Pasaules panorāma

Dabas dāvanas Islandiešu gaumē

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Afganistānas muzejs sagaida «Taliban» aizsardzību

Afganistānas muzeja direktors: Pēc «Taliban» ienākšanas vairākas naktis nespēju aizmigt

Afganistānas Nacionālā muzeja vadība neilgi pēc “Taliban” ienākšanas Afganistānas galvaspilsētā Kabulā sociālās saziņas vietnē “Facebook” izsūtīja trauksmes vēstuli pasaulei par to, ka uztraucas par savu nākotni un iespējamo mākslas bagātību izlaupīšanu.

Muzejā gaidīja jaunās valdības apstiprināšanu, lai saprastu, kāda politika ir gaidāma, un jau gatavojās dažādiem scenārijiem, tostarp ļoti drūmiem.

LTV žurnāliste Ina Strazdiņa sazinājās arī ar Afganistānas Nacionālā muzeja direktoru Mohamadu Fahimu Rahimi.

Ina Strazdiņa: Vai jūs esat runājis ar “Taliban” un saņēmis apliecinājumu, ka viņi jūsu muzeju neaiztiks?

Mohamads Fahims Rahimi: “Es esmu runājis ar dažiem no “Taliban” pārstāvjiem, taču ir par agru teikt, vai viņi pieturēsies pie savas jaunās politikas neaiztikt mākslas priekšmetus. Pēdējos mēnešos viņi ir izplatījuši ziņojumus ar solījumiem, ka aizsargās kultūras mantojumu.

Balstoties uz šiem paziņojumiem, mums tomēr ir piesardzīga sajūta, ka “Talibi” būs gatavi nākotnē šādam solim. Bet to parādīs tikai laiks un jaunās administrācijas politika.”

Jūs nesen lūdzāt starptautiskās sabiedrības palīdzību muzeja aizsardzībai. Vai jūs saņēmāt atbalstu, vai jūsu balss tika sadzirdēta?

Kad iepriekšējā valdība sabruka, tas bija ārkārtīgi negaidīti. Neviens nedomāja, ka tas notiks vienas dienas laikā. Mēs palikām neapskaužamā situācijā, jo muzejam vairs nebija sargu.

Iepriekš mūs aizsargāja policijas spēki, bet, kad valdība sabruka un Afganistānas prezidents pameta valsti, arī sargi pameta savus pienākumus, jo bija nobijušies par savu dzīvību.

Es biju pavisam izmisis un tāpēc “Facebook” saucu pēc palīdzības. Es uzrunāju gan “Taliban”, gan starptautisko sabiedrību.

Es tiešām pirmās naktis un dienas vispār nespēju gulēt, jo bez “Taliban” pilsētā siroja arī daudz kriminālo grupu, kas visu laiku kaut kur kaut ko centās laupīt un nozagt gan sabiedriskajos, gan privātajos īpašumos.

Man pašam uzbruka trīs reizes. Es pats personiski centos atrast dažus sargus. Pārliecināju dažus policistus, lūdzot, lai viņi kaut vai novelk savas uniformas un izliekas par dārzniekiem, un vismaz kaut kādā veidā mums palīdz.

Taču, jā, mans sauciens radīja diezgan lielu uzmanību un ar savu paziņojumu iesaistījās arī UNESCO, kā arī to pieminēja Dohā sarunās ar “Taliban”.

Vai jūs varētu raksturot, cik unikālas ir jūsu muzeja bagātības?

Afganistānas Nacionālā muzeja kolekcija ir ļoti unikāla. Un es nesaku to tikai tāpēc, ka esmu šī muzeja direktors. No kvalitātes viedokļa tas ir viens no labākajiem visā pasaulē.

Afganistānas ģeogrāfiskais novietojums, kas no vienas puses visos laikos ir bijis mūsu lielākā problēma, tomēr mums ir daudz ko devis. Mēs esam Vidusāzijas, Dienvidāzijas ieskauti un savienojuši visos šos pagātnes civilizāciju centrus – Ķīnu, Irānu un citas vietas, tāpēc mūsu muzejā atrodamie arheoloģiskie elementi ir pasaules kultūras un vēstures mantojuma spogulis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt