Afganistānā talibi veikalu īpašniekiem liek nogriezt galvas manekeniem

Afganistānā varu sagrābusī radikālo islāmistu kustība "Taliban" veikalu īpašniekiem valsts rietumdaļā likusi noņemt manekenu galvas, uzstājot, ka ar cilvēka figūras atveidošanu tiek pārkāpti islāma likumi.

Sociālajos tīklos lielu popularitāti iemantojuši video, kuros redzams, kā vīrieši nozāģē galvas sieviešu manekeniem.

"Mēs esam likuši veikalu īpašniekiem noņemt galvas manekeniem, jo tas ir pret šariata likumiem," ziņu aģentūrai AFP trešdien sacīja Tikumu sekmēšanas un netikumu izskaušanas ministrijas vadītājs Herātā Azizs Rahmans.

"Ja viņi tikai apklāj galvu vai nosedz visu manekenu, Allāha eņģelis neienāks viņu veikalā vai mājā, lai viņus svētītu," skaidroja amatpersona.

Daži veikalnieki uz talibu režīma prasībām sākotnēji reaģēja, apsedzot manekenu galvas ar galvassegām vai uzliekot tām plastmasas maisus.

Talibi līdz šim nav izsludinājuši valsts mēroga nostādnes attiecībā uz manekeniem vai pieminekļiem.

Atbilstoši šariata likumu agrākajām talibu interpretācijām cilvēka figūras attēlošana ir aizliegta.

Iepriekšējā varas posmā 90. gados talibi izsauca globālu sašutumu, uzspridzinot divas senas Budas skulptūras.

Pirmajā varas posmā no 1996. līdz 2001. gadam talibi īstenoja radikālu islāma interpretāciju, cita starpā arī liedzot sievietēm strādāt, bet meitenēm mācīties skolās.

Lai arī pēc varas sagrābšanas augustā talibi solīja, ka īstenos savādāku politiku, daudzām sievietēm liegts atgriezties darbā, bet meitenēm vidusskolas izglītība pamatā liegta.

Decembrī talibi paziņoja, ka sievietes nevar doties tālos ceļojumos bez pavadoņa vīrieša, savukārt transporta līdzekļu vadītājiem nevajadzētu pārvadāt sievietes, kurām nav apsegta galva.

Noslēdzoties ASV un citu ārvalstu militāro kontingentu izvešanai no Afganistānas, talibi augustā izvērsa vispārēju uzbrukuma operāciju un īsā laikā savās rokās sagrāba teju visu valsts teritoriju, bet 15. augustā viņu rokās krita arī galvaspilsēta Kabula.

Vienīgā Afganistānas province, kas nebija nonākusi talibu kontrolē, kādu laiku bija Pandžšīra, bet talibu vadība 6. septembrī paziņoja, ka islāmistu kustība ieņēmusi arī šo provinci.

ASV, Eiropas un citas valstis ir atturīgas attiecībā uz "Taliban" pagaidu valdības atzīšanu, apsūdzot talibus, ka tie atkāpušies no solījumiem izveidot politiskā un etniskā ziņā ietverošu valdību, kā arī ievērot sieviešu un minoritāšu tiesības.

KONTEKSTS:

ASV un starptautiskās koalīcijas spēki 2021. gada augusta beigās noslēdza gandrīz 20 gadu ilgušo misiju Afganistānā. Amerikāņu atkāpšanos savā labā izmantoja islāma fundamentālistu grupējums “Taliban”, kas pārņēma kontroli pār arvien jauniem Afganistānas apgabaliem un augusta vidū bez cīņas ieņēma arī valsts galvaspilsētu Kabulu. Tādējādi visa Afganistāna atkal nonākusi “Taliban” kontrolē.

Lai gan “Taliban” solīja, ka nemēģinās izrēķināties ar režīma pretiniekiem, starptautiskā sabiedrība raizējas par cilvēktiesību stāvokļa pasliktināšanos Afganistānā un jauniem ierobežojumiem, kas tiek uzlikti dažādām sabiedrības grupām, it sevišķi sievietēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt