asiņu, lai jebkad varētu padomāt, ka vardarbība un nestabilitāte Afganistānā varētu nākt par labu Savienotajām Valstīm. ASV Valdības pārstāvji atgādina, ka turpina būt uzticīgi idejai par afgāņu politisko samierināšanu, kas paredz arī sarunas ar talibiem, taču tai nepieciešama vienošanās starp Afgāņu valdību un kaujiniekiem. Arī grupējums Taleban ir noraidījis jebkādas sarunas ar amerikāņiem vai progresu tajās, vienlaicīgi nosodot arī Karzaja apgalvojumus.

Hamida Karzaja izteikumi izskanējuši neilgi pirms Afganistānā plānotajām sarunām ar jauno ASV aizsardzības ministru Čaku Heigelu. Viņš ieradies savā pirmajā vizītē Afganistānā, lai diskutētu par gaidāmo amerikāņu karaspēka samazināšanu Afganistānā. Šīs sarunas plānotas tikai dažas dienas pēc tam, kad bez rezultātiem beidzās mēģinājumi noslēgt vienošanos par ASV cietuma pārvietošanu ārpus galvaspilsētas Kabulas. Heigela vizīte notiek arī laikā, kad beidzas Hamida Karzaja savulaik noteiktais termiņš, līdz kuram amerikāņu īpašo uzdevumu vienībām ir jāpamet vardakas province, kur viņi it kā uzraugot iedzīvotāju spīdzināšanu un slepkavības. ASV spēki šādas apsūdzības ir noraidījuši un pagaidām nav zināms, vai Vardakas province tiks pamesta.

Jāpiebilst gan, ka sākotnēji plānotā Hamida Karzaja un Čaka Heigela kopīgā preses konference, kurai bija jākļūst par ASV aizsardzības ministra vizītes centrālo notikumu, pašlaik ir atlikta. Informācija par šī pasākuma atcelšanas iemesliem ir visai pretrunīga. Amerikāņu diplomāti ziņo, ka preses konference atcelta drošības apsvērumu dēļ, bet afgāņu puse par iemeslu min ļoti saspringto grafiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti