Abe – ilggadējs Japānas premjers un lielu pārmaiņu ieviesējs

Pēc kārtējās uzvaras pērnā gada vēlēšanās Japānas premjerministram Šindzo Abem ir iespēja kļūt par visilgāk valdījušo Japānas premjerministru kopš Otrā pasaules kara un būtiski mainīt savas valsts kursu vairākos būtiskos jautājumos.

Viņa vadībā panākta vēsturiska vienošanās par brīvās tirdzniecības līgumu ar ES, kam tagad jāstājas spēkā nākamgad un jārada pasaulē lielākā brīvās tirdzniecības zona. Japāna cer, ka līgums palīdzēs iedvest jaunu elpu ilgi stagnējošajā valsts ekonomikā. Vienlaikus tas var nozīmēt arī ciešāku Japānas ekonomisko klātbūtni arī Eiropas Savienības austrumu flangā, kur Abe premjera amatā tagad viesojas pirmoreiz.

Latvijā un citās reģiona valstīs pirms trim gadiem viesojās Japānas imperators Akihito, kuram mūsdienu parlamentārajā Japānā ir tikai ceremoniāla loma.

89 gadus vecais Akihito nākamgad plānojis kļūt par pirmo imperatoru, kurš atteiksies no troņa par labu savam dēlam, aizsākot jaunu ceremoniālu ēru Japānas vēsturē.

Tikmēr premjerministrs Abe šogad plānojis aizsākt arī jaunu konstitucionālo ēru Japānas ikdienas politikā. Japānā ilgi runāts par izmaiņām valsts pacifistiskajā pamatlikumā, kas tika pieņemts pēc Otrā pasaules kara un nozīmēja, ka līdz pat 2007. gadam Japāna dzīvoja bez oficiālas Aizsardzības ministrijas.

Kā uzsver Abes konservatīvie spēki – pašlaik šis jautājums ir īpaši akūts saistībā ar draudiem no Ziemeļkorejas, kas vairākkārt izšāvusi raķetes Japānas virzienā. Pārmaiņu pretinieki tikmēr bažījas, ka tas radīs vēl lielāku nevajadzīgu spriedzi attiecībās ar Ķīnu, kura ar Japānu regulāri konfliktē vēsturisku, ekonomisku, ideoloģisku, gan teritoriālu strīdu dēļ.

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti