Afganistānā īpašas miera sarunas ar cilšu vecākajiem, kopienu un reliģiskajiem līderiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Tūkstošiem cilvēku pirmdien, 29. aprīlī, Afganistānas galvaspilsētā Kabulā pulcējušies uz konsultatīvo tikšanos, kuras mērķis ir panākt miera līgumu ar kaujinieku grupējumu „Taleban”, tādējādi izbeidzot Afganistānas karu. Afganistānas prezidenta kritiķi gan šo tikšanos boikotē, saucot to par platformu prezidenta popularitātes vairošanai pirms rudenī gaidāmajām vēlēšanām.

Afganistānā īpašas miera sarunas ar cilšu vecākajiem, kopienu un reliģiskajiem līderiem
00:00 / 02:45
Lejuplādēt

Četru dienu ilgā konsultatīvā asambleja jeb "Loja Džirga" Afganistānā tradicionāli tiek sasaukta ļoti retos gadījumos. Tās mērķis parasti ir sasēdināt pie viena sarunu galda dažādu etnisko grupu un cilšu līderus, cenšoties panākt vienprātību kādā jautājumā. Šoreiz uz tikšanos ir ieradušies 3200 cilšu vecākie, kā arī kopienu un reliģiskie līderi no visām 34 Afganistānas provincēm. Kā, atklājot asambleju, paziņojis Afganistānas prezidents Ašrafs Gani, viņš esot ļoti lepns par iespēju iesaistīties šādās miera sarunās.

Īpaši aktuāli tas ir laikā, kad talibi Katarā ir iesaistījušies miera sarunās ar Amerikas Savienotajām Valstīm. Kopš pagājušā gada oktobra talibi un amerikāņi ir sarīkojuši vairākas sarunu kārtas, lai nodrošinātu mierīgu amerikāņu spēku aiziešanu no Afganistānas apmaiņā pret garantijām, ka talibi neizmantos Afganistānu draudu radīšanai pārējai pasaulei.

Ašrafa Gani valdība uz šīm sarunām nav aicināta un tiek dēvēta par ārvalstu marioneti.

Pagaidām arī ir visai maz pazīmju, ka risinājumu ieilgušajam konfliktam jau drīzumā varētu atrast, jo sadursmes turpinās un talibi kontrolē lielāko teritoriju kopš 2001. gada.

Ašrafs Gani uz "Loja Džirgas" sanāksmi bija ielūdzis arī talibus, taču šāds piedāvājums ir noraidīts.

Talibi ir aicinājuši boikotēt šo tikšanos, jo valdība cenšoties apmānīt iedzīvotājus un paplašināt savu varu.

"Loja Džirga" sanāksmi boikotē arī opozīcijas politiskie līderi un valdības kritiķi, ieskaitot bijušo prezidentu Hamidu Karzaju. Boikots tiek skaidrots ar valsts prezidenta Gani mēģinājumiem izmantot šo sanāksmi kā platformu sevis kā valsts līdera popularizēšanai vēlēšanu gadā.

Tikmēr ASV īpašais sūtnis Afganistānas izlīguma jautājumos Zalmajs Halilzads paziņojis, ka jebkāda miera vienošanās ar talibiem būs atkarīga no tā, vai tiks ievērots pastāvīgs pamiers, kā arī apņemšanās izbeigt ieilgušo karu. Intervijā Afganistānas lielākajai privātajai televīzijai "Tolo News" Halilzads pavēstījis, ka Afganistānā ilgstoša miera nebūs, ja talibi nepielāgosies pārmaiņām, kas skārušas valsti, kopš 2001.gadā tika gāzts viņu režīms. Sūtnis uzskata, ka talibi ir sapratuši daudzās kļūdas, kas tika pieļautas viņu valdīšanas laikā no 1996. gada līdz 2001. gadam, un viņi ir daudz mācījušies.

Taču, ja talibi uzstās uz atgriešanos sistēmā, kāda tiem bija agrāk, tas, visticamāk, nozīmēšot kara turpināšanos, nevis mieru. Vienlaicīgi gan Zalmajs Halilzads licis noprast, ka ASV sarunās ar talibiem ir panākts progress. Komentējot Afganistānā sasaukto konsultatīvo asambleju, sūtnis īpaši norādījis, ka dialogs Afganistānas iekšienē ir ārkārtīgi nozīmīgs, taču tajā tomēr būtu jāiesaistās visām pusēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti